Středisko kulturních služeb Svitavy

DIVADELNÍ ABONENTNÍ CYKLUS – PODZIM / ZIMA 2020 - 2021

 

5. října / Po / 19:00 / Fabrika
Divadelní spolek Kašpar (Praha)

Martin McDonagh: MRZÁK INISHMAANSKÝ

 


Komedie o tom, co se stane, když do nejzapadlejšího zapadákova v Irsku přijedou filmaři
až z Ameriky.
Martin McDONAGH (*1970) se narodil irským rodičům v Londýně, kde také žije. V dětství často trávil léto na západě Irska – potud tedy jeho bezprostřední kontakt s realitou a jazykem irského venkova. McDonagh se však nejméně stejnou měrou inspiruje soudobými nezávislými filmy, televizními sitcomy a díly jiných uznávaných irských dramatiků (J. M. Synge, Tom Murphy, Brian Friel). Prosadil
se už svou první černou tragikomedií Kráska z Leenane (1996), kterou na volnou trilogii doplnily hry Lebka v Connemaře (1997) a Osiřelý západ (1997). Mrzák inishmaanský (1997) je prvním dílem dalšího triptychu, který pokračuje Poručíkem z Inishmoru (2000) a nedokončenou hrou Smrtky
z Inisheeru. McDonagh je vedle divadelních her i autorem filmových scénářů, které si sám také režíruje (Six Shooter; V Bruggách a Sedm psychopatů).
překlad: Ondřej Pilný / režie: Jakub Špalek / dramaturgická spolupráce: Lenka Bočková / výprava: Libuše Josefy / hudba irská lidová upravená Petrem Maláskem /pohybová spolupráce: Michaela Váňová / grafické návrhy: Studio Najbrt
Hrají:
Billy: Matouš Ruml  / Kate: Jitka Nerudová / Eileen: Eva Elsnerová / Johnny Pateena Mika:  Martin Hofmann / Bartley: Aleš Petráš / Helena (alternace): Martina Malina Prášilová /
Helena (alternace): Markéta Coufalová / Bobík Bobby: Adrian Jastraban / doktor: Lukáš Jůza / Máti (alternace): Pavel Lagner / Máti (alternace): Jiří Wohanka
www.divadlovceletne.cz
Délka představení: 150 minut (včetně přestávky)
Vstupné: 400,- Kč


4. listopadu / St / 19:00 / Fabrika
MD agentura (Praha)
Caroline Smith: ČARODĚJKY V KUCHYNI

 


Urážky jsou pikantnější než připravované pokrmy, výpady ostřejší než chilli paprika, atmosféra hustější než bešamelová omáčka...
Kdo koho utáhne na vařené nudli? Je špikovací jehla dobrá zbraň? Co "dobrého" si dámy naservírují?
To všechno zjistíte v brilantní komedii kanadské autorky. Kuchařky Dolly Biddleová a Isabel Lomaxová mají každá svou televizní kuchařskou show. Každá se orientuje na jinou kuchyni − a příšerně na sebe žárlí. Nejenom kvůli konkurenci, ale také kvůli dávnému hříchu z mládí.
Je nebezpečné vyskytovat se v jejich blízkosti, pokud se ty dvě dostanou k sobě. A právě těmto dvěma rivalkám je nabídnuta nová společná cooking show Čarodějky v kuchyni.
Caroline Smith působí od roku 1979 v divadlech po celé Kanadě nejen jako dramatička,
ale také jako režisérka, choreografka, herečka, porotkyně i učitelka.
Hra Čarodějky v kuchyni (The Kitchen Witches) vyhrála v roce 2005 cenu Samuela Frenche pro nejlepší kanadskou divadelní hru. Její hry jsou uváděny nejen v Kanadě, ale po celém světě.
režie: Roman Štolpa  / překlad: Martin Fahrner / výprava: Petra Goldflamová Štětinová /
hudba: Milan Potoček
Hrají:

Veronika Žilková / Michaela Dolinová / Ladislav Ondřej nebo Vincent Navrátil / Milan Duchek
www.carodejkyvkuchyni.cz
Délka představení:  140 minut (včetně přestávky)
Vstupné: 400,- Kč

 

18. listopadu / St / 19:00 / Fabrika
Východočeské divadlo Pardubice
Jiří Havelka: SPOLEČENSTVO VLASTNÍKŮ

 


Břitce vtipná komedie ze života vlastníků bytových jednotek v jednom domě.
„Tak mám dát do zápisu, že chceme další revizi plynu? – Já mám na to takovou firmičku! – Ale stojí to akorát další peníze. – Tak si uděláme revizi sami. – Jak chcete dělat sám revizi, vy máte osvědčení? – Prostě půjdeme partaj po partaji, zazvoníme, a když to nebouchne, tak je všecko dobrý. – Mě ještě napadlo, já mám taky takovej malej Zverimex. Že bych vám dal do každýho patra kanárka, a když chcípne, víme, že tohle patro už ne…!“
Čtrnáct sousedů na schůzi SVJ řeší nejen katastrofální stav plynových rozvodů v domě, ale také rozpadající se střechu, absenci výtahu, prodej či neprodej vlhkých půdních prostor, prachbídnou úklidovou službu, nálety holubů, mladé rodiny přeplňující popelnice plenkami, byt pronajatý studentům černé pleti, pánské návštěvy u staromládeneckého souseda… Jenže se nemohou dohodnout ani na pořadí důležitosti jednotlivých projednávaných problémů, natož pak nalézt z nich
cestu ven. A přesto se najde někdo, kdo vymyslí pro neuspokojivý stav jejich domu i sousedských vztahů překvapivé „řešení“.
Hra úspěšného autora Jiřího Havelky (*1980), spjatého s divadlem Vosto5, získala roku 2017 Cenu Marka Ravenhilla a byla nominována na Cenu divadelní kritiky jako Hra roku.
režie: Petr Štindl / scéna: Pavel Kodeda / kostýmy: Lucie Halgašová / dramaturgie: Jana Pithartová /
inspice: Aleš Alinče / nápověda: Lucie Hašková
Hrají:
paní Zahrádková: Veronika Malá / pan Zahrádka: Radek Žák / paní Roubíčková: Romana Chvalová /
novomanželka Bernášková: Karolína Šafránková j. h. / novomanžel Bernášek: Ondřej Král j. h. nebo Filip Müller j. h. / pan Kubát: Jiří Kalužný / paní Horvátová: Jindra Janoušková / pan Nitranský: Tomáš Lněnička / pan Švec: Alexandr Postler / paní Procházková: Dagmar Novotná / pan Novák: Martin Mejzlík / pan Sokol: Václav Dušek nebo Michal Przebinda j. h. / paní Sokolová: Ludmila Mecerodová / bratři Čermákovi: Jan Musil, Josef Pejchal / dítě Zahrádkových: Adéla Kostková nebo Adam Kuška nebo Vendelín Výborný (členové Studia LAIK)
www.vcd.cz
Délka představení: 90 minut (bez přestávky)
Vstupné: 400,- Kč

 

1. prosince / Út / 19:00 / Fabrika
Divadlo Ungelt (Praha)

Mark St. Germain: TANEČNÍ HODINY

 


Jak naučit tančit autistického profesora, který nemá rád doteky? Stačí ho poslat k profesionální tanečnici. Co na tom, že má nohu v ortéze a sotva chodí... Romantická komedie o sblížení dvou samotářů, jejichž silná vůle možná překoná i nepřekonatelné.
„Dramatik Mark St. Germain ve své dramedii Taneční hodiny dokonale rozvíjí tradici americké romantické komedie. Dává zde dohromady dva odlišné životní outsidery a s velkým pochopením a zároveň nadhledem sleduje jejich neobratné pokusy porozumět si. Skvělá autorova práce se žánrem, kdy velké lidské příběhy jsou vyprávěny s velkým smyslem pro humor, předurčila tuto hru pro naše jeviště." (Pavel Ondruch)
"Vždycky se snažím uchopit postavu skrze její myšlení. Aspergerův syndrom je v tomhle velká výzva. Autismus není nemoc. Ti lidé mají jiné myšlení, a protože jich je méně než neurotypiků, vypadá to, že jsou divní. Pro ně je ale zase divné naše myšlení." (Miroslav Táborský)
„Je to příběh o komunikaci, blízkosti a schopnosti přecházet svůj vlastní stín.“ (Petra Nesvačilová)
O autorovi: Mark St. Germain (1954) je přední americký dramatik své generace, který se proslavil hrami na základě historických postav – především Posledním sezením u Doktora Freuda nebo také hrou o Einsteinově dceři Relativita. Hra Taneční hodiny z jeho tradiční tvorby na základě známých historických událostí vybočuje a navazuje na nejlepší anglosaskou tradici romantických komedií a lehkonohých komedií s tématem ve stylu Neila Simona.
autor: Mark St. Germain / překlad: Pavel Dominik / režie: Pavel Ondruch / scéna: Pavel Ondruch /
kostýmy: Alena Schäferová

Hrají:

Senga Quinnová: Petra Nesvačilová / Ever Montgomery: Miroslav Táborský
www.divadloungelt.cz

Délka představení: 110 minut (včetně přestávky)

Vstupné: 400,- Kč

 

 

Bonusové představení Divadelního abonentního cyklu podzim / zima 2020 – 2021:
18. ledna / Po / 19:00 / Fabrika
Divadlo DRAK (Hradec Králové)
Tomáš Jarkovský, Jakub Vašíček: BÍLÝ TESÁK

 

Dobrodružný příběh o svobodě viděný vlčíma očima.

Daleko na severu za časů zlaté horečky, v nehostinném místě a v drsné době, vyrůstá ze štěněte
v dospělou šelmu Bílý tesák, kříženec psa a vlka. Od přírody má do vínku nadělenou divokost
a nespoutanost, osud mu však staví do cesty překážky, které znamenají pro jeho svobodomyslnou povahu těžké zkoušky. Jak v nich obstojí? Podaří se mu neztratit na své cestě sama sebe?
Inscenace na motivy slavného románu Jacka Londona pracuje s principy tzv. live cinema, tedy snímání dění na jevišti kamerou, které je živě přenášeno na plátno. V roce 2018 obdržela Cenu Erik pro nejinspirativnější loutkářskou inscenaci sezony. Tomáš Jarkovský, Antonín Šilar spolu s Jakubem Vašíčkem získali ve stejném roce za její koncept Cenu města Plzně na mezinárodním festivalu Skupova Plzeň a Jakub Vašíček byl za její režii nominován na Cenu divadelních novin. Představiteli Bílého tesáka, Milanu Hajnovi, byla v říjnu 2019 za jeho herecký výkon udělena Cena Thálie.
námět: Jack London / scénář: Tomáš Jarkovský, Jakub Vašíček / režie: Jakub Vašíček / scéna: Antonín Šilar / kostýmy: Tereza Vašíčková / hudba: Daniel Čámský / dramaturgie: Tomáš Jarkovský

Hrají:

Dominik Linka / Luděk Smadiš / Milan Hajn / Milan Žďárský / Jiří Vyšohlíd / Jan Popela
www.draktheatre.cz

Délka představení: 60 minut (bez přestávky)

Vstupné: 400,- Kč


Změna programu vyhrazena.
Všechna představení se konají ve Fabrice vždy od 19:00 hodin.
Stávající abonenti mají možnost výměny své abonentky od 1. září do 18. září 2020 v recepci Fabriky Svitavy (pondělí - pátek 6:00 - 17:00 hodin).
Zakoupené abonentní průkazky - DAC / jaro 2020 vyměníte zdarma v recepci Fabriky za průkazky na aktuální DAC / podzim, zima 2020 – 2021.
Abonentní vstupenka na sezónu stojí 1000,- Kč. Vstupné na jednotlivá představení činí 400,- Kč.
Předprodej abonentek bude zahájen 22. září v recepci Fabriky.

Poslední aktualizace: 26.05.2020

zpět

Novinky e-mailem

Pokud máte zájem o zasílání emailem pořadů Střediska kulturních služeb a programu svitavských kin vždy v předstihu na další měsíc, zaregistrujte se pomocí Vašeho e-mailu.

Souhlasím

K ukládání nastavení, měření návštěvnosti a správnému fungování webu využíváme soubory cookies. Souhlasíte s jejich užíváním? Více informací