Středisko kulturních služeb Svitavy

DIVADELNÍ ABONENTNÍ CYKLUS PODZIM / ZIMA 2009 - 2010

15.10.2009
Klicperovo divadlo Hradec Králové
Václav Havel: Odcházení

Zcela nová Havlova hra, napsaná po dvacetileté odmlce, nás zavádí do domácnosti odcházejícího politika Dr. Viléma Riegera. Je zřejmé, že bývalému kancléři skončilo volební období a nad jeho dalším setrváním ve vládní vile obklopené višňovým sadem visí otazník. Stejně zřejmé je, že ani jeho okolí, ovládané pevnou rukou jeho dlouholeté přítelkyně Ireny, na zadní kolečka tak docela nemyslelo… Autor v Odcházení konstruuje umělý – a smutně zábavný – divadelní svět. Odcházení je sebeironickým bilancováním odcházející politické garnitury a sžíravým pohledem na nástup nové dravější generace. Hrají: Jiří Zapletal, Hynek Pech, Pavla Tomicová, Martina Eliášová, Martina Nováková, Pavlína Štorková, Zora Valchařová-Poulová, Josef Čepelka, Eliška Boušková, Ondřej Malý, Lubor Novotný, Vlastimil Čaněk, Radek Bár, Vojtěch Dvořák, František Staněk, Lenka Loubalová, Jan Čížek a další.
Režie: Andrej Krob

 

3.11.2009
Divadlo Šumperk
Karel David a kol.: Hvězdy na vrbě

Big-beatový retromuzikál přinese na scénu atmosféru šedesátých let minulého století. Atmosféru doby, která občas voněla svobodou i uprostřed země sešněrované komunistickým režimem. Spíše než doba je ovšem důležitější cosi, co můžeme nazvat generačním soubojem. Toto téma je totiž věčné a v různých obměnách se v životě objevuje dodnes. Hvězdy na vrbě přinášejí příběh, ve kterém se střetává mládí plné ideálů s generací rodičů, kteří už na ideály rezignovali. Mládí, které má touhu dotknout se hvězd, naráží na „starce“, kteří už vědí, že by se o hvězdy mohli spálit...
Příběh začíná v tělocvičně, kde skupina středoškolaček nacvičuje vystoupení, které má předvést v rámci jakéhosi nepodstatného výročí. Přijet má prý kromě nejrůznějších pohlavárů také samotný Karel... Dospívající dívky plné života a touhy po svobodě se najednou musejí utkat s nesmyslnými pravidly, mezi něž patří např. zákaz vystupování v kalhotech nebo napodobování Marylin Monroe jakožto symbolu zkaženosti západního světa.
Zřejmě nejpopulárnější inscenace v dějinách brněnského HaDivadla měla premiéru už na konci roku 1992, má ovšem dodnes co říci. Na jevišti se objeví živá kapela, která zahraje hity jako Pátá, Tak krásná, Dominik, Oliver Twist apod. Režie se ujme Józef Z. Czernecki, který již s Divadlem Šumperk spolupracoval při přípravě her Jo, není to jednoduché... a Hotel Modrá hvězda.
Hrají: Lenka Košťáková , Marie Vančurová , Vendula Fialová , Olga Kaštická , Petr Jeřábek , František Čachotský , Bohdana Pavlíková, Jiří Konečný , Petr Komínek , Jaroslava Vysloužilová , Jiří Bartoň , Petr Král, Václav Vítek, Lukáš Matěj, Stanislav Waniek
Kapela: The Švábíci
Hudební nastudování: Zdeněk Dočekal, Bohdana Pavlíková
Choreografie: René Kuzník
Režie: Józef Z. Czernecki


30. 11. 2009
Rosťa Novák a SKUTR : La Putyka
Herec, performer a autor konceptu Rostislav Novák propojil herce, tanečníky, sportovce a muzikanty v novém projektu inspirovaném novým cirkusem a kabaretními představeními. Kromě vynikajících akrobatických výkonů a živé hudby hraje jednu z hlavních rolí tajemně převrácená atmosféra české hospody.
Hudba: Jakub Prachař, Vojtěch Dyk, Jan Maxián,
Hrají: Jiří Kohout, Petr Horníček, Jiří Weissmann, Lenka Vágnerová, Pavel Mašek,
Petr Dejl, Tereza Toběrná, Zbyněk Šporc, Rostislav Novák, Anna Schmidtmaierová,
Vojtěch Fülep, Jakub Prachař, Vojtěch Dyk, Jan Maxián,
Režie: Rosťa Novák a SKUTR

25. 1. 2010
Divadlo Ungelt - Praha
Keith Waterhouse: Jeffreymu je šoufl

Drásavá komedie podle skutečného příběhu slavného britského žurnalisty Jeffreyho Bernarda, notorického alkoholika.
V tragikomickém příběhu o slavném britském žurnalistovi Jeffrey Bernardovi se v hlavní roli představí Oldřich Kaiser. V Londýně v této hře exceloval Peter O'Toole, představení se tam díky obrovskému diváckému ohlasu dočkalo více než 1000 repríz! Jeffrey Bernard se proslavil svými (ne)pravidelnými sloupky ze života "na dně", které psal pro britský týdeník Spectator, v nichž týdně popisoval své eskapády, jež jej dovedly až k léčení z alkoholismu.
Hra je mozaikou epizod, v nichž si Jeffrey zpřítomňuje významné momenty své opilecké kariéry a mezitím volá hospodského, aby ho přišel vysvobodit. Vzpomíná na střety se šéfredaktorem, na kumpány v pití, na to, co se jim na společných tazích přihodilo, zoufá si nad svým soužitím s ženami a promýšlí svůj nekrolog. Kaiser skvěle zvládá Jeffreyho proměny a jeho pomyslné přesuny z času vyprávění do času vyprávěného. Z tohoto časového pásma vzpomínek pak vystupují Jeffreyho protihráči - desítky mužských a ženských postav.
Po pěti stránkách čtení Waterhouseova textu jsem věděl, že tuhle hru musíme v Ungeltu uvést a že Bernarda může hrát jedině Oldřich Kaiser. Oldřich má stejně jako Bernard citlivou duši, pronikavý intelekt, neukojitelnou zvídavost a famózní humor. V Londýně v této roli exceloval Peter O’Toole. Vychutnejte si večer s panem Kaiserem, dámy a pánové.
Milan Hein, umělecký ředitel Divadla Ungelt
O Bernardovi
Jeffrey Bernard (1932–1997) je proslavený autor sloupků Low Life britského týdeníku Spectator. Narodil se v Londýně, většinu života prožil v londýnském Soho, a stal se dokonce jeho ikonou. Přátelil se s řadou britských umělců, třeba s básníkem Dylanem Thomasem, či malířem Francoisem Baconem. Jako novinář psával nejdříve o dostizích, ale proslavil se až svými sloupky ze života „na dně“, v nichž týdně popisoval své eskapády, jež jej dovedly až k léčení z alkoholismu. Byl čtyřikrát ženatý, v 90. letech se hospoda Coach and Horses v Soho, kde vysedával, stala dostaveníčkem všech jeho obdivovatelů. Nemocem způsobenými alkoholismem, dokonce mu musela být amputována jedna noha, podlehl v roce 1997. Až do roku 1999 žil ale dál na jevišti divadla Old Vic, kde jej po přesunu z divadla Apollo hrál před vyprodaným hledištěm Peter O’Toole.
O Waterhouseovi
Keith Waterhouse (1929) se narodil v Leedsu. Začínal jako novinář, stal se slavným komediálním autorem. Jeho román Billy lhář z roku 1959 byl zfilmován a film byl nominován v roce 1963 na Zlatého lva na Benátském festivalu. Divadelní verze, napsaná spolu s Willisem Hallem, je známa i u nás. Hra Jeffrey Bernard is unwell, kterou autor proslavil svého přítele Bernarda, a kterou vytvořil na základě citací jeho sloupků, se v Londýně hrála s dvouletou přestávkou od roku 1989 až do roku 1999.
Hrají: Oldřich Kaiser, Karolina Kaiserová, Rostislav Novák, Jaroslav Hanuš
Režie Julek Neumann

Změna programu vyhrazena.
Všechna představení se konají ve Fabrice Svitavy vždy od 19:00 hodin.
Abonentní vstupenka na sezónu stojí 650,- Kč.
Vstupné na jednotlivá představení činí 200,- Kč.
Předprodej abonentek bude zahájen 8. října 2009 v recepci Fabriky (otevřeno pondělí - pátek 6:00 - 19:00 hodin, sobota 6:00 - 12:00 hodin)
Stávající abonenti mají možnost výměny své abonentky od 1. do 7. října také v recepci Fabriky Svitavy

Poslední aktualizace: 14.10.2013

zpět

Novinky e-mailem

Pokud máte zájem o zasílání emailem pořadů Střediska kulturních služeb a programu svitavských kin vždy v předstihu na další měsíc, zaregistrujte se pomocí Vašeho e-mailu.

Souhlasím

K ukládání nastavení, měření návštěvnosti a správnému fungování webu využíváme soubory cookies. Souhlasíte s jejich užíváním? Více informací