Středisko kulturních služeb Svitavy

Divadelní abonentní cyklus PODZIM 2011 - JARO 2012

25. listopadu 2011
Klicperovo divadlo Hradec Králové
Martin McDonagh : Mrzák inishmaanský

„V životě jednou přijde čas, kdy každej člověk musí vzít srdce do dlaní a o něco se pokusit…“
Příběh romantický i drsný jako irská krajina a silný jako irská whiskey. Mladík Billy žije v zapadlé vesnici na malém ostrově Inishmaan spolu se svými dvěma bláznivými tetami. Kromě nich poznáme i další netradiční hrdiny - drsňačku Helenu a jejího bratra Bartleyho, milovníka bonbonů marshmallow, místního zpravodaje - drbnu Johnyho a jeho devadesátiletou věčně opilou matku nebo Bobíka Bobbyho, tvrdého chlapa s měkkým srdcem. Jednoho dne dojde do vesnice neuvěřitelná zpráva. Hollywoodští filmaři přijedou natáčet na vedlejší ostrov a dokonce zde uspořádají konkurs na roli v novém filmu! I Billy si tedy pokusí splnit svůj sen, stát se v Hollywoodu filmovou hvězdou…
Martin McDonagh (1970) patří k nejhranějším současným dramatikům. Ve svých hrách pracuje s relativizováním pravdy a s ostrými střihy mezi krutostí a úlevným smíchem.
Režie: Jan Frič
Hrají: Jan Sklenář, Marta Zaoralová, Filip Richtermoc, Vojtěch Dvořák, Tomáš Lněnička, Lenka Loubalová, Martina Eliášová, Jan Bílek a Lubor Novotný.

14.  prosince 2011
Geisslers company Kuks
Moliér: Lakomec

Retro-byznysová muzikálová komedie
Geisslers se poprvé ve své historii (a pravděpodobně ne naposledy!) rozhodli sáhnout po snad nejklasičtějším a nejznámějším ze všech komediálních dramatiků nejen barokní doby, ale vůbec – Moliérovi!
Záměrně Geisslers zvolili text notoricky známého Lakomce, aby ani tentokrát nezůstalo u pouhé rekonstrukce a mohl být divák překvapován novodobým výkladem tohoto již od antiky variovaného příběhu o notorickém lakomství.
Mezi původní Moliérovy komediální inspirace (antická komedie, komedie dell´arte) Geisslers přidali ještě inspiraci další, kterou Moliére nemohl znát – grotesku a muzikál! Žánry, které rozvinulo až 20. století. Proto se tedy Lakomec od Geisslers Hofcomoedianten odehrává v době, kdy byla groteska (zejména filmová) na vrcholu a všude kraloval swing a organizovaný zločin!
Moliérův Lakomec žije totiž v každé době – jen přestává být tolik osamocený!
Cena za inscenaci na Východočeské přehlídce amatérského činoherního a hudebního divadla v Červeném Kostelci 2011.
Podle klasické komedie z roku 1668 od Moliéra upravil: Petr Hašek s využitím překladu Jaroslava Vrchlického a Vladimíra Mikeše
Režie: Petr Hašek
Hrají:
Václav Chalupa,  Martin Bohadlo/Vladimír Polívka, Kateřina Bohadlová/Marie Štípková,  Vendula Štíchová / Ivana Machalová, Kristýna Matějová, Blanka Vávrová

leden 2012
Divadlo Na Jezererce Praha
J. B. Thomas: Charleyova teta

Láska mění člověka k nepoznání.
Receptem na dobrou náladu je komedie Jevana-Brandona Thomase Charleyova teta, kterou Divadelní společnost Jana Hrušínského uvádí s Radkem Holubem v titulní roli. Sluhu Brasseta hrají někdejší představitelé tety, Lubomír Lipský a Jan Hrušínský. Lipský exceloval v této hře již v roce 1964, když ztělesnil postavu studenta Babse převlečeného za tetu a Jan Hrušínský si tetu vychutnal o třicet let později 370 krát.
Režie se poprvé ve své divadelní kariéře ujal právě Jan Hrušínský.
„Honza má v tomto ohledu hodně společného se svým otcem Rudolfem Hrušínským, který byl i znamenitým divadelním režisérem. A stejně jako on má při zkouškách hodně dobrých nápadů,“ říká Lubomír Lipský. „Je to skvěle napsaná hra, která dokáže vyvolat salvy smíchu v hledišti a někdy i na jevišti,“ říká Jan Hrušínský. „Charleyova teta je role, která se neodmítá. Zvláště, když mi v tomhle představení kryjí záda dvě tety předchozí,“ říká Radek Holub.
Hru napsal Jevan – Brandon Thomas na objednávku pro svého přítele, herce Penleyho. Když se ten poprvé objevil na jevišti v převleku v ženských šatech, zprvu šokovaní diváci reagovali salvami smíchu. Studenti Charley a Jack chtějí požádat své vyvolené o ruku. Shodou okolností má Charleyho navštívit bohatá tetička z Brazílie. Její příjezd se ale nečekaně opozdí, a tak studenti vezmou vše do svých rukou. Charleyovu tetu nouzově představuje v přestrojení jejich spolužák Babs. Situaci ovšem zkomplikuje příjezd skutečné tety a Babsovy milované dívky Elly.
Režie: Jan Hrušínský
Hrají: Radek Holub, Lukáš Langmajer, Václav Jílek, Miluše Šplechtová / Valérie Zawadská, Hana Marie Maroušková / Anna Schmidtmajerová, Kristýna Hrušínská, Tereza Němcová, Zdeněk Maryška a další

únor  2012
Divadlo Rokoko
Nikolaj Vasiljevič Gogol: Hráči

Ač se to zdá neuvěřitelné, napsal Nikolaj Vasiljevič Gogol pouze tři divadelní hry. Všechny tři jsou komedie a stačily k tomu, aby si jejich autor získal trvalé místo na pomyslném nebi světové dramatiky.
Ve srovnání s Revizorem a Ženitbou nejsou Hráči u nás ani ve světě uváděni na jeviště tak často, neznamená to ovšem, že by snad byli hrou méně kvalitní. Precizní, překvapivou stavbou a mistrně vedenými dialogy si Gogol vydobyl místo mezi předními světovými dramatiky.
Děj se odehrává v atraktivním prostředí falešných karetních hráčů, jejichž filozofie je jednoznačná: „ bystrý vtip, jasný rozum a hlavně žádné ohledy.  Podvod stíhá podvod, hra podvodů je stále spletitější a nakonec ústí v překvapivou pointu. Celá hra vytváří řadu velkých hereckých příležitostí a v režii Petra Svojtky ji mána repertoáru Divadlo Rokoko.
Tato inscenace získala cenu odborné poroty na GRAND Festivalu smíchu.
Režie Petr Svojtka
Hrají:  
Michal Dlouhý, Vasil Fridrich, Aleš Procházka, Lukáš Jurek, Zdeněk Dušek, Martin Písařík, Jan Szymik, Jan Meduna, Vojtěch Dvořák / Jaromír Nosek
    
Změna programu vyhrazena.
Všechna představení se konají ve Fabrice Svitavy vždy od 19:00 hodin.
Abonentní vstupenka na sezónu stojí 650,- Kč. Vstupné na jednotlivá představení činí 200,- Kč.
Předprodej abonentek bude zahájen 7.listopadu  2011  v recepci Fabriky (otevřeno pondělí - pátek 6:00 - 19:00 hodin, sobota 6:00 - 12:00 hodin)
Stávající abonenti mají možnost výměny své abonentky od  24.října  do 5. listopadu také v recepci Fabriky Svitavy.

Poslední aktualizace: 19.03.2013

zpět

Novinky e-mailem

Pokud máte zájem o zasílání emailem pořadů Střediska kulturních služeb a programu svitavských kin vždy v předstihu na další měsíc, zaregistrujte se pomocí Vašeho e-mailu.

Souhlasím

K ukládání nastavení, měření návštěvnosti a správnému fungování webu využíváme soubory cookies. Souhlasíte s jejich užíváním? Více informací