Středisko kulturních služeb Svitavy

Divadelní abonentní cyklus PODZIM/ZIMA 2012-2013

9. října 2012
Klicperovo divadlo Hradec Králové
Jaroslav Havlíček: Petrolejové lampy

Spisovatel Jaroslav Havlíček nás v románu Petrolejové lampy zavede do své rodné Jilemnice na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Se smyslem pro výrazný detail nám barvitě vylíčí časy, kdy stačilo „blikavé a mírné světlo petrolejek“. Jeho svět malého podhorského města je zabydlen ostře vykreslenými postavami. Jaroslav Havlíček je uznávaným mistrem psychologické kresby, ale vládne i tragikomickou nadsázkou, která propůjčuje jeho prózám nadčasovost.
Příběh ságy dvou rodů popisuje osud mladé ženy Štěpky Kiliánové. Nepoddajné, ale srdečné, šaškující, ale přitom s vnitřní důstojností, hrdé, ale zranitelné. Stejně jako jejímu okolí se nám může zdát chvílemi nesnesitelná a vzápětí okouzlující. Především však musíme ocenit její neutuchající energii, s jakou se přes všechny rány osudu snaží dosáhnout aspoň kousku štěstí. A to i v nešťastném manželství se svým bratrancem, zkrachovalým důstojníkem.
Dramatizace: Matin Velíšek a Ivan Rajmont. Režie: Ivan Rajmont. Výprava: Martin Černý.
Hudba: Petr Kofroň. Dramaturgie: Martin Velíšek. 
Hrají: Pavla Tomicová, Filip Richtermoc, Hynek Pech, Marie Kleplová, Vlastimil Čaněk, Jiří Zapletal, Tomáš Lněnička, Martina Eliášová, Jakub Tvrdík, Marta Zaoralová, Petr Vrběcký, František Staněk, Kristýna Kociánová, Vojtěch Dvořák a další.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14. listopadu 2012
Divadlo Semafor Praha
Jiří Suchý: Hodiny jdou pozpátku

Děj muzikálku se odehrává v roce 1938 v nočním podniku Honolulu. A to byla doba swingu. Protože však nejde o prezentaci hudebně-vědného večera nýbrž o zábavnou komedii, rozpětí swingu bude stylově trochu širší - bude to swing třicátých a čtyřicátých let. V rolích zpívajícího tria Bobo Sisters je
k vidění Lucie Černíková (nebo Barbora Smejkalová), Karolína Gudasová a Ivana Korolová, barmana hraje Michal Stejskal, zpěváka Vizváryho Jiří Štědroň a pak nechybí ani Jitka Molavcová s Jiřím Suchým - štamgasti onoho baru, který se jmenuje jako všechny dosavadní semaforské bary Honolulu. Kapelu tvoří naši dobře zavedení hoši pod fiktivní taktovkou Jiřího Svobody. Autorem libreta i hudby je Jiří Suchý, který věc taky režíruje. Neboli - autorské představení.
Libreto, hudba, texty písní, návrhy kostýmů a loutek a režie: Jiří Suchý. Scéna: Jaroslav Svoboda.
Hudební aranžmá: Radek Škeřík. Hudební nastudování: Jiří Svoboda.
Hudební spolupráce: Zdeňka Zdražilová. Choreografie: BOBO SISTERS.
Realizace loutek: Antonín Müller
Hrají: Jiří Suchý, Jitka Molavcová, Michal Stejskal, Olina Patková, Jiří Štědroň, Lucie Černíková
nebo Barbora Smejkalová, Ivana Korolová, Karolina Gudasová
Hraje Orchestr divadla Semafor pod vedením Jiřího Svobody

 

10. prosince 2012
Divadlo MALÉhRY Brno
Nebe?

Mysleli jste někdy na sebevraždu? A stojí to za to, aby se to stalo? Co se stane, když se to stane? Možná se nestane vůbec nic! Dámská jízda. Chlapi pozor, jedu je dost!
Autorské představení inspirované vyprávěním a skutečnými příběhy žen kolem nás. V příběhu učitelky Marušky, herečky Simony a kadeřnice Ilči dochází ke konfliktům díky odlišnému vidění světa a postojům k mužům. Děj se odehrává tam, kde se ocitáme po smrti.
Námět, scénář, režie, hrají: Daniela Zbytovská, Barbora Seidlová, Nikola Zbytovská
Výtvarná spolupráce: Jaroslav Milfajt
Kostýmy: Kateřina Jochová
Scéna: Pavel Matoušek

 

15. ledna 2012
Východočeské divadlo Pardubice
Reginald Rose: Dvanáct rozhněvaných mužů    
                                                                               
Vinen, či nevinen? Soudní drama za zavřenými dveřmi.
V justičním systému, kde o vině či nevině nerozhoduje soudce, ale porota, která má v rukou život
či smrt obžalovaného, ztrácí postupně domnělé důkazy svou objektivitu a spíše než o činech podezřelého svědčí jejich interpretace o životě a povahách těch, kteří rozhodují. Zdánlivě jasný případ vraždy nevzbuzuje zpočátku žádné pochybnosti. Přesto se mezi dvanácti „spravedlivými“ najde jeden, jemuž tíha ortelu rozhodujícího o elektrickém křesle připadá příliš veliká na to, aby bylo možné vyřknout verdikt bez diskuse. Zdánlivě formální a zbytečná šance na obhajobu však vede
k pochybnostem. Fakta ztrácejí svou jednoznačnost, jakmile padnou nové otázky či se objeví další souvislosti. Důkazy viny začínají svědčit pro nevinu. Souboj dvanácti mužů rozhněvaných pro pravdu, vlastní ješitnost, sobectví, etické i přízemní egoistické zájmy obrací naši pozornost od obžalovaného
k životům a povahám těch, kteří soudí a kteří nejen, že nejsou bez viny, ale kterým nechybí mnoho, aby svévolně „hodili kamenem“. Dvanáct povah bylo vzorkem společnosti v době, kdy ve filmovém zpracování dramatu hrál Jiří Voskovec, a je jím i dnes, kdy se pod vlivem zrelativizovaného poměru
k pojmům, jako je dobro či pravda, přiklání filosofický postoj většiny na stranu cynického pragmatismu a k sociálním předsudkům na úkor tradičních hodnot solidarity, odpovědnosti za druhé a pomoci bližnímu.
Překlad: Bedřich Becher, Režie: Petr Kracik j. h., Scéna: Jaroslav Milfajt j. h.
Kostýmy: Tomáš Kypta j. h. , Dramaturgie: Tomáš Syrovátka
Hrají: Petr Kostka j. h., Jan Hyhlík, Pavel Novotný, Jiří Kalužný, Alexandr Postler,
Jindřich Kratochvíl j. h., Petr Dohnal, Josef Pejchal, František Švihlík j. h., Ladislav Špiner,
Jan Musil,Radek Žák, Josef Vrána

 

 

Změna programu vyhrazena.
Všechna představení se konají ve Fabrice Svitavy vždy od 19:00 hodin.
Abonentní vstupenka na sezónu stojí 730,- Kč. Vstupné na jednotlivá představení činí 220,- Kč.
Předprodej abonentek bude zahájen 24. září 2012  v recepci Fabriky
(otevřeno pondělí - pátek 6:00 - 19:00 hodin, sobota 6:00 - 12:00 hodin).
Stávající abonenti mají možnost výměny své abonentky od  3. září do 21. září 2012 také v recepci Fabriky Svitavy.
 

Poslední aktualizace: 18.03.2013

zpět

Novinky e-mailem

Pokud máte zájem o zasílání emailem pořadů Střediska kulturních služeb a programu svitavských kin vždy v předstihu na další měsíc, zaregistrujte se pomocí Vašeho e-mailu.

Souhlasím

K ukládání nastavení, měření návštěvnosti a správnému fungování webu využíváme soubory cookies. Souhlasíte s jejich užíváním? Více informací