Středisko kulturních služeb Svitavy

Kulturní nabídka, leden 2012

7. 1. 18:00 hod. Mantry a jiné duchovní písně

Přijďte si s námi zazpívat.

Místo konání: Čajovna a kavárna U Černého draka

7. 1. 19:00 hod. Jamový večírek

 
Čapni jakýkoliv nástroj a přijď si zahrát akusticky nebo na připravené pódium - veřejný večer nejen pro hudebníky, ale i posluchače

Místo konání: klub TYJÁTR

11. 1. 19:00 hod. Indonésie, kráska na rovníku

Indonésie, kráska na rovníku - cestovatelská přednáška s promítáním
Toulky tropickou krajinou velké ostrovní země. Podíváme se na islámskou Jávu, poznáme i kouzelné hinduistické Bali. Poputujeme rozkvetlou krajinou zdobenou historickými chrámy, rýžovými poli a lidskými úsměvy.
 

Místo konání: klub TYJÁTR

Vstupné: 40,- Kč

12. 1. 18:00 hod. Současná česká próza

Současná česká próza v neformálním pojetí Marty Ljubkové
Povídání nad knihami pro milovníky literatury, studenty a jejich učitele
 

Místo konání: klub TYJÁTR

Vstupné: dobrovolné

14.1.10:00 hod. Poradenský den pro výtvarníky

Na poradenském dnu se schází výtvarníci různých žánrů i věku a diskutují společně s odborným lektorem nad přinesenými díly. Součástí je také výběr prací na připravovanou výstavu výtvarníků regionu, která bude ve výstavních síních muzea instalována začátkem února.

Místo konání: Městské muzeum a galerie

15. 1. 10:00 - 11:00 hod. Pohádková neděle

Promítání pohádek pro nejmenší – tentokrát na téma panenky pro holky, autíčka pro kluky, zvířátka pro všechny. 
 

Místo konání: klub TYJÁTR

Vstupné: 20,- Kč (platí děti i dospělí)

18. 1. 20:00 hod. Neřež - turné k třicetinám NEREZ

Skupina Neřež připomene v této umělecké sezóně 30. výročí založení legendárního seskupení NEREZ, jehož členy byli i Vít Sázavský a Zdeněk Vřešťál, jinak hlavní protagonisté Neřež. K třicetinám NEREZu vyjde dvojité CD, které obsahuje koncert NEREZ z roku 1985 a vánoční album Nerez v Betlémě. Kromě této desky vychází ještě album Zuzana Navarová – Dávný příběh, které obsahuje unikátní a dosud nepublikované nahrávky mladé Zuzany z let 1977 – 1985. Rovněž koncerty skupiny Neřež budou v umělecké sezóně 2011/2012 zaměřeny na tvorbu NEREZu – zazní během nich nejslavnější písně Zuzany Navarové a Zdeňka Vřešťála. Některé koncerty ozdobí svou přítomností i významní hosté, jako je například Marie Rottrová, Klára Vytisková nebo Katka Koščová (první slovenská Superstar).
Skupina Neřež vystoupí v novém obsazení:
Vít Beneš - klávesy, akordeon, zpěv (mj. skupina United Flavour)
Filip Benešovský - basa, zpěv (mj. Marie Rottrová, Roman Dragoun, Pink Floyd The Wall)
Robert Fischmann - flétny, perkuse, zpěv (mj.  Bran, Taliesyn, Linha Singers)
Vít Sázavský - kytara, viola, zpěv (Nerez, Nohavica, M. Rottrová)
Zdeněk Vřešťál - kytara, zpěv (Nerez, Nohavica, Rottrová)

 

Předprodej: FABRIKA Svitavy a klub TYJÁTR (každý den od 16:00 hod.) - při zakoupení jednoho páru vstupenek cd „Slavná věc“ ZDARMA (pouze pro prvních 25 párů vstupenek)

Místo konání: klub TYJÁTR
Vstupné: 200,- Kč

Místo konání: klub TYJÁTR

Vstupné: 200,- Kč

19.1.18:30 hod. 128. cestovatelský večer Asociace Brontosaura

Madeira - ostrov věčného jara
Portugalský ostrov v Atlanském oceánu s jedinečnou historií sahající do starověku, nádhernou tropickou přírodou a izolovanou kulturou na námořních obchodních trasách.
Přednáší  Josef Řádek

Místo konání: Muzeum esperanta

20. 1. 20:00 hod. Oldies party - 60. až 90. léta


 

Místo konání: klub TYJÁTR

Vstupné: 30,- Kč

21. 1. 18:00 hod. Orientální tance

Vystoupí tanečnice pod vedením Petry Langerové a Pavlíny Skalské.
 

Místo konání: Čajovna a kavárna U Černého draka

21. 1. 20:00 hod. Koncert kapely BLABOVY STROMY

BLABOVY STROMY
"Kapela Blabovy stromy hraje od roku 2007 autorskou rockovou muziku. Základní data: 5 hráčů, dohromady 163 let, absolutní váha 380 kg (před vánočními svátky :-) Pokud vás zajímá víc, přijďte si nás poslechnout 21. ledna 2012 do svitavského klubu TYJÁTR. Více na www.blabovystromy.cz nebo www.bandzone.cz/blabovystromy"
 

Místo konání: klub TYJÁTR

Vstupné: 50,- Kč

23.1. 19:00 hod. Po zarostlém chodníčku - Koncertní večer s baletem

KONCERT JE PRO ONEMOCNĚNÍ PANÍ ANDREY KALIVODOVÉ PŘELOŽEN NA ÚNOR 2012. TERMÍN SDĚLÍME CO NEJDŘÍVE. DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ.

 

Koncertní sezóna 2011 - 2012

Mezzosoprán: Andrea Kalivodová, sólistka Státní opery Praha
Harfa: Zbyňka Šolcová
Sólisté Pražského komorního baletu Kamila Madejová, Lenka Kolářová a Petr Kolář
Na programu budou Cikánské písně Antonína Dvořáka, Moravská lidová poezie v písních Leoše Janáčka, Písničky na jednu stránku Bohuslava Martinů, Písně nejtajnější Petra Ebena  a další. Sólisté Pražského komorního baletu zatančí Po zarostlém chodníčku Leoše Janáčka.  
 

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 180,- Kč, sleva pouze pro členy KPH 90.- Kč

26. 1. 17:00 hod. dobrovolné

Přednáška jezuitského kněze, poutníka , který prošel Evropu od mysu Fisterra až po krymský Chersones.

Místo konání: klub TYJÁTR

Vstupné: dobrovolné

26. 1. 18:00 hod. Muzejní čtvrtek

Polička – jedno z měst Českomoravského pomezí
Někdejší královské věnné město začalo psát svou kroniku v roce 1265. Jedinečný prstenec středověkých hradeb uzavřel sídlo, které se stalo branou do Vysočiny. Není to však pouze Bohuslav Martinů, jenž Poličku proslavil. O příběhu města přijde vyprávět historik a archivář Stanislav Konečný.

Místo konání: Městské muzeum a galerie

28. 1. 20:00 hod. FRANTA ČERNÝ a jeho parta & MIČUDKA + host TICHO DE PRE CUPÉ BAND

Ticho de Pre Cupé Band vznikl v roce 2003 v jihočeském Milevsku. Od svého založení tento soubor mnohokrát objel Českou republiku, ať už na pódiích velkých festivalů, či v malých klubech. Žánrově Ticho balancuje mezi rock´n´rollem a klasickým českým písničkářstvím, které se projevuje především jako šibalství, sebereflexe a satira v nevšedně pojatých textech. Kapela se vyznačuje rockovou živelností na podiu, ale hrává i poklidnější akustická vystoupení. Letos kapela vydala dvojalbum s názvem Cirkus (tři písně s nimi nazpíval Franta Černý)
http://bandzone.cz/tichodeprecupeband
MIČUDKA http://bandzone.cz/drnk

 

Místo konání: klub TYJÁTR

Vstupné: Vstupné: 130 Kč Předprodej: 100 Kč v klubu TYJÁTR (každý den od 16:00 hod.)

29.1.15:00 hod. Loutky bez hranic Praha: Jabloňová pohádka

Pohádka je přeložena na 5.února 2011

 

Jedna jabloň, jeden král, jedna srnka, dvě svatby, dvě holubice a jedno velké prokletí. Dokáže statečný král zachránit svou jabloňovou lásku? Loutkový příběh na motivy pohádky Jabloňová panna Karla Jaromíra Erbena.Součástí představení  je kreativní výtvarná dílna, ve které si děti mohou vyrábět kouzelná jablíčka.
 

Místo konání: Divadlo Trám

Vstupné: 50,- Kč, rodinné pasy

31.1.19:00 hod. Divadlo Na Jezererce Praha J. B. Thomas: Charleyova teta

Divadelní abonentní cyklus podzim - zima 2011 - 2012


Láska mění člověka k nepoznání.
Receptem na dobrou náladu je komedie Jevana-Brandona Thomase Charleyova teta, kterou Divadelní společnost Jana Hrušínského uvádí s Radkem Holubem v titulní roli. Sluhu Brasseta hrají někdejší představitelé tety, Lubomír Lipský a Jan Hrušínský. Lipský exceloval v této hře již v roce 1964, když ztělesnil postavu studenta Babse převlečeného za tetu a Jan Hrušínský si tetu vychutnal o třicet let později 370 krát.
Režie se poprvé ve své divadelní kariéře ujal právě Jan Hrušínský.
„Honza má v tomto ohledu hodně společného se svým otcem Rudolfem Hrušínským, který byl i znamenitým divadelním režisérem. A stejně jako on má při zkouškách hodně dobrých nápadů,“ říká Lubomír Lipský. „Je to skvěle napsaná hra, která dokáže vyvolat salvy smíchu v hledišti a někdy i na jevišti,“ říká Jan Hrušínský. „Charleyova teta je role, která se neodmítá. Zvláště, když mi v tomhle představení kryjí záda dvě tety předchozí,“ říká Radek Holub.
Hru napsal Jevan – Brandon Thomas na objednávku pro svého přítele, herce Penleyho. Když se ten poprvé objevil na jevišti v převleku v ženských šatech, zprvu šokovaní diváci reagovali salvami smíchu. Studenti Charley a Jack chtějí požádat své vyvolené o ruku. Shodou okolností má Charleyho navštívit bohatá tetička z Brazílie. Její příjezd se ale nečekaně opozdí, a tak studenti vezmou vše do svých rukou. Charleyovu tetu nouzově představuje v přestrojení jejich spolužák Babs. Situaci ovšem zkomplikuje příjezd skutečné tety a Babsovy milované dívky Elly.
Režie: Jan Hrušínský
Hrají: Radek Holub, Lukáš Langmajer, Václav Jílek, Miluše Šplechtová / Valérie Zawadská, Hana Marie Maroušková / Anna Schmidtmajerová, Kristýna Hrušínská, Tereza Němcová, Zdeněk Maryška a další

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 200,- Kč

Výstavy SKS, leden 2012

1.1.2011 09:00 PREMIÉRA 2011: XXII. ročník fotografické soutěže

Fotografická soutěž každoročně vyhlašovaná Volným sdružením východočeských fotografů ve spolupráci se Střediskem amatérské kultury IMPULS Hradec Králové. Je určena pro všechny zájemce o fotografii a není omezena věkově ani žánrově. Jedinou podmínkou je, aby soutěžící fotografie nebyly dosud nikde vystaveny ani publikovány. V letošním ročníku bylo porotě předloženo 472 fotografií od 52 autorů. Vy uvidíte nejlepší z nich.

Místo konání: Fabrika Svitavy - foyer

1.1.2012 09:00 Fotoklub Svitavy: Svitavský fotoklub se opět představuje

V roce 2003 obnovil Fotoklub Svitavy svou činnost a jen málokdo věřil, že za 8 let bude mít tak širokou členskou základnu, tolik příznivců a tolik úspěchů – dvě kolektivní vítězství v Národní soutěži a přehlídce amatérské fotografie, několik individuálních vítězství mnohých členů v této soutěži, dvě medaile z Czech Press Photo (P. Juřík a Daniel Hlaváč), desítky cen z mnoha soutěží, několik workshopů, společných i autorských výstav, jednu reprezentativní knihu atd. Na výstavě představuje průřez své činnosti, mnohé z úspěšných fotografií a oceněných kolekcí, výsledky některých dílen.

Místo konání: 4. PODLAŽÍ

1.1.2012 Ivana Pavelka: Ostrovy

Ostrovy jsou místa odloučenosti od všední rutiny společenské interakce. Mohou být samovolně vyvolané anebo proti vlastní vůli. Jsou útěk nebo vyhnanství, jsou něco, co každý člověk prožije sám. Ostrovy reprezentují lidskou kondici: strach, fantazii, nemoc, myšlenku, pocit, intuici apod.


Autorka se narodila v Praze a v roce 1980 se vystěhovala se svým manželem  Janem a synem Josefem do USA. V Praze se vyučila knihařkou, ale k fotografii tíhla od mladi. Dnes má za sebou řadu výstav, založila galerii Camerawork v Pensylvanii, a uči fotografii na Keystone College v La Plume, USA. Žije a pracuje jako freelance fotograf v Pensylvanii, USA. Fotografie jsou vyvolané tradičním chemickým způsobem. Výstava je prodejní.

Místo konání: 3. PODLAŽÍ

1.1.2012 09:00 Vladimír Vraspír: Klíč od domova

Vladimír Vraspír: Klíč od domova

Pocházím z okraje Vysočiny, nedaleko Poličky, přírodu (a Vysočinu obzvlášť) miluji od malička, fotít jsem začal jako nevyučený amatér před více než 20 lety. Před 10lety jsme společně se ženou přebrali od původní majitelky Galerii Vysočina v Poličce, a právě moje žena mě přiměla před třemi lety k prvním zvětšeninám fotek kraje Bohuslava Martinů, tam kde se toulal, možná stejně jako já. On slyšel zvuk, hudbu krajiny, já zase vidím a cítím obraz daného místa. Musí to tam být, zaznamenávám jen dané, bez počítače, bez filtrů, bez triků.
První výstavu jsem měl u nás, pak úspěšnou i v Brně, poté co jsem nějaké fotky prodal, začal jsem pochybovat o jejich neúspěšnosti a nekvalitě. Další výzvou byl kalendář, vznikl a navíc jsem si s ním obešel různé lidičky, nakonec i dva profesory fotografie na FAMU (Jindřicha Štreita a Veroniku Bromovou). Po jejich kladném hodnocení se už nebojím......
Známý fotograf a grafik při uvedení výstavy v Brně řekl: "Víte příteli, až Vám závidím, závidím že můžete žít v tak krásné krajině, ale hlavně to, že jste schopen ji vnímat a tak až primitivním způsobem zaznamenat."
Vernisáž výstavy je 20. ledna.

 

 

Místo konání: Fabrika Svitavy - 3.podlaží

zpět

Novinky e-mailem

Pokud máte zájem o zasílání emailem pořadů Střediska kulturních služeb a programu svitavských kin vždy v předstihu na další měsíc, zaregistrujte se pomocí Vašeho e-mailu.

Souhlasím

K ukládání nastavení, měření návštěvnosti a správnému fungování webu využíváme soubory cookies. Souhlasíte s jejich užíváním? Více informací