Středisko kulturních služeb Svitavy

Kulturní nabídka, březen 2013

5. / Út / 19:00 / Irena Budweiserová & Fade In

Letos tomu bude již 20 let co vyšlo Irenino první sólové CD Blue Soul.
Irena si pro své příznivce připravila pořad mapující částečně toto období. Uslyšíte na něm písničky z již zmíněného CD Blue Soul a dále z CD Svlíkání z kůže, CD Korýši času, CD Někdy si připadám jak pták, CD Nobodyś fault... a zatím posledního sólového CD Hlavně ne klid. Koncert, respektive jeho program bude doplněn novými, dosud nenatočenými autorskými písničkami a také spirituály a blues.
Příznivci Ireny jistě ocení zařazení některých písniček z prvních Ireniných CD (Blue Soul a Svlíkání z kůže),které již nejsou v prodeji.

Fade In:
kytara - Mirek Linka
el. kytara - Jaroslav Šindler
kontrabas - Vít Fiala


Předprodej vstupenek od 20. 2. 2013 v recepci Fabriky.

 

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 200,- Kč

6. / St / 17:00 / Setkání - Stretnutie s Dramatickou školičkou Svitavy

soubor Naopak s loutkovým  představením Chlebová Lhota (na motivy stejnojmenné knihy Dagmar Urbánkové)
soubor Bubliny s loutkovým představením: … A žeru rybí tuk ( představení na motivy knihy Petra Chudožilova Balada o Bobíkovi)

 

Změna programu vyhrazena

 

 

Místo konání: divadlo Trám

Vstupné: dobrovolné

7. /Čt / 19:00 / Klicperovo divadlo Hradec Králové Karel Poláček: Bylo nás pět

Novou dramatizaci oblíbeného humoristického románu Karla Poláčka, popisující autorovo dětství v Rychnově nad Kněžnou, připravilo Klicperovo divadlo jako poctu k 120. výročí narození tohoto českého spisovatele a novináře. Dobrodružství nezapomenutelných dětských hrdinů, jimž vévodí Péťa Bajza, Tonda Bejval, Čeněk Jirsák, Eda Kemlink a Zilvar
z chudobince, nás přivedou nejenom do malebného východočeského městečka, ale i na dvůr indického Maharadži.
Kromě ústřední pětice kamarádů se můžeme samozřejmě těšit i na Rampepurdu, Evičku z cukrárny, Otakárka Soumara, nebo strýce a tetu Vařekovy. Atmosféru předválečných let podpoří dobové šlágry v živém podání vyjímečně muzikálního hereckého souboru. Všechny také jistě potěší krásný a barevný Poláčkův jazyk a sloh.

Režie: Jan Frič, Dramaturgie: Jana Slouková, Dramatizace: Jana Slouková a Jan Frič,
Scéna: Nikola Tempír, Kostýmy: Iva Němcová, Hudba: Pavel Horák & His Melody Boys.

Hrají: František Staněk, Miroslav Zavičár, Jakub Tvrdík, David Smečka, Ondřej Malý, Filip Richtermoc, Vojtěch Dvořák, Pavlína Štorková, Helena Plecháčková, Petr Vrběcký, Jan Sklenář, Kristýna Kociánová, Lubor Novotný, Lenka Loubalová, Josef Čepelka a Marta Zaoralová.

 

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 250,- Kč

9. / So / 20:00 / Znouzectnost – „Chantsons Tour 2013“

Externí koncert SKS v klubu Tyjátr.

Znouzectnost je svérázný mix punku, šansonu, folku, undergroundu a určitého archetypálního primitivismu, ovlivněný především tradičním „tříakordovým“ písničkářstvím v kombinaci s osobitými texty, majícími nejblíže k české „semaforské“ škole – občas hloubavými, občas dadaistickými i syrově poetickými.

Skupina vznikla v roce 1986 v Plzni, inspirována přímočarou jednoduchostí tehdy nastupující nové hudební vlny, dovolující hrát v podstatě každému, kdo v sobě našel drzost vít do ruky hudební nástroj bez ohledu na to, zda uměl či neuměl hrát.

Šuplík daného žánru jí však časem začal být příliš těsný a postupně se přetavila ve svéráznou a autentickou skupinu, která si i mimo zájem médií dokázala získat přízeň velkého množství fanoušků, inspirovala a ovlivnila vznik a tvorbu dalších hudebních skupin u nás, odehrála přes 2000 klubových i festivalových vystoupení, natočila třináct řadových desek. 

Na živých vystoupeních, pojetím odlišných od studiových nahrávek, provázených pábitelským a často velmi neprůhledně mystifikátorským uváděním písniček, zaznívá průřez tvorbou od archivních písniček až po materiál ze zatím poslední, hudební kritikou kladně přijaté desky „Heavy Model“.

Zakládající sestava:

  • Caine – bicí, zpěv 
  • Déma – kytara, zpěv
  • Golda – baskytara, zpěv

Předprodej vstupenek od 22. 2. 2013 v recepci Fabrika (V den konání - pokladna kina Vesmír

 

Místo konání: Tyjátr Svitavy

Vstupné: 150,-Kč

13. – 14. / St - Čt/ 9:00 – 18:00/ Stavíme, bydlíme

Tradiční prodejní a prezentační stavební výstava

Místo konání: Fabrika Svitavy

13. / St / 18:00 / Beseda s Pavlou Jazairiovou, Indie – Himálajské poutě

Jak dnes vypadá Pákistán


Pořádá Městská knihovna

Místo konání: klub Tyjátr

16. /So / 20:00 / Vintage Wine & Happy To Meet

Externí koncert SKS

Stylový koncert v předvečer svátku svatého Patrika aneb Komu se nelení, tomu se zelení.

______________________________________________________________________________________________

Happy To Meet

Skupina funguje už bezmála deset let a mezi fanoušky keltské a folk-rockové hudby je dobře známá. V průběhu kariéry několikrát změnila obsazení

V dnešní sestavě uslyšíte: 

zpěvačku Martinu Ženožičkovou, baskytaristu a zpěváka Jiřího Goga Bílka, houslistku Kamilu Střeštíkovou, banjistu a dobristu Radka Novotného, kytaristu Ivana Klóda Drážného a za bicí soupravou to jistí Radek Elvis Streit.

Jako častý host na perkuse se objevuje i Pavel Joe Dokoupil, žijící toho času v Amsterdamu. Happy to meet jsou ozdobou mnoha letních festivalů, kde publikum strhnou k tanci svým energií nabitým pojetím irského rocku. Zpívají anglicky a česky. V jejich diskografii najdete 4 alba a klip na písničku „Give me water“.

______________________________________________________________________________________________

Vintage Wine

Vintage Wige se zformovala z kapely Neon Black. Mísí v sobě rockovou dravost s melodikou a energií irské a skotské muziky kterou sami nazývají Celtic Trash-folk (Něco mezi Celtic Woman a Motorhead). Má za sebou účinkování mimo jiné na festivalech: Keltování, Skotské hry na Sychrově, Keltskou noc na Plumlově, Lughnasad v Nižboře, a nepočítaně koncertů po klubech a rúzných akcích. V minulém roce vydala kapela svoje debutové album s názvem Drums and Guns. 

Současnou sestavu tvoří: 

Petr Polák - mandolína, zpěv; Jakub Boháč - Rytmická kytara, zpěv; Radim "Rybíz" Lapčík – housleHonza; "Peky" Pekárek – akordeon; Martin Menšík - bicí; Pavel "Pšenda" Pšenička - basová kytara

 

 

______________________________________________________________________________________________

Předprodej vstupenek od 4. 3. 2013 v recepci Fabrika (V den konání - pokladna kina Vesmír)

Místo konání: Tyjátr Svitavy

Vstupné: 100,- Kč

17. / Ne / v 15:00 hodin / DAMUZA Praha: Detektiv lupa a tajemná věž

Vhodné pro děti od 4 let 

 

 

 

 

Místo konání: divadlo Trám

Vstupné: 150,-Kč, 50,- Kč, rodinné pasy

18. 19. a 20. / Po -12:00 – 18:00, Út, St – 8:00 – 18:00 / Jarní Bazárek

                                                                              

Místo konání: Fabrika Svitavy

19. / Út / 18:00/ Večer pod lucernou s Ladislavem Pecháčkem

Beseda se spisovatelem a scénáristou (Jak svět přichází o básníky, Jak básníci přicházejí o iluze, Dobří holubi se vracejí atd.) spojená s autorským čtením.  

Místo konání: klub Tyjátr

Vstupné: dobrovolné

26. / Út / 9:00, 10:30/ Beseda s Milošem Kratochvílem

Pořádá Městská knihovna Svitavy


 

Místo konání: Fabrika Svitavy

27. / St / 19:00 / Laďa Kerndl s orchestrem

Staré časy, kdy swing vládl světu, připomene v Laďa Kerndl s jeho orchestrem. Diváci se mohou těšit na slavné melodie a světové evergreeny v podání českého Franka Sinatry. Šaramantní zpěvák, začal hudební kariéru v sedmnácti letech jako zpěvák a kytarista v recitálu Ljuby Hermanové v divadle Večerní Brno. Postupně se stal členem několika profesionálních hudebních skupin, od roku 1971 se třináct let plavil na lodích Vistafjord a Sagafjord společností Norwegian America Line. Dalších jedenáct let zpíval turistům na lodích Queen of Scandinavia a King od Scandinavia dánské společnosti DFDS. V Československu koncertoval příležitostně, mj. s orchestrem Gustava Broma, s nímž natočil řadu snímků pro rozhlas. Po vyléčení z těžké nemoci v roce 1995 si Kerndl vybudoval výraznou pozici na české hudební scéně.


Předprodej vstupenek od 13. 3. 2013 v recepci Fabrika
 

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 200,- Kč

27. / St / Citizen37 & BezLimitu - KONCERT ZRUŠEN


OMLOUVÁME SE, ALE KVŮLI NEPŘÍZNIVÉMU POČASÍ MUSEL BÝT KONCERT ZRUŠEN !!!!!
______________________________________________________________________________________________


Jako první vystoupí čtyřčlenná indie/grunge-rocková kapela z České Třebové Citizen 37, vyznačující se barevným kytarovým soundem s důrazem na melodiku, výraznými refrény a osobitým projevem zpěvačky Báry Soukupové. Citizen 37 hrají hudbu, která asi nejvíce vychází ze seattleské grunge scény 90. let, ale i ostrovní - britské syrovosti a melancholie. V oblibě však mají klasický  i moderní jazz , blues nebo world music. Kapela není žánrově vyhraněna a ani nedbá na stylovosti či uniformním projevu. 

 

Přesto že se inspirují převážně komerčně úspěšnými hudebními formacemi, hlásí se k nezávislé scéně i undergroundu.

 

Kapela hraje ve složení: Bára Soukupová – zpěv; Lukáš Rufer - kytara, zpěv; 

Míra Šána – basa; Ondra Formánek bicí

_____________________________________________________________________________________________

 

Jako druhá se divákům představí svitavská kapela BezLimitu, která svůj hudební styl označuje jako rock-worldmusic. Skupina vznikla sloučením seskupení IRMA a bývalého BezLimitu. V současné době hraje některé věci od IRMy a převážně skladby starého BezLimitu, kde zpíval Jarda Vojta a na bicí hrál ještě Ondřej Formánek. Nyní je kapela ve výborné formě a nový zpěv Jirky, přidáním druhé kytary Davida a nového aranžmá bicích Pavla posunulo BezLimitu zase dále.

 

Složení: Jiří Šmarda  - zpěv; Tomáš Bulva - kytara, zpěv; David Vyskočil - kytara

Veronika Hložková – cello; Jan Wimmer – baskytara; Pavel Moravec - bicí

______________________________________________________________________________________________

 

Místo konání: náměstí Míru Svitavy

Pořady pro školy, březen 2013

8. / Pá / v 8:30 a 10:15 hodin / Divadlo Andromeda Praha: Hurá, jaro je tady!

Doporučeno pro 1. stupeň ZŠ a MŠ

Místo konání: divadlo Trám nebo kino Vesmír

Vstupné: 35,- Kč

11. / Po / v 9:00 a 10:30 hodin / Divadlo DRAK H. Králové: O štěstí a neštěstí

Je mocnější štěstí nebo neštěstí? Pohádkově laděný příběh plný lidskosti, prastaré židovské moudrosti a přirozeného nadhledu v hledání odpovědi na otázku, co vlastně štěstí a neštěstí znamená a kdo šťastný či nešťastný je nebo může být. Podle Isaaka Bashevise Singera, laureáta Nobelovy ceny (1978), napsala D. Špalková. Režie Ondrej Spišák.

Doporučeno pro 2. stupeň ZŠ, SŠ a SOU / 50 min.

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 40,- Kč

15. / Pá / v 8:30 a 10:15 hodin / Hudební agentura Marbo: Hudební pořady pro školy

Pro 1. stupeň ZŠ a mateřské školy je to pořad Máme rádi písničky!
Pro 2. stupeň ZŠ a gymnázium je určen pořad Jak se stát hudebním skladatelem?

 

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 35,- Kč

25. / Po / v 8:30 a 10:15 hodin / Divadelní společnost Koňmo: Vodnická pohádka

Doporučeno pro 1. stupeň ZŠ a MŠ 

Místo konání: divadlo Trám nebo kino Vesmír

Vstupné: 35,- Kč

Výstavy SKS, březen 2013

1.3. - 30.4.2013 Výstavy

FOYER

CDS Světlanka Svitavy: Výstava Proměny II.
Charita Svitavy Vás srdečně zve na výstavu obrazů uživatelů Světlanky – centra denních služeb. Slavnostní vernisáž proběhne ve čtvrtek 7. 3. 2013 od 13 hodin ve Fabrice. Můžete se těšit na hudebně-taneční vystoupení z cyklu „Živly“. Akce je vedena pod záštitou starosty města Svitavy Mgr. Davida Šimka.

 

3. PODLAŽÍ
5. výročí Fabriky Svitavy
Tématické fotografie pětileté činnosti a společenského života kulturního centra.

 

4. PODLAŽÍ
R. Špitt a I. Motlíková: MOZAIKA
Richard Špitt (Brno) mimo práci reklamního fotografa a obrazového editora si nachází čas i na volná témata - figurální a portrétní fotografie, občas i krajinářskou či konceptuální tvorbu. V současné době se věnuje zejména počítačovému zpracování obrazu.
Irena Motlíková (Plzeň) řadí fotografování a vizážistiku mezi mnoho svých dalších koníčků, které se vzájemně prolínají a doplňují. Při focení považuje za nejdůležitější výsledný dojem, charisma osob, kouzlo místa a okamžiku, pocit neopakovatelnosti.

 

DIVADLO TRÁM
Barvy tónů, tóny barev
Díla mladých autorů, která vznikla v rámci hudebně-výtvarného projektu Daniely Krčmářové.

 


 

 

Místo konání: Fabrika Svitavy a Divadlo Trám

Plesy, březen 2013

1. / Pá / 19:30 / Ples Města Svitavy

Místo konání: Fabrika Svitavy

2. / So / 20:00 / Ples PS Dalibor Svitavy

Hraje kapela Combo 2

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 150,-Kč

8. / Pá / 19:00 / Maturitní ples ISŠ Moravská Třebová


 

Místo konání: Fabrika Svitavy

15. / Pá / 19:30 / 14. Ples dechovek

Zahrají svitavské dechovky a Cimbálová muzika Aleše Smutného s Karlem Hegnerem

 

Předprodej zbylých vstupenek od 4. 3. v recepci Fabriky. 

 

 

 

 

 

 

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 120, - Kč

22. / Pá / 19:00 / Ples Papera Svitavy


 

Místo konání: Fabrika Svitavy

23. / So / 19:30 / Aprílový ples


 

Místo konání: Fabrika Svitavy

zpět

Novinky e-mailem

Pokud máte zájem o zasílání emailem pořadů Střediska kulturních služeb a programu svitavských kin vždy v předstihu na další měsíc, zaregistrujte se pomocí Vašeho e-mailu.

Souhlasím

K ukládání nastavení, měření návštěvnosti a správnému fungování webu využíváme soubory cookies. Souhlasíte s jejich užíváním? Více informací