Středisko kulturních služeb Svitavy

Kulturní nabídka, říjen 2013

1. /út /18:00 / Autorské čtení Tereza Boučková

pořádá Městská knihovna Svitavy

Místo konání: Tyjátr

2. / st / 06:30 - 17:00 / Přehlídka středních škol


 

Místo konání: Fabrika Svitavy

7. / po / 9-16 / Veletrh sociálních služeb a kompenzačních a ortopedických pomůcek

Místo konání: Fabrika Svitavy

8. / út / 19:00 / Karel Plíhal - Vzduchoprázdniny

Čerstvý držitel ceny Anděl za CD Vzduchoprázdniny v kategorii Folk a country je již 30 let jednou z nejvýraznějších osobností folkové scény u nás.
Jemná a hravá poetika, komorní atmosféra. Vše ve formě inteligentně humorných, často vyzrále sebeironických textů nebo krátkých veršovánek uvozujících či doplňujících jednotlivé písničky. Projev, který nelze napodobit. A především: famózní kytarové umění. Plíhal kytarista jest kapitola sama pro sebe. Člověk by mohl tohoto kytarového samouka poslouchat i zarytě mlčícího a v žádném případě by se nenudil. Valčíky, blues, latinskoamerické rytmy, swing i jeho typické náladovky hrané nezaměnitelnými zvětšenými a zmenšenými durovými akordy – vše zvládá s lehkostí a bravurou. Plíhal – to je silná, pozitivní „energie sbalená ne do cukru“, nýbrž do zpěvu, recitování a hry.
Je zážitek slyšet Plíhala z přehrávače nebo číst jeho veršovánky. O něčem jiném je ale vnímat neopakovatelnou atmosféru jeho koncertů. Koncert obsahuje bezmála všechny písničky z nového alba Vzduchoprázdniny, které vyšlo v září 2012, písničky starší v nových kytarových aranžích a mnoho nových básniček. Po koncertě je pro návštěvníky připravena autogramiáda.
Pořad není vhodný pro děti do 12-ti let.

 

www.karelplihal.cz

 

Předprodej v recepci Fabriky od 20. 9. 

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 160,- Kč,

25. / Pá / od 17:00 do 21:00 hodin Na muzice ve Fabrice

K poslechu i tanci zahraje dechový orchestr Jarda Gang Svitavy s kapelníkem Jaroslavem Dvořákem.

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 50,- Kč

25. / pá / 20:00 / Schodiště

Externí koncert SKS

Kapela Schodiště pravidelně koncertuje převážně v klubech a na festivalech po celé republice, za 28 let existence odehrála cca tisíc koncertů. Nejprve na chvostě nové vlny osmdesátých let jako předzvěst dnešního ska, po sametové pauze pak absorbujíc další a další vlivy, krok za krokem k pozici jedné z vyhledávaných tuzemských klubových kapel. Schodiště nestačí slyšet, musí se i vidět. Žánrové rozpětí nabralo nových rozměrů, kdysi připisované škatulky jako hospodský šraml, reggae či ska už dávno nejsou určující. Skupina si s odvážnou lehkostí bere z hudebních stylů vše, co jí přijde pod ruku, aby se nakonec vždy pokorně vrátila k písničce, ovšem oděné do pestrého kabátku. A především opatřené originálními texty, jež Schodiště staví na roveň hudební složce. Lehce sarkastické, černě-humorné i dojemné, prožité či vymyšlené, brousící ve vodách všedních malostí i velikostí toho, co zrovna sami žijeme. Schodiště hraje v sestavě: Zpěvák - Martin Doktor Krajíček (od roku 1983) – tvář kapely, frontman, zakládající člen Nahoru po schodišti dolů bandu a doživotní břímě Schodiště.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Saxofonista - Vladimír Cihelka (od roku 1985), baskytarista - Vratislav Horčík (od roku 1986), harmonikář - Miroslav Klíma (od roku 1987) – tvůrčí jádro od počátků NPSDB.
Klarinetista - Jaromír Linhart (od roku 2005) – staronová posila ze spřízněné kapely Rudovous. Kytarista - Ondřej Fencl (od roku 2007) a bubenice - Pája Táboříková (od roku 2008) – mladá krev, svěží vítr. Bez nich by Schodiště nebylo tím, čím je dnes. Bez nich by Schodiště nebylo vůbec.
www.schodiste.org

 

Předprodej v recepci Fabriky od 11. 10.

Místo konání: Tyjátr

Vstupné: 150,- Kč

25. – 28. / pá – po / POSED 2013… s Marianem Pallou

POSED 2013… s Marianem Pallou

POSED je podzimní setkání divadel. Posed je amatérská divadelní přehlídka, tvůrčí dílna a setkání divadelních nadšenců odkudkoliv. Probíhá vždy (jak název napovídá) na podzim a to v divadle Trám a výjimečně i jinde. A probíhá odnepaměti…
Letos se Posed vrací k původní myšlence: zadat téma jako domácí úkol pro oslovené divadelníky, sejít se na Posedu a předvést výsledek divadelního snažení. Letošním tématem je Cokoliv od Mariana Pally. Palla je prozaik, básník, výtvarník, publicista, recesista… a především pozoruhodná a nepřehlédnutelná osobnost současné české literatury. Možná si stačí přečíst název jedné z jeho povídek: „Jak zalichotit tlusté ženě“. Mariana Pallu si přečetli a pokusili se o něho: Céčko, Bubliny z naší Dramatické školičky, student pražské DAMU a naděje českého divadla Jakub Maksymov, soubor dramatického oboru ZUŠ F. A. Šporka Jaroměř pod vedením Jarušky Holasové a taky výtvarník a příležitostný bluesový muzikant Jindra Pevný z Pomezí u Poličky. A jestli se to podaří, přijde i Marian Palla…
To však zdaleka nebude na letošním Posedu všechno. Divadlo Někdo – tedy vlastně Jakub Maksymov - zahraje hru podle Karla Čapka: Uměl lítat. O nacházení kouzel v sobě samém… tato loutkářská performace byla k vidění třeba na Loutkářské Chrudimi, či na Jiráskově Hronově.

 

Do Svitav opět přijedou mladí loutkáři z Francie. Z malého města Villecresnes. Soubor Bas les pattes – což česky znamená Ruce pryč. Již mnoho let trvá přátelství mezi francouzskými loutkáři pod vedením Isabelle Durant (absolventky pražské DAMU) a naší Dramatickou školičkou. Před rokem byli naši ve Francii, dnes přijíždí Francouzi k nám. A vezou slavného Pinocchia!

 


A na Posedu si zahrají i soubory svitavské Dramatické školičky – Naopak a Málo (dostali cenu na letošní Loutkářské Chrudimi!) - vedené Janou Mandlovou.
A Posed začne v Tyjátru koncertem kapely Schodiště, což byl původně Nahoru po schodišti dolů band. Kapela, která si bere z nepřeberného množství hudebních stylů vše, co jí přijde pod ruku. Nestačí slyšet, musí se i vidět!
A Posed skončí úžasně: Pohyblivé obrázky Hanky Voříškové a manželů Vedralových. Malé události mezi nebem a zemí. Obrázky, které Hanka Voříšková kreslí a maluje, uvedla do pohybu a vzniklo divadlo, které Helena a Jiří Vedralovi doprovází a dotváří hrou na kytaru, housle, hrací strojky a perkuse. Úžasné představení! Úžasné představení oceněné, v Chrudimi, Písku, Hronově a dokonce bylo nominováno na mezinárodní festival Divadlo Plzeň 2013 – mezi mimořádná a pozoruhodná profesionální divadla z celé Evropy!

Myslím, že jsem vyjmenoval mnoho důvodů, proč si přijít posedět na letošní POSED!
Hezký podzim s divadlem ve Svitavách
Petr Mohr

Program Posedu 2013:

  • pátek 25. října 20:00 hodin Tyjátr: koncert kapely Schodiště Praha
  • sobota 26. října 18:00 hodin Trám: Cokoliv od Mariana Pally + Někdo Praha: Uměl lítat
  • neděle 27. října 15:00 hodin Trám:
  • Hana Voříšková Choceň + Muziga Vysoké Mýto: Pohyblivé obrázky
  • Bas les pattes Vilecresnes Francie: Pinocchio
  • Naopak DŠ Svitavy: Chlebová Lhota
  • Málo DŠ Svitavy: Haló, Jácíčku!

 

Místo konání: Divadlo Trám

29. / út /19:30 - 22:30 / Screamers - travesti show

předprodej  IC Svitavy

Místo konání: Fabrika Svitavy

30. / st / 19:00 / Divadlo Na Jezerce – DARDA

„Humor, kterým překrýváme smutek“
Dramatizace románu Darda spisovatelky Ireny Douskové, v hlavní roli s Bárou Hrzánovou, je první z novinek, které připravilo v sezóně 2012-2013 Divadlo Na Jezerce. „Velice se na tuto inscenaci těším, stejně jako na spolupráci s Irenou Douskovou. A navíc znovu si zahrát postavu Heleny Součkové, která byla v inscenaci Hrdý Budžes žákyní základní školy a v Dardě je jí přes 40 let, je pro mne výzvou,„ říká Hrzánová, která na Jezerce hraje také Agátu v klasické Gogolově komedii Ženitba a Štěpu v Petrolejových lampách Jaroslava Havlíčka. Režie Dardy
se ujal Arnošt Goldflam, premiéra této novinky je před vánoci. „Kromě Báry Hrzánové diváci uvidí Lenku Vlasákovou, Miluši Šplechtovou, Petra Vacka a další herce z Jezerky.

 

 

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Režie: Arnošt Goldflam; Scéna a kostýmy: Petra Goldflamová Štětinová; Hudba: Milan Potoček; Produkce: Jan Hrušínský; Pohybová spolupráce: Klára Maříková ; Kresba na plakátu: Lucie Lomová;
Asistentka režie: Veronika Zemánková; Zvukový design: Ladislav Greiner
Hrají: Barbora Hrzánová, Petr Vacek, Lenka Vlasáková, Miluše Šplechtová, Jan Hrušínský, Rostislav Novák, Martin Sitta, Michal Kern

www.divadlonajezerce.cz

Délka představení: cca 120 minut

VYPRODÁNO

 

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: VYPRODÁNO

Pořady pro školy, říjen 2013

3. / Čt / v 8:30 a 10:15 hodin / Jan Susa a Jiří Helekal: Zpívej-čaruj-dováděj

Hudebně zábavný pořad plný písniček, kouzel a legrace s populární dvojicí.                                                       

Doporučeno pro 1. stupeň ZŠ, MŠ 

Místo konání: Kino Vesmír nebo divadlo Trám

Vstupné: 40,- Kč

11. / Pá / v 10:00 hodin / Divadlo Různých Jmen Praha: Tartuffe

Jedna z vrcholných komedií francouzského klasicismu.
Doporučeno pro 2. stupeň ZŠ, SŠ a SOU 

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 60,- Kč

17. / Čt / v 9:00 a 11:00 hodin UA Agnez Česká Lípa: Princ a chuďas

Muzikálové představení podle světoznámé novely Marka Twaina.
Doporučeno pro 2. stupeň ZŠ

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 40,- Kč

Výstavy SKS, říjen 2013

7.10. - 7.11.2013 Výstavy Fabrika

 

VÝSTAVY VE FABRICE

_____________________________________________________________________________________________

FOYER 

Nepál
Výstava na velkoformátových fotografií z himalájské přírody i ze života obyčejných lidí v Nepálu nese stejný název jako humanitní projekt. Fotografie jsou prodejné a jeho cílem je získat finanční prostředky na výstavbu nové základnaí školy v chudém horském regionu Nepálu a tím podpořit mateřský projekt občanského sdružení Namasté Nepál.

Můžete je shlédnout také v Městském muzeu a galerii a čajovně Namasté.

 

3. PODLAŽÍ
IMPULS H. Králové: Atmosféra divadelního festivalu
Nejlepší fotografie divadelní atmosféry v ulicích města Hradce Králové, foyer a stanech divadel z mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů a Open air programu v rámci workshopu pořádaném SAK IMPULS a VSVF v Hradec Králové.


4. PODLAŽÍ
Pavel Šedivý, Praha: Fotografie - fotografika
Tvůrčím zaměřením autora je počítačová fotografika, vycházející z vlastních fotografií. Asi polovinu prací představují fotografiky, ve kterých autor posouvá fotografie do této výtvarné polohy.         Na výstavě jsou prezentovány portréty, příroda a zátiší.
_____________________________________________________________________________________________

Místo konání: Fabrika

zpět

Novinky e-mailem

Pokud máte zájem o zasílání emailem pořadů Střediska kulturních služeb a programu svitavských kin vždy v předstihu na další měsíc, zaregistrujte se pomocí Vašeho e-mailu.

Souhlasím

K ukládání nastavení, měření návštěvnosti a správnému fungování webu využíváme soubory cookies. Souhlasíte s jejich užíváním? Více informací