Středisko kulturních služeb Svitavy

Kulturní nabídka, únor 2013

6. / St / 19:00 / Poetická čajovna

Téma: Literatura o našich blízkých

 

 

 

 

 

 

 

Místo konání: Čajovna a kavárna u Černého draka

8. / Pá / 17:00 / Na muzice ve Fabrice

K tanci i poslechu zahraje dechový orchestr Astra Svitavy pod vedením kapelníka Pavla Pospíšila. Můžete se těšit i na zpěváky Libora Cupala a Jana Dvořáka.


Předprodej vstupenek od 25. 1. v recepci Fabriky 

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 50,-Kč

10. / Ne / 19:00 / Honza & František Nedvědi s kapelou

Bratři Nedvědi patří k nejznámějším interpretům naší folkové scény, jejich tvorbu znají všechny generace i vyznavači různých hudebních stylů. Narodili se téměř na rok přesně od sebe, a tak od roku 2007 k výročí svých 60-tých narozenin je mohli diváci celé České i Slovenské republiky po dlouhých letech vidět opět spolu hrát na mnoha koncertech, festivalech a jiných akcích.              

V listopadu roku 2011 vydali bratři po 16-ti letech společnou desku s názvem Souhvězdí jisker. Je až neuvěřitelné, kde se neustále bere v Honzovi, jako autorovi, tolik nápadů jak hudebních, tak textových. Proto patří toto CD k tomu nejlepšímu, co v tomto žánru loni vyšlo. Minulý rok a tento nový je tedy tak trochu ve znamení tohoto titulu a proto se i koncert jmenuje stejně jako tato deska. Je naprosto ojedinělý a podle mnoha ohlasů skvělý, o čemž svědčí obrovská návštěvnost diváků a beznadějně vyprodané sály. Koncertní program je tvořen  směsicí nových a nově zaranžovaných skladeb a samozřejmě doplněn nejznámějšími hity jako jsou Valčíček, Stánky, Frankie Dlouhán, Kamarád apod. František zahraje své „nejkrásnější“ jako je: Kočovní herci, Proužek, Devatenáct, Zvon. Vojta předvede 1 píseň ze svého nového alba s názvem Bílý měsíc. Rovněž Petr Kocman vydal na začátku r.2008 své sólové album a představí se nám jednou písničkou. Pak zahraje Honza své nejznámější a na konec uslyšíte oba bratry zase spolu: Slunovrat, Skládanka. Jižní Kříž…

V současné době hrají Honza a František v této sestavě:
Honza Nedvěd autor, kytara, zpěv; František Nedvěd, kytara, zpěv; Vojta Nedvěd (syn Františka): kytara, zpěv; Milan Plechatý:  bassquitar, keyboard, zpěv; Petr Kocman: kytary, mandolína, harmonika, zpěv Jarda Petrásek: bicí, percussion


Předprodej vstupenek od 25. 1. 2013 v recepci Fabriky
 

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 250,- Kč

14. / St / 18:00 / Valentýnský bál ZŠ Riegrova Svitavy

Taneční večer je určen především žákům naší základní školy. Ovšem jak se již stalo tradicí, stává se Taneční večer setkáním bývalých absolventů naší školy.Tanečním večerem nás budou provázet a výuku tanců povedou taneční mistři manželé Irena a František Pokorní. Zváni jsou i rodiče žáků.

Lístky na taneční večer a informace obdržíte u p. Richtra.

 

Místo konání: Fabrika Svitavy

16. / So / 8:00 / Šachový turnaj


 

Místo konání: Fabrika Svitavy – 3. podlaží ( učebna č. 1, 2 )

17. / Ne / v 15:00 hodin / Divadlo KAKÁ Praha: Děti moře

Autorská pohádka o podmořském dobrodružství.
Hrají: Jana Kollertová, Štěpánka Glogarová   

Vhodné pro děti od 4 let 

 

 

 

 

 

 

Místo konání: divadlo Trám

Vstupné: 50,- Kč, rodinné pasy

17. / Ne / 8:00 / BOX

2. Liga jihomoravského kraje
Pořádá klub Dynamo Svitavy a DDM Svitavy

Místo konání: Fabrika Svitavy

20. / St / 19:00 / Jiří Schmitzer

Naprostý fenomén, který v Čechách nemá obdoby. Jiří Schmitzer je ve svém kytarovém recitálu prostě neodolatelný. Přesto že vystupuje sám, je ho plné jeviště.

Jiří Schmitzer, velikán, jehož veleznámé songy jako „Hrdlo prdlo, Bynďa, Japonec“, nebo písničku „Máte na to?“ zná snad každý správný našinec. Pakliže se ovšem najde i takový „neznalec“, napoví mu perly české kinematografie, jako Marečku, podejte mi pero, Postřižiny či Slavnosti sněženek, filmy, ve kterých poukázal na své obrovské herecké kvality. Vedle toho je i dlouholetým členem divadelního souboru Ypsilon. 

Jeho hudba je zcela nezaměnitelná, skladby, někdy trochu bláznivé, ale působivé, vynikají vtipnými texty s notnou dávkou dobře mířené ironie. Jeho koncerty se vyznačují výbornou show a nekončící zábavou. Jako písničkář je skutečným originálem tuzemské hudební scény. Světlo světa již spatřilo pět jeho alb. Jako prvotinu uvedl v roce 1997 album „Recitál“, „Šílenec“, obsahující i starší hity. Za zmínku stojí jeho singl „Kaluž“ z alba „Bouda“. Píseň o stárnutí, ale v podtextu hlavně o tehdejším totalitním režimu, proti kterému revoltoval. Velkou raritou je fakt, že právě tato píseň v době totality "zabodovala" na festivalu Děčínská kotva. Ovšem vyznamenání v podobě Stříbrné kotvy autor na pokyn nejvyšších nedostal. To ale nesrazilo Jiřího elán, se svou dvanáctistrunnou se jal natáčet další hudbu. Zazpíval si s mnoha věhlasnými umělci, jakým je bezesporu jeho kolega z Ypsilonky Marek Eben nebo třeba Marta Kubišová. Zlatým hřebem se pak stala píseň „Melodram“, která si utahuje z nedělních chvilek poezie a hlavně píseň „Máte na to?“, která je natolik textově silná, že ji již několik rozhlasových stanic odmítlo vysílat. 

Jako prozatím poslední album vydal „Sbírku kiksů“ v roce 2008, ta obsahuje 24 písniček a některé z nich vyšly na předcházejících albech. Autor řadu z těchto skladeb dlouhou dobu nezpíval, vlastně už skoro zapomněl, díky tomu se dá snadno předpokládat vznik nenadálých kiksů, některých nahraných, jiných přicházejících samovolně a nezvaně.


Předprodej vstupenek od 6. 2. 2013 v recepci Fabriky
 

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 200,- Kč

21. / Čt / 17:00 / Sportovec roku

Vyhlášení nejlepšího sportovce města Svitavy.

Místo konání: Fabrika Svitavy

25. / Po / 19:00 / Pražský komorní balet (KPH)

Pražský komorní balet byl založen v 60. Letech minulého století. U zrodu tohoto ojedinělého tanečního seskupení stáli Pavel Šmok, Luboš Ogoun a Vladimír Vašut. Nová umělecká éra souboru se odvíjí od roku 2007, kdy pomyslnou štafetu ve vedení převzala Lucie Holánková.
_________________________________________________________________________________

Hádej kolik je hvězd:

Spadnout do své duše a pátrat po jejím obsahu, vyjít ze sebe a poznat v sobě jiného člověka, otevřít svou mysl a putovat vesmírem bez hranic. Choreografie volně inspirováná knihou Jacka Londona Tulák po hvězdách, ve které hlavní hrdina uvězněný ve svěrací kazajce umrtvuje své tělo, aby oživil svou duši a putoval bez hranic životy lidí, a tím poznával duši lidstva. Je to příběh o svobodě a síle ducha, které překonají všechny ubohé stavy těla a rozletí se ke hvězdám.

 

Choreografie: Hana Turečková
Koncept: Hana Turečková, Pavel Kotlík
Hudba: Arvo Pärt, Štěpán Polanský
Světelný design: Pavel Kotlík

___________________________________________________________________________________________

Mono No Aware:

Termín „mono no aware“ se objevuje v japonské literatuře a lze ho volně přeložit jako autentický povzdech bytosti. Jedná se o schopnost velké citlivosti, o uvědomění si krásy a pomíjivosti estetického předmětu nebo bytosti, jejíž ztělesněním je v Japonské tradici například krátké trvání sakurového květu. Je to jakýsi „výkřik duše“, vyřčení úžasu nad pomíjivou křehkostí nádherných lidských snů, ale i nad prchavostí, bolestí, stárnutím a často zvrhlou, neodbytnou žádostivostí, i nad všudypřítomným zánikem a rozkladem. V zachycení této rozpadající se krásy v tanci se dotýká Hana Turečková kolektivní paměti lidstva. Myšlenku na toto téma vytvořit choreografii jí vnukl butó workshop s geniální japonskou butó tanečnicí Sumako Koseki a její výklad a ztvárnění krásy, která pomíjí.

 

 

 

Choreografie: Hana Turečková
Hudba: Georg Friedrich Händel, Štěpán Polanský
Asistent choreografie: Lenka Kolářová
Kostýmy: Hana Turečková, La Formela
Světelný design: Markus Selg, Hana Turečková, Jakub Sloup
Umělecký poradce: Markus Selg

___________________________________________________________________________________________

Předprodej vstupenek od 11. 2. 2013 v recepci Fabriky 

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 150, - Kč (Členové KPH: 75,- Kč)

26. / Út / 19:00 / Kikina B (electro / fusion / groove / jazz)

KONCERT ZRUŠEN KAPELOU!!

 

Místo konání: Tyjátr Svitavy

26. / Út / 17:00 / Virtuální prohlídka Svitav

Přednáší historik Mgr. Radovan Fikejz
Pořádá Městská knihovna Svitavy

Místo konání: Fabrika Svitavy – aula

27. / St / 19:00 / Petr Spálený & Apollo Band

Benefiční koncert pro SALVII

Hudebník, skladatel, kytarista, flétnista, bubeník a především majitel nezaměnitelného hlasu Petr Spálený. Začínal již koncem 50. let 20. století jakožto amatérský big-beatový hudebník, nejprve hrál na bubny, později během vojenské základní služby i na kytaru a flétnu. Profesionálně se hudbě věnuje od roku 1967, kdy přijal nabídku Jiřího Štaidla na angažmá v tehdejším hudebním divadle Apollo. V témže roce vychází jeho první gramofonová deska. Z té doby pocházejí i první hity Petra Spáleného, např. Plakalo bejby. Později působil i jako hudební skladatel, složil hudbu pro všechna představení Divadla Jiřího Grossmanna, napsal hudbu k televiznímu pořadu Zajíc v pytli. Zahrál si několik drobných rolí i v několika českých filmech. Repertoir není vymezen jediným stylem. Pohyboval se od rocku a popu přes country music až k experimentální tvorbě (Zvon šílencův, dvojalbum Podoby). V textech i způsobem zpěvu od hravého humoru a ironické skepse až k přemýšlivé introspekci v textech autorů jako je Zdeněk Rytíř, Pavel Vrba, Vladimír Poštulka, Eduard Pergner, Michal Horáček, Eduard Krečmar či Josef Fousek. Je pozoruhodný svým zvláště originálním příjemně nevtíravým způsobem zpěvu, který často připomíná melodickou recitaci nebo zpívané pobrukování melodie.

Od roku 2001 koncertuje s kapelou Apollo Band ve složení:

  • Stanislav Jelínek a Fredy Bittner (kytary, zpěv)
  • Pavel Krejča (keyboards)
  • Tomáš Zahradnický (bass)
  • Jiří Jirsa (drums).

www.petrspaleny.cz


Předprodej vstupenek od 13. 2. 2013 v recepci Fabriky
 

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 200,- Kč

Pořady pro školy, únor 2013

18. / Po / v 8:30 a 10:15 hodin / Kejklířské divadlo z Doudleb: Ať žije Kocourkov!

Satirický příběh s nadsázkou a ironií vypráví o důvodu zkázy Kocourkova.

Doporučeno od 3. roč. ZŠ po nižší roč. gymnázia 

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 35,- Kč

20. / St / v 8:30 a 10:15 hodin / Divadlo Pohádka Praha: Jak se Honza učil čarovat

Pohádkový muzikál na motivy českých pohádek o Honzovi a o tom, že bez práce nejsou buchty.

Doporučeno pro 1. stupeň ZŠ a MŠ 

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 35,- Kč

Výstavy SKS, únor 2013

od 1.2.2013 Skauting není retro

Výstava fotografií ze života skautských oddílů vás jistě přesvědčí, že český skauting má stále co říci i nabídnout zejména dnešní mladé generaci.
Zveme vás do Fabriky na výstavu v měsíci únoru 2013! Svaz skautů a skautek ČR, oddíly z Jevíčka a Brněnce

Místo konání: Fabrika - FOYER

od 1.2.2013 5. výročí Fabriky Svitavy

Tématické fotografie pětileté činnosti a společenského života kulturního centra.

Místo konání: Fabrika - 3. PODLAŽÍ

1.2.2013 PREMIÉRA 2012: XXIII. ročník fotografické soutěže

Fotografická soutěž každoročně vyhlašovaná Volným sdružením východočeských fotografů ve spolupráci se Střediskem amatérské kultury IMPULS Hradec Králové. Je určena pro všechny zájemce o fotografii a není omezena věkově ani žánrově. Jedinou podmínkou je, aby soutěžící fotografie nebyly dosud nikde vystaveny ani publikovány.

Místo konání: Fabrika - 4. PODLAŽÍ

od 1.2.2013 Barvy tónů, tóny barev

Díla mladých  autorů, která vznikla v rámci hudebně-výtvarného projektu Daniely Krčmářové.

Místo konání: Divadlo Trám

Plesy, únor 2013

1. / Pá / 19:00 / Maturitní ples OA Svitavy 4A

Lístky v předprodeji 100 Kč

Na místě 120 Kč


 

 

 

 

 

 

Místo konání: Fabrika Svitavy

2. / So / 20:00 / Sportovní ples - Oddíl florbalu a Oddíl atletiky TJ Svitavy

Cena vstupenek:
» 150 Kč na sezení
» 120 Kč na stání

Předprodej vstupenek (od 22. 1. 2013):
» Informační centrum Svitavy, náměstí Míru 48
» René Hnát, hnat@svitavy.cz, 731 412 013
» Drahomír Künzel, drahomir.kunzel@seznam.cz, 737 978 879

Hudba: kapela Epicentrum

 

 

Místo konání: Fabrika Svitavy

12. / Út / 13:00 / Valentýnský ples Domova na rozcestí

Čeká Vás zajímavý program, bohaté občerstvení a tombola.

K tanci a poslechu zahraje kapela "ABC"

 

 

 

 

 

Cena vstupenky: 180,- Kč

Místo konání: Fabrika Svitavy

15. / Pá / 19:00 / Maturitní ples oktávy Gymnázia Svitavy

K tanci a poslechu zahraje Svitavský BIG BAND a druhá kapela jako překvapení

 

Předprodej: 120 na stání, 150 na sezení
Na místě: 140 na stání 

Lístky jsou v předprodeji v INFORMAČNÍM CENTRU, ve FABRICE a ve třídě Oktáva A 

 

Místo konání: Fabrika Svitavy

22. / Pá / 19:00 / Maturitní ples SZŠ Svitavy

Vstupenky:

sezení 190,- Kš

stání 120,-Kč

 

 

Místo konání: Fabrika Svitavy

23. / So / 19:00 / Ples QANTO

Z důvodu hojné účasti VIP hostů budou tento rok lístky pro veřejnost                                                                      

v předprodeji několik dní před plesem za 750 Kč.

V případě Vašeho zájmu o lístky pište na e-mailovou adresu: karlova.andrea@qanto.cz

 

Místo konání: Fabrika Svitavy

zpět

Novinky e-mailem

Pokud máte zájem o zasílání emailem pořadů Střediska kulturních služeb a programu svitavských kin vždy v předstihu na další měsíc, zaregistrujte se pomocí Vašeho e-mailu.

Souhlasím

K ukládání nastavení, měření návštěvnosti a správnému fungování webu využíváme soubory cookies. Souhlasíte s jejich užíváním? Více informací