Středisko kulturních služeb Svitavy

Kulturní nabídka, květen 2016

02.05.2016 v 19:00 hod. Honza Nedvěd

NÁHRADNÍ TERMÍN ZA ZRUŠENÝ BŘEZNOVÝ KONCERT
Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti.

 

Honza Nedvěd se po téměř dvouleté přestávce vrací na pódium!!
Nejznámějšího českého folkového a trampského písničkáře jistě netřeba představovat, vždyť jeho písně se učí i děti ve školách z čítanek.
Letos oslaví Honza 50 let na pódiu. Hrál různé žánry v různých formacích, než se ustálil ve své typické písničkářské poloze, kterou znají snad všichni. Za tu dobu vydal přes 20 desek.
Po dvou letech odmlky, kdy se věnoval především skládání a odpočinku, se nyní rozhodl znovu se postavit na „prkna“ a vyslyšet přání svých fanoušků.
Ke spolupráci přizval dvě skvělé hudební osobnosti:

Jindra Koníř – vynikající hráč na klávesové nástroje, dirigent, skladatel, aranžér. V roce 2001 se stal nositelem prestižní Světové ceny Antonína Dvořáka. Byla mu předána
za vynikající přínos umění v oblasti hudby. Působil v zahraničí s mnoha významnými celebritami (Demis Roussos, Petula Clark, Magic Plattens). Po návratu do republiky hrál několik let s Honzou Nedvědem či Lenkou Filipovou. Aktuálně bude hostem slovenského tour Honzy Nedvěda

Pavel Helan – písničkář, hráč na kytaru a ukulele, skladatel, pohotový moderátor
a průvodce pořadu. Na pozdim roku 2013 se stal finalistou soutěže Československo má talent. V roce 2014 vydal CD iBůh a vyjel na první samostatné Ajfon tour. V roce 2015 absolvoval festivaly v ČR i na Slovensku, byl hostem Hradišťanu, Tomáše Kluse. Aktuálně bude hostem slovenského tour Honzy Nedvěda

V pořadu uslyšíte nejznámější Nedvědovky (Kohout, Podvod, Bible) a také písničky
z posledního CD Souhvězdí jisker. Jindra předvede svou virtuozitu i v samostatném bloku, rovněž Pavel Vám představí něco ze své zábavné tvorby,

 

 

 

 

 

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 200 Kč

05.05.2016 Čt v 10:00 a 15:00 hod. Akademie ZŠ nám. Míru

Místo konání: Fabrika Svitavy

07.05.2016 So v 19:00 hod. DS J.K.Tyl ( Meziměstí ) - Michael Coony: Habaďůra

 

Eric Swan žije v domě se svojí manželkou a jedním podnájemníkem. Bohužel je bez práce a tak se snaží přilepšit si, kde se jen dá. Jednou zjistí, že štědrý sociální systém má trhliny. Úředníkům totiž stačí jen hlásit, že v domě žije i spousta dalších nájemníků, kteří jsou velmi nemocní, bez práce a někteří dokonce právě umřeli. To se poté příspěvky na nájem, léky, jídlo či pohřebné jen sypou. Ovšem tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až přijde kontrola ze sociálky a chce všechny ty nemocné nájemníky vidět. Ale Eric je doma sám, jen se svým podnájemníkem. To pak musí na úředníky sehrát pořádnou HABAĎŮRU...

Novodobý DS J.K.Tyl vznikl v roce 2003 a hned při startu velmi úspěšně navázal na slavnou tradici ochotnického divadla v Meziměstí. Jejich prvotinou se stala pohádka
"O nezbedné princezně " následovaná hrou "Tři v tom" a bláznivou komedí "Úžasná svatba". Poté si opět vyzkoušeli pohádku, tentokrát "O Ševci Ondrovi a komtesce Julince". Divadelníci zjistili, že veselohra je jejich srdci nejbližší a tak i v následujících letech zvolii tento žánr. S komediemi "Postel pro anděla", "Klíče na neděli" a "Peklo
v hotelu Westminster" získali mnoho uznání, cen, prvních míst a postupů na národní přehlídky

 

http://www.divadlo-mezimesti.cz/

 

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 80 Kč

11.05.2016 St v 19:00 hod. Jiří Bárta a Terezie Fialová Koncert v rámci Dvořákova festivalu

Jiří Bárta /violoncello/ je významný violoncellista své generace. Studoval u Josefa Chuchra a Mirko Škampy v Praze, Borise Pergamenščikova v Kolíně nad Rýnem a Eleonore Schoenfeld v Los Angeles. Spolupracuje s předními českými a mezinárodními orchestry a je pravidelně zván na hudební festivaly. Jeho nahrávky u firmy Supraphon byly časopisem Harmonie dvakrát vyhodnoceny jako nejlepší ve svých kategoriích. Zahrnují kritiky ceněnou nahrávku všech Bachových violoncellových suit i Šostakovičových koncertů s dirigentem Maximem Šostakovičem a Pražskými symfoniky i oba koncerty Dvořákovy, A Dur a h moll. Pro londýnský Hyperion natočil Jiří Bárta CD s violoncellovými sonátami Ignaaze Moschelese a Franze Hummela, zcela nedávno CD se sonátami Artura Rubinsteina (oboje s klavíristou Hamish Milne).S jazzovým kvartetem Milana Svobody spolupracoval na klasicko-jazzovém CD "Znamení Střelce".

Terezie Fialová patří k nejtalentovanějším klavíristům nastupující generace. Přes své mládí je také uznávanou komorní partnerkou mnoha předních českých sólistů (J. Špaček, R. Patočka, Č. Pavlík, J. Bárta, P. Nouzovský, S. Šaturová ad.). Vystudovala Konzervatoř v Brně na klavír a housle, Akademii múzických umění v Praze v klavírní třídě prof. Ivana Klánského a Hochschule für Musik und Theater Hamburg v komorní třídě prof. Niklase Schmidta. Je členkou klavírního tria Eben trio, se kterým v roce 2012 vyhrála mezinárodní soutěž "Concours de musique du Lyceum Club International de Suisse" ve švýcarském Lausanne, které jí přineslo pozvání na prestižní Verbier Festival Academy 2013. Během této akademie provedla mimo jiné i světovou premiéru klavírního kvartetu E. Nesbita "Like some forgotten music". S Eben triem natočila tři CD, která vzbudila zaslouženou pozornost mezinárodní kritiky. Deska věnovaná nedožitým 80. narozeninám skladatele Petra Ebena získala ocenění "Recording of the Month" a "IRR Outstanding".

Místo konání: Ottendorferův dům

Vstupné: 160 Kč, KPH: 80 Kč

14.05.2016 So v 10:30 hod. 36.Národní soutěž a výstava amaterských fotografii

Vyhodnocení soutěže, předání cen, vernisáž.

Předání ceny Ministerstva kultury ČR

17:00 hod.  - Setkání fotoklubů

Místo konání: Fabrika Svitavy

15.05.2016 Ne od 8:30 hod. Národní soutěž a výstava amaterských fotografii

workshopy a semináře

Místo konání: Fabrika Svitavy

17.05.2016 Út v 17:00 hod. Roztančená Scarlett

 

 

Představení pro veřejnost, pořádá soukromá taneční škola Scarlett.

Místo konání: Fabrika Svitavy

18.05.2016 St v 19:00 hod. Litomyšlský symfonický orchestr

 

Amatérské hudební sdružení, které má za svou více než šedesátiletou existenci za sebou mnohá vystoupení a to i s významnými sólisty (např. B. Krajný, E. Haken, J. Svěcený, L. Čepický, I. Ženatý, R. Rokl, B. Matoušek aj.)

Počátky orchestrální hudby v Litomyšli spadají až do roku 1876, kdy byla svépomocí provedena Smetanova Prodaná nevěsta. Stálý orchestr pak byl v Litomyšli založen v roce 1912. Prvním dirigentem byl B. Šťastný. Po první světové válce se orchestr obnovil v roce 1922 pod vedením J. Metyše. Ten pozvedl orchestr na vysokou úroveň. Pod jeho vedením spolupracoval orchestr s takovými sólisty, jako byli M. Podvalová, V. Zítek, B. Heran nebo F. Ondříček. V letech 1930-44 byly kompletně provedeny opery Dráteník, Vodař, Dvě vdovy, Prodaná nevěsta, Dalibor a V studni. Uskutečněny byly dokonce i některé rozhlasové nahrávky.
Od roku 1946 soubor vystupuje již bez přerušení kontinuity. V letech 1947-61 působili s LSO téměř současně hned tři dirigenti (J. Metyš, L. Kasal, P. Čotek). V osobě L. Kasala dostal orchestr vedoucího, který absolvoval několik hodin dirigování dokonce u V. Talicha.
Svůj dnešní název používá LSO od roku 1958. Roku 1968 přivedl dirigent Jan Doležal ke spolupráci s orchestrem hosty z brněnského Státního divadla (dnes Národní divadlo v Brně). S jeho členy orchestr spolupracuje dodnes (převážně s hráči na dechové nástroje). Při větším obsazení dále orchestr navázal spolupráci s kolegy z širokého okolí (z Vysokého Mýta, Chocně, Hradce Králové, Svitav, Ústí n. Orlicí apod.)
Repertoár orchestru tvoří skladby od baroka po 20. Století. Provedena byla i taková díla jako Beethovenova 5. symfonie, 4. a 5. klavírní koncert, Haydnova symfonie Na odchodnou, Schubertova Nedokončená symfonie nebo Mozartova Symfonie č. 39 Es dur. Dramaturgie LSO se cíleně zaměřuje jak na interpretaci děl již známých a osvědčených, tak na uvádění nových nebo již zapomenutých skladeb. Orchestr má na svém kontě již několik premiér regionálních autorů (M. Toušek, D. Lukáš).

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 160 Kč, KPH: 80 Kč

20.05.2016 Pá od 9:00 do 17:00 hod. Výstava pro děti Merkur

Místo konání: Fabrika Svitavy

21.05.2016 So v 13:30 hod. 13. setkání harmonikářů a heligonkářů z celé republiky

 

Středisko kulturních služeb města Svitavy ve spolupráci s dechovým orchestrem Svitavská dvanáctka Vás zvou na 13. setkání harmonikářů ve Svitavách

v sále Fabriky. Proběhne tradiční přehlídka harmonikářů a heligonkářů, na závěr jejich společné vystoupení. Srdečně zveme k poslechu a tanci.

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 70 Kč

23.05.2016 Po ve 20:00 hod. Partička ve vzduchu TOUR 2016

 

 

Prodej vstupenek. - Ticketportal

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 430 Kč

24.05.2016 Út v 10:00 a 17:00 hod. Akademie ZŠ Felberova

Místo konání: Fabrika Svitavy

25.05.2016 St v 18:00 hod. Společný koncert ZUŠ Svitavy s partnerskou ZUŠ Žiar nad Hronom

Místo konání: Fabrika Svitavy

27.05.2016 v 19:00 hod. Divadlo Petra Bezruče Ostrava:D. C. Jackson: MŮJ ROMANTICKÝ PŘÍBĚH

NÁHRADNÍ TERMÍN ZA ZRUŠENÉ ÚNOROVÉ PŘEDSTAVENÍ

 

(Divadelní abonentní cyklus Jaro - Léto 2016)

Komedie mladého skotského dramatika D. C. Jacksona nabízí zábavný a přesto nekompromisní pohled na hledání toho pravého partnera dnešními třicátníky.
Pod slupkou zábavné hry se ukrývá originální vztahová tragikomedie, jejíž vtip je navíc umocněn hereckým obsazením: pětice představitelů ztvárňuje téměř šestnáct postav!
Autor velmi upřímně ukazuje, proč tolik dnešních třicátníků žije samo, bez rodiny, bez dětí, bez partnera a analyzuje fenomén dneška, životy tzv. singles. A rozhodně si nemyslí, že by dnešní mladí muži či mladé ženy byli generací kariéristů. Vždyť ústřední dvojicí příběhu jsou možná i tak trochu „lidé od vedle“, kteří svoji práci nikterak neprožívají, spíše v zaměstnání přežívají a víkend je pro ně jasným vysvobozením.
Oba si navíc nesou rány a šrámy od svých prvních lásek a idealistické a nereálné představy o tom, jak by vztahy měly fungovat. Jacksonův „romantický“ příběh je univerzální, klidně by se mohl odehrávat v kterémkoliv českém městě. Tedy všude tam, kde žijí, pracují a (ne)milují se mladí lidé. Zoufale hledající, zoufale doufající a snad i nakonec šťastně nacházející… lásku.
Hra Můj romantický příběh měla světovou premiéru v roce 2010. Inscenace zazářila na edinburském festivalu, získala hlavní cenu a následně se hrála před vyprodanými hledišti londýnského Bush Theatre. Neobyčejně úspěšná je také v mezinárodním měřítku, po premiérách v Austrálii, Německu, Řecku, Srbsku, Slovinsku, Švédsku, USA i Česku se připravují uvedení ve Francii, Číně či Japonsku.
Překlad: Jakub Škorpil, Režie: Daniel Špinar, Výběr hudby: Daniel Špinar, Dramaturgie: Ilona Smejkalová, Výprava: Lucia Škandíková , Úprava: Ilona Smejkalová, Daniel Špinar
Osoby a obsazení:
Tom … Ondřej Brett
Amy … Tereza Vilišová
Alison … Sylvie Krupanská
Calvin … Lukáš Melník
Saša … Markéta Haroková
Délka představení: 150 minut (včetně přestávky)
www.bezruci.cz
 

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 350 Kč

29.05.2016 Ne ve 13:00 hod. Den rododendronů + Voříškijáda

 

 

V rámci akce vystoupí od 13:00 pardubická kapela Hotovo, která vás bude provázet celým dnem.

V 18:00 vystoupí ONDŘEJ HAVELKA A MELODY MAKERS.
Ondřej Havelka a Melody Makers se zabývají autentickou interpretací populární hudby období raného a vrcholného swingu od počátku let třicátých až k raným letům čtyřicátým.
Pestrý repertoir zahrnuje atraktivní skladby širokého žánrového spektra, sweet and hot, od hollywoodských muzikálů až po vrcholná čísla swingových big-bandů.
Stylizace koncertního show sleduje ve všech detailech typické dobové způsoby, počínaje kostýmy a účesy interpretů a celkovou režií představení konče.
Juraj Bartoš - trubka, kapelník
Michal Krása - trubka
Jiří Patócs - trubka
Jan Buňata - trubka
Michal Plecitý - trombon
Petr Tichý - kytara
Jiří Pípa Novák - jazz-band
Miroslav Lacko - piano
Petr Vlášek - kontrabas
Pavel Jordánek - altsaxofon, klarinet
Martin Tříska - altsaxofon, klarinet
Jan Tříska - tenorsaxofon, klarinet
Bedřich Šmarda - tenorsaxofon, barytonsaxofon, bassaxofon, klarinet
Martin Zbrožek - housle
Jiří Sládek - housle

V případě nepříznivého počasí se koncert Ondřeje Havelky a Melody Makers
uskuteční ve Fabrice.
Vstupné zdarma

Místo konání: Park Jana Palacha

31.05.2016 Út v 19:00 hod. Klicperovo divadlo Hradec Králové David Drábek: VELKÁ MOŘSKÁ VÍLA

Pokračování osudů tří sester Rózy, Heleny a Valérie (inscenace Jedlíci čokolády).
Róza provozuje temnou Sluj, kam se chodí lidé léčit pobytem v naprosté tmě. Helena s Janem sledují trhliny ve vzájemném vztahu a v potu tváře vychovávají přechytralá dvojčata Loretu a Olivera. Ludvík se živí jako soukromé očko a před jeho metodami bledne i komisař Clouseau. Na scéně se objevuje mladý uhrančivý lékař. A vzápětí i sestra Valérie, aby pomohla s asociálními dvojčaty. Vše se zahustí
a rozvibruje do koktejlu z lásky, násilí, poťouchlosti a kouzel, jak to má ve správné romanci být. Láska nebeská podruhé při zastávce v Čechách. I když už to vypadalo, že v téhle části světa nestaví...
Režie: David Drábek, Dramaturgie: Markéta Bidlasová, Hudba a hudební produkce: Darek Král, Kostýmy: Simona Rybáková, Scéna: Marek Zákostelecký (na podkladu stavby Martina Chocholouška). Text písně: Tomáš Belko. Skladbu „Velká mořská víla“ nazpíval Vojta Dyk
Osoby a obsazení:
Helena … Isabela Smečková Bencová
Róza … Pavla Tomicová
Valérie … Pavlína Štorková
Jan … Jan Vápeník
Ludvík … Jiří Zapletal
Adam … Jan Sklenář nebo Vladimír Polívka
Loreta … Vilma Dršatová nebo Sofie Šedivková
Oliver … Vendelín Vávra nebo Jan Václavík
Muži v šedém … Jan Bílek
Žena … Miroslava Vyletělová
Číšník ... Viktor Prokeš
Délka představení: 150 minut (včetně přestávky)

http://www.klicperovodivadlo.cz/

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 350 Kč

Pořady pro školy, květen 2016

04.05.2016 St v 8:30 Představení pro školy - Knihovna

Místo konání: Fabrika Svitavy

31.05.2016 v 8:30 a 10:15 hod. Hudební škola Marbo , Muzikantem ze dne na den

koncert pro školy

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 40 Kč

zpět

Novinky e-mailem

Pokud máte zájem o zasílání emailem pořadů Střediska kulturních služeb a programu svitavských kin vždy v předstihu na další měsíc, zaregistrujte se pomocí Vašeho e-mailu.

Souhlasím

K ukládání nastavení, měření návštěvnosti a správnému fungování webu využíváme soubory cookies. Souhlasíte s jejich užíváním? Více informací