Středisko kulturních služeb Svitavy

Kulturní nabídka, červen 2018

06.06.2018 St v 19:00 hod. LUKÁŠ VONDRÁČEK Larry Weng (USA), Kana Okada (Japonsko)

 

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 240 Kč, 120 Kč KPH a ZUŠ 60 Kč

06.06.2018 St v 16:00 hod. Večer pod lucernou s….historikem prof. Jiřím Kocianem

 

Místo konání: Fabrika Svitavy - (učebna č.4 - Aula )

Vstupné: Dobrovolné

08.06.2018 - 14.06.2018 DĚTSKÁ SCÉNA 2018

 

47. celostátní přehlídka dětského divadla a 47. celostátní přehlídka dětských recitátorů

Místo konání: Fabrika, divadlo Trám, kino Vesmír a Farní stodola

13.06.2018 St v 19:00 hod. Divadlo Kalich (Praha) John Murrell: BOŽSKÁ SARAH

 

Slavná hra o posledním létě proslulé herečky

 

Silnou a působivou hrou Božská Sarah si herecká legenda Iva Janžurová plní dlouholetý profesní sen, dvacet let si četla tento výjimečný text a zvažovala své síly, kdy se do něj pustit. Příběh posledního léta světově proslulé herečky a vyhlášené skandalistky Sarah Bernhardtové režíruje Alice Nellis jen krátký čas poté, co s velkým úspěchem společně s Ivou Janžurovou inscenovala ve Stavovském divadle Audienci u královny.
Iva Janžurová prozrazuje: „Asi je to netrpělivé, toužené, ale i obávané rozhodování mnoha hereček, jak a kdy vyprostit z nádherného scénáře Johna Murrella svoji kreaci, svoji představu o Sarah Bernhardtové. V rozmarném dialogu ze závěru hry říkají si ona a Oscar Wilde: Myslíte, že lidé,
kteří budou žít po nás - vlastně už žijí - že ti lidé nové doby pochopí, co jsme byli zač, v co jsme doufali, co jsme chtěli dokázat? Že pochopí to naše radostné sobectví, radostnou nevědomost?”
Chceme se o to pokusit spolu s vámi, našimi diváky. Budete se bavit, budete se spolu se Sarah cítit spalováni sluncem v její rezidenci na ostrově u bretaňského pobřeží, cestovat s ní jejím vlastním vlakem pětkrát křížem krážem Severní i Jižní Amerikou a sledovat statečnou cestu ženy ověnčené světovou slávou, ale i ženy sčítající nezdary a rány, které takový velký osud přináší.
Sarah ve spolupráci se svým Pitouem - asistentem, sekretářem, sluhou a kdovícoještě v jedné osobě (tuto roli alternují Kryštof Hádek a Igor Orozovič) - píše své memoáry. “Najala jsem si vás, abyste mi pomáhal,” opakuje Sarah nemotornému, ale oddanému asistentovi a mučí ho i zbožňuje! A úkoly, kterými ho energicky zasypává a které se jeví být často nad jeho síly, jsou zdrojem komediálnosti celého večera.
autor: John Murrell, překlad: Alice Nellis, režie: Alice Nellis, scéna: Matěj Cibulka,kostýmy: Kateřina Štefková, hudba: Jan Ponocný

Hrají:
Sarah Bernhardtová ….. Iva Janžurová
Georges Pitou ….. Kryštof Hádek / Igor Orozov

 

http://www.divadlokalich.cz/

 

předprodej vstupenek od 30.5. recepce Fabrika a MIC Svitavy

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 400 Kč

15.06.2018 Pá ve 20:00 hod. Soubor Naopak: Všichni jsme si… - DERNIÉRA

 

Unikátní poslední představení úspěšné inscenace Všichni jsme si

svitavského souboru Naopak. Bude to velké finále!

Trochu nové
provedení, velká after-party, koncert kapely Oops a mnoho dalšího.
Přijďte s námi zakončit sérii 20 představení, těšíme se na Vás!

A teď abychom nějak shrnuli tu historii. Letí to… Inscenaci jsme začali připravovat na podzim roku 2014. Do toho nám ovšem zkomplikovala zkoušení rozsáhlá rekonstrukce areálu kina Vesmír. Ale nenechali jsme se zastavit a pracovali dál. Jenže se objevila další překážka. Bylo nás pět. A to bylo málo. Proto byla nutná výpomoc z dalších souborů. My mohli konečně začít tvořit, cvičit a objevovat nové možnosti. Zkoušeli jsme, dřeli, makali. Konečně nastal den D. Vlastně P. PREMIÉRA! Po dvou letech, přesněji 16. 12. 2016, se to stalo. Okamžik, na který všichni čekali. Premiéra se vydařila a my se těšili na další zážitky a odehraná představení. Uplynul rok a půl a my měli mezitím možnost hrát pro svitavské diváky - jedna repríza, “školní představení” pro ZŠ Riegrova a Gymnázium, ale také jsme vyjeli mimo Svitavy - statek Zbytov, Trnfest v Městečku Trnávka, střední školy v Boskovicích nebo evangelická fara v Kolíně. Nesměly také chybět krajské postupové přehlídky. (Samozřejmě se nechceme chlubit, ale jsou to pro nás velké úspěchy. Takže se nechlubíme, ale sdílíme �) První nás čekal Svitavský Fanda. Na něm jsme získali Cenu za inscenaci s doporučením na Mladou scénu 2017 v Ústí nad Orlicí. Mladá scéna je celostátní přehlídka mladého amatérského divadla. Tam jsme byli vybráni a “uhráli” si Cenu za aktuální zpracování klasického textu. Z další krajské přehlídky Svitavský dýchánek jsme postoupili na Loutkářskou Chrudim 2017. Zde jsme získali Cenu za vnitřní přesvědčivé uchopení látky v inscenaci. Toť výčet našich zážitků, výletů i úspěchů.

Přijďte s námi uzavřít a oslavit naši životní etapu s inscenací Všichni jsme si… Velké finále bude v pátek 15.června od osmi. Trochu nové provedení, after-party, koncert kapely Oops a mnoho dalšího. Těšíme se na vás v Divadle Trám a klubu Tyjátr!

soubor Naopak

 

Místo konání: divadlo Trám , klub Tyjátr

Vstupné: Dobrovolné

19.06.2018 Út v 19:00 hod. Divadlo Járy Cimrmana Cimrman / Smoljak / Svěrák: AFRIKA aneb Češi mezi lidožravci

 

V pořadí objevů čtrnáctá Cimrmanova hra nás zavede do nitra kontinentu téměř nedotčeného civilizací. Čeští cestovatelé se tu setkají s podivným kmenem lidojedů a málem skončí na jejich jídelním lístku. Příslušníci tohoto kmene jsou zvláštní ve dvou směrech: svým vzhledem a svou neobyčejnou učenlivostí. Tyto vlastnosti umožnily Cimrmanovi vyřešit jazykové a inscenační problémy s elegancí, jakou mu ostatní světoví dramatikové mohou jen závidět. Kdyby takové téma zpracoval dejme tomu G. B. Shaw, strávili by diváci v hledišti 5 až 7 hodin. Cimrman tu vystačil (nepočítáme-li úvodní vědecký seminář) s pouhou hodinou. Poprvé v historii Divadla Járy Cimrmana vystupuje na jevišti i živé zvíře.
Režie: Ladislav Smoljak, výprava a kostýmy: Jaroslav Weigel

Hrají:
Dr. Emil Žába: Zdeněk Svěrák
Cyril Metoděj .... Petr Brukner nebo Petr Reidinger
Baron Ludwig von Úvaly u Prahy .... Bořivoj Penc
Bohuslav Puchmajer .... Genadij Rumlena nebo Marek Šimon
Náčelník Líná Huba .... Jan Hraběta
Uku .... Václav Kotek
Lele .... Robert Bárta

 

http://www.cimrman.at/

 

Délka představení: 120 minut (s přestávkou)

Předprodej vstupenek od  5.6.v recepci Fabrika a MIC Svitavy

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 400 Kč

23.06.2018 So Svitavská klapka 7. ročník festivalu neprofesionálního filmu

 

Svitavská klapka je festivalem neprofesionálního filmu, kde svou tvorbu prezentují mladí talentovaní autoři nejen z okolí Svitav, ale z celé České republiky a Slovenska. Festivalový večer je rozdělen do několika filmových bloků, ve kterých se osobně představují autoři jednotlivých filmů a na závěr jsou nejlepší filmy oceněny porotou. Na oceněné filmaře čekají hodnotné ceny a "Svitavské klapky".
Večer však není „jen“ o filmech, prostor dostávají také kapely, které se starají o zábavu po skončení filmových bloků v klubu Tyjátr v budově kina. V rámci programu festivalu se na stejném místě pořádají i fotografické a další výtvarné výstavy.
Součástí festivalu je soutěž pro žáky ZŠ a SŠ Svitavská klapka Junior. Kromě hodnotných cen mají výherci především možnost představit svůj film veřejnosti a v rámci programového bloku ho promítnout na velkém plátně svitavského kina.
Festival je neziskový, vstup na všechny projekce je zdarma.

 

https://www.svitavskaklapka.cz/

Místo konání: kino Vesmír, Alternativní klub Tyjátr

24.06.2018 Ne v 16:00 hod. Promenádní koncert v parku Jana Palacha

 

Místo konání: Park Jana Palacha

Vstupné: volný

zpět

Novinky e-mailem

Pokud máte zájem o zasílání emailem pořadů Střediska kulturních služeb a programu svitavských kin vždy v předstihu na další měsíc, zaregistrujte se pomocí Vašeho e-mailu.

Souhlasím

K ukládání nastavení, měření návštěvnosti a správnému fungování webu využíváme soubory cookies. Souhlasíte s jejich užíváním? Více informací