Středisko kulturních služeb Svitavy

Kulturní nabídka, leden 2018

06.01.2018 So v 8:30 hod. Krajský přebor v šachu

Místo konání: Fabrika Svitavy

07.01.2018 Ne v 16:30 hod. 29. tradiční tříkrálový průvod Komu řekneš ano...?

 

Místo konání: náměstí Míru

09.01.2018 Út v 8:30 hod. Krajský přebor základních a středních škol v šachu

Místo konání: Fabrika Svitavy

13.01.2018 So v 19:00 hod. 6. volejbalový ples

Vítáni jste všichni, kdo se rádi bavíte, kdo fandíte sportu.
      Zvou pořadatelé - volejbalisti TJ Svitavy.
      Předprodej vstupenek v MIC.

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 200 Kč sezení, 100 Kč stání

14.01.2018 Ne Moravské klavírní trio

Novoroční koncert s přípitkem

 

Moravské klavírní trio se objevuje na naší koncertní scéně od roku 1997, kdy vzniklo z iniciativy členů Státní filharmonie Brno - vedoucího skupiny II.houslí Jiřího Jahody a violoncellisty Rudolfa Mrazíka, kteří přizvali ke spolupráci pianistku Janu Ryšánkovou. Hned v následujícím roce se soubor úspěšně prezentoval na soutěži v italském Vercelli. V roce 1999 usedl k violoncellovému pultu Miroslav Zicha, profesor brněnské konzervatoře a Janáčkovy akademie múzických umění v Brně.

Za dobu své již téměř dvacetileté existence ansámbl absolvoval stovky koncertů v ČR i v zahraničí a je pravidelným hostem nejrůznějších hudebních festivalů (České doteky hudby, Pardubické hudební jaro, Festival Janáček a Luhačovice, Mahler Jihlava, Trenčianská Hudobná Jar, Dny české kultury v Burgosu).
Kromě stěžejních skladeb triového repertoáru prověřených sítem času se soubor věnuje i interpretaci současné tvorby žijících autorů (R. Ištván, C. Kohoutek, L. Faltus, P. Novák-Zemek, E. Zámečník, C. Kohoutek) , společným projektům s jinými instrumentalisty (klarinet, viola) a nahrál několik nahrávek pro Český rozhlas.
Nepřehlédnutelnou činností souboru je je též spolupráce tria s operními sólisty všech hlasových kategorií (Š. Margita, E. Urbanová, P. Berger, Y. Tannenberger, M. Isochi, R. Samek, I. Kordová a další), pro něž vznikla z pera violoncellisty nápaditá aranžmá téměř kompletního koncertně prováděného světového operního a operetního repertoáru.
Soubor tvoří již vyzrálé umělecké osobnosti, díky čemuž dospěl k charakteristickému hudebnímu projevu - dokonalé souhře a nezaměnitelnému expresívnímu výrazu, což je vysoce hodnoceno nejen odbornou kritikou, ale setkává se i s živým ohlasem široké hudební veřejnosti. O tom svědčí opakovaná pozvání k vystupování na významných koncertních pódiích.

 

Jana Ryšánková - klavír

Studovala na Konzervatoři v Ostravě a na Janáčkově akademii múzických umění v Brně u prof. Z. Hnáta. Zúčastnila se různých interpretačních soutěží a mistrovských kurzů. Již od studií se specializuje na komorní hru a ve spolupráci s jinými instrumentalisty vystoupila kromě České republiky také ve Španělsku, Rakousku, Německu a Holandsku. Nahrála řadu komorních skladeb pro Český rozhlas. V současné době působí jako docentka na dechové katedře JAMU v Brně a je pravidelně zvána jako korepetitorka na významné festivaly, mezinárodní soutěže a interpretační kurzy (Moravský podzim, Pražské jaro, Soutěž žesťových nástrojů Brno, letní kurzy žesťů aj.).

 

Jiří Jahoda – housle
Vystudoval brněnskou konzervatoř u B. Kotmela a JAMU v Brně v houslové třídě prof. A. Sýkory. V roce 1994 byl jedním ze zakládajících členů Pražské komorní filharmonie s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem. V letech 1995 až 2001 zastával funkci vedoucího skupiny II. houslí ve Státní filharmonii Brno a do roku 2006 byl koncertním mistrem orchestru Městského divadla Brno. Jako sólista, komorní i orchestrální hráč vystupuje nejen v České republice, ale podnikl rovněž četná koncertní turné do mnoha evropských zemí a zámoří (Německo, Španělsko, Francie, Itálie, Rakousko, Švýcarsko, Malta, USA, Argentina, Uruguay, Japonsko, Jižní Korea). V rámci svých uměleckých aktivit se v rozhodující míře podílí na vedení brněnské umělecké a reklamní agentury GLOBART s.r.o.

 

Miroslav Zicha - violoncello
Studoval brněnskou konzervatoř a Janáčkovu akademii múzických umění u prof. B.Havlíka. Vzdělání si doplnil aspirantským studiem u prof. M. Sádla a účastí na interpretačních kurzech u prof. E. Rautia. Během studia se zúčastnil řady soutěží, z nichž nejvýznamnější byla mezinárodní soutěž v Mnichově v roce 1984. Od roku 1985 působí pedagogicky na brněnské konzervatoři a od roku 1995 také na JAMU v Brně. Vedle pedagogické práce se intenzivně věnuje komorní hře. V letech 1985 – 1999 působil v Triu Bohuslava Martinů (1985 – 1999), s nímž koncertoval v řadě evropských zemí. Od roku 1999 je členem Moravského klavírního tria.

Místo konání: Ottendorferův dům

Vstupné: 200 Kč, KPH 100 Kč

16.01.2018 Út od 8:00 - 17:00 hod. Přehlídka regionálních firem s technickým zaměřením

s cílem propojit tyto firmy s vzdělávacími institucemi a potenciálními zaměstnanci

 

Místo konání: Fabrika Svitavy

Čt 18.1.2018 v 19:00 hod. ZŮSTANE TO MEZI NÁMI

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 350 Kč / předprodej

19.01.2018 Pá v 18:30 hod. Maturitní ples 4.ČB Gymnázia ve Svitavách

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 170 Kč

20.01.2018 So ve 20:00 hod. Ples Zálesáci

Téma: Black and White
 předprodej od 8.12. na tel. čísle 732504588 nebo na david.simek@svitavy.cz

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 200 Kč

21.01.2018 Ne v 15:00 hod. Divadlo Buchty a loutky Praha: Tři malá prasátka

 

Přijďte se podívat a poslechnout si, jak si takhle jednou vlk fouknul a jednou houknul a nevěřili byste, co to udělá za neplechu.

Určeno pro děti od 3 let

Místo konání: divadlo Trám

Vstupné: 80 Kč, rodinné pasy

22.01.2017 Po MALINA BROTHERS Bratři Malinové, nejznámější „sidemani“ českého folku a country

 

 

Každý, kdo se někdy nachomýtl k české folkové, country nebo bluegrassové muzice, nemohl nenarazit na příjmení Malina. Talentovaní muzikanti a sourozenci - banjista Luboš (Druhá Tráva), kytarista Pavel (ex. Žalman a spol.) a houslista Pepa (Monogram) se totiž za několik posledních dekád objevili jako hudebníci či producenti snad na všech důležitých albech tohoto žánru u nás. Není náhodou, že jejich muzikantské kvality využívali nebo využívají interpreti a kapely různých žánrů od Lucie přes Pavla Bobka, Wabiho Daňka, Věru Martinovou nebo Lenku Filipovou. Bylo jen otázkou času, kdy se nakonec bratři sejdou ve společném projektu. Nakonec mezi sebe přizvali ještě dalšího náchodského rodáka, kontrabasistu a zpěváka Pavla Peroutku (Spirituál Kvintet).

Skupina má na svém kontě studiové album Rychlejší Koně vydané v roce 2013 a aktuální album Malina Brothers & Charlie McCoy. Jak už název napovídá, do rodiny předních hudebníků české country a folku přibyl legendárním nashvillský muzikant Charlie McCoy (Bob Dylan, Elvis Presley, Simon & Garfunkel, Johnny Cash, Roy Orbison, Ringo Starr...), bez nadsázky označovaný jako nejslavnější světový hráč na foukací harmoniku
V současné době skupina Malina Brothers připravuje natáčení nového alba se zpěvačkou Česko-Španělského původu Kateřinou Garcia (mj.pravnučka Alfonse Muchy), jehož vydání je plánováno na podzim r. 2017. 

 

Předprodej vstupenek od 18. 12. v recepci Fabriky
(V den konání v pokladně kina Vesmír)

 

http://www.malinabrothers.cz/fotogalerie

Místo konání: klub Tyjátr

Vstupné: 200 Kč

26.01.2018 v 19:00 hod. Maturitní ples SOU Svitavy

Předprodej na sekretariátu SOU Svitavy od 15.1.2018

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 150 Kč

29.01.2018 Po v 19:00 hod. DIVADELNÍ SPOLEK KAŠPAR (Praha) – JIŘÍ SUCHÝ, JIŘÍ ŠLITR: JONÁŠ A TINGL - TANGL (Divadelní abonentní cyklus)

" Uctivý remake“

 

 

“ Přál bych si to poznat, vidět zblízka. Zažít! …

Na počátku rozhodnutí zkoušet hru Jonáš a tingl - tangl byly (v mém případě) zcela sobecké důvody. Elpíčka divadla Semafor z konce šedesátých let byla u nás doma značně odřená, „já jsem Zabiják, já jsem tady za divadlo“ byla oblíbená hláška a s jejich písničkami jsem se probroukal raným mládím.
A nyní jsem si stále častěji uvědomoval, že o tom vlastně moc nevím. – Ano, známe zvukové záznamy, známe slavné klipy, filmy, ale to, z čeho to vzniklo, jak to začalo, to vlastně neznáme! Původní podobu představení jsme (přirozeně) nezažili. Zároveň jsem myslel na to, že aktivní pamětníci – protagonisté jsou stále tady a je možné se s nimi sejít na „výzvědy“. A smělá myšlenka byla skoro na světě. Mělo to háček – kde najít ty dva „svébytné pány“? Ale i to mělo nakonec překvapivě snadné řešení.
Tedy vyvěste fangle!
V úctě a s radostí
Jakub Špalek 

http://www.divadlovceletne.cz/

 

Režie: Jakub Špalek, Výprava: Radka Josková, Choreografie: Michaela Váňová, Dramaturgie: Lenka Bočková,
Grafické návrhy: Lucie Valerová

 

Hrají:
Petr Lněnička, Zdeněk Dočekal, Adéla Petřeková, Veronika Němcová, Pavel Husa, Klára Böhmová

 

Délka představení: 70 minut

 

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 400 Kč

30.01.2018 Út v 19:00 hod. Czech Virtuosi

 

Komorní orchestr Czech Virtuosi (umělecký vedoucí K. Procházka) vznikl a zahájil svou koncertní činnost právě před dvanácti lety. Za období své bohaté koncertní činnosti má ansámbl na kontě na 600 koncertů, z nichž dobrá třetina patří pódiím zahraničním. Členy souboru jsou koncertní mistři a sólisté na dechové nástroje dvou brněnských těles – Filharmonie a Janáčkovy opery.

 

Mladý český houslista Josef Špaček (1986) se rychle etabluje jako jeden z nejlepších houslistů své generace. Již od dětství účinkoval na mnoha koncertech a festivalech. Od roku 2011 koncertní mistr České filharmonie. Vystupoval na významných zahraničních pódiích.
Josef Špaček hraje na housle vyrobené v roce 1855 v dílně Jeana-Baptista Vuillauma.
 

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 240 Kč, 120 Kč KPH

Pořady pro školy, leden 2018

11.01.2018 Čt v 8:30 a 10:15 hod. Pohádka Praha: Kouzelné křesadlo

 

V pohádkovém příběhu plném čar a kouzel se setkáváme s vysloužilým vojákem Jankem,

který získá kouzelné křesadlo a s pomocí mocného strážce, svého dobrého srdce a veselé mysli

ochraní sebe i celé království před úmylsly zlé babice.

Doporučeno pro MŠ, ZŠ a veřejnost

 

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 45 Kč

Po 22.1.2018 v 8:30 a 10:15 hod. Kapela Pískomil se vrací

 

Doporučeno pro MŠ, ZŠ a veřejnost

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 45 Kč

Výstavy SKS, leden 2018

01.01.2018 - 31.08.2018 Výstavy

Fabrika

FOYER a 2. PODLAŽÍ


Follow The Art: Projekt Iceland
Prodejní autorská výstava umění amatérských výtvarníků v projektu Island na podporu Nadace svitavské nemocnice.  

Od 19. 1.
Gymnázium Svitavy: 9. Výstava výtvarného oboru
Studenti svitavského gymnázia představí kolekci maleb a kreseb, která vznikla pod vedením profesorky výtvarné výchovy Mgr. Evy Bulvové.

 

3. a 4. PODLAŽÍ


Ratibořický mapový okruh, 45. a 46. ročník: Fotografie fotoklubů
Kluby představují svou současnou tvorbu, každý člen vybere nejlepší práci, ty se pak hodnotí – putují po ostatních FK. Součástí tohoto mapové okruhu je i svitavský fotoklub, který letos opět skvěle zabodoval!


Areál kina Vesmír a divadlo Trám

 

2. podlaží a divadlo
Hana Voříšková, Choceň: Obrazy a objekty
Výtvarnice, loutkářka a učitelka výtvarného oboru ZUŠ v Chocni kreslí, maluje, šije knížky, hraje loutkové divadlo, občas napíše báseň. Hlavními hrdiny jejích obrazů a knížek jsou jednoduché znaky lidských figur v různých pozicích a gestech, a častý motiv letu. Na letošní výstavě se motiv lehkosti a letu pokusila autorka zpřítomnit i v sochařské tvorbě.

1. podlaží
20 let divadla Trám a 25 let Dramatické školičky
Fotografie z divadelní historie Svitav.

Místo konání: Fabrika Svitavy - foyer, 2.podlaží, 3. podlaží,Areál Kina Vesmír,Divadlo Trám

zpět

Novinky e-mailem

Pokud máte zájem o zasílání emailem pořadů Střediska kulturních služeb a programu svitavských kin vždy v předstihu na další měsíc, zaregistrujte se pomocí Vašeho e-mailu.

Souhlasím

K ukládání nastavení, měření návštěvnosti a správnému fungování webu využíváme soubory cookies. Souhlasíte s jejich užíváním? Více informací