Středisko kulturních služeb Svitavy

Kulturní nabídka, listopad 2018

02.11.2018 Pá v 19:00 hod. DS HÝBL NORMAN ROBINS - DO HROBKY TANEČNÍM KROKEM

Detektivní komedie . "Někdo tu vraždí v klaunském převleku..."

 

Autor Normen Robbins napsal v roce 1978 hru s názvem "Hrobka s vyhlídkou" ...."No a pro veliký úspěch jsem byl neustále zasypáván žádostmi divadelních skupin i diváků
z celého světa, abych napsal pokračování. Velice mi to lichotilo, ale nebyl jsem schopen přijít na správnou zápletku - čím už mohu překvapit diváka, když na konci hry je většina postav mrtva! Krátce jsem si pohrával s myšlenkou, že napíšu hru, která by Hrobce předcházela, ale nakonec, po dvaceti letech, nabízím toto pokračování ságy rodiny Tombů. Děj se také odehrává v tajemném sídle Monument House a znovu je celý kraj ponořen do zlověstné mlhy. I tady jde o to vyvraždit všechny dědice, a to vždycky s humorem, při kterém jezdí mráz po zádech.Navíc tu někdo vraždí v klaunském převleku a přitom ten pravý klaun, který tu po automobilové nehodě požádal o pomoc, to jistě není.. Tak kdo to tedy je!...." Tolik slovo autora. Věřím, že to bude stačit. Fotografie už taky máte tak snad zbývá jen odehrát představení a hlavně pobavit diváky.. Pokud by bylo potřeba ještě něco doplnit tak se, prosím, na ně obraťte a rychle to vyřešíme. Zatím díky za spolupráci, těšíme se na Vaše pěkné prostředí a hlavně na svitavské obecenstvo.

Hrají: M. Jireš, D. Stránská, Z. Kupková, T. Jireš, J. Gregarová...
Režie: Jiří Jireš

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 100 Kč

03.11.2018 So v 19:30 Hamlet (National Theatre Live)

 

Populární představitel Sherlocka Benedict Cumberbatch (nominovaný na Oscara za roli v Kódu Enigmy, vítěz ceny Olivier za dvojroli ve Frankensteinovi) se ukáže v titulní roli Shakespearovy mistrovské tragédie.
Představení je uvedeno ze záznamu s českými titulky.


Režie: Lyndsey Turner
Hrají: Benedict Cumberbatch a další


Délka: 3 hodiny včetně přestávky


Vstupné: 150,- Kč (lze koupit online na stránkách SKS Svitavy nebo na recepci Fabriky)

Místo konání: Kino Vesmír

Vstupné: 150 Kč

05.11.2018 Po v 18:00 hod. Filmový klub – Hvězdy nám nepřály (John Green)

„Hvězdy nám nepřály“ je inteligentní, sžíravá a hořce ironická romance nejen pro náctileté podle knižní předlohy Johna Greena. Děj se točí okolo dvou hlavních hrdinů, Guse a Hazel, které kromě rakoviny, se kterou bojují, spojuje ještě pohrdání konvencemi, kousavý humor a nakonec i láska. Režie: Josh Boone, Hrají: Shailene Woodley, Ansel Elgort.
Akci pořádá Městská knihovna 

Místo konání: Fabrika Svitavy - bar u knihovny

05.11.2018 Po v 19:00 hod. Dvořákovo klavírní kvarteto

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 250 Kč, 150 Kč KPH

08.11.2018 Čt v 18:00 hod. Listování: Svatá Barbora (M. Šindelka, M. Pokorný, V. Mašek)

 

Mladá novinářka Andrea dostala za úkol napsat článek o tzv. kuřimské, nikdy neobjasněné kauze. Další představení z cyklu Listování, které zpracovává knihy netradiční formou. Účinkují: Pavla Bučková, Alan Novotný. 

Místo konání: Alternativní klub Tyjátr

Vstupné: 80 Kč

09.11.2018 Pá v 18:00 hod. Veselá Trojka + Duo Aramis

Společný koncert Veselé Trojky Pavla Kršky a Dua Aramis. Jde o muzikanty známé především z TV Šlágr, jejichž hudba potěší milovníky lidové písničky. Texty, které pohladí po duši především starší generaci, jsou doplněny o humorné vyprávění.

 

Předprodej MIC Svitavy

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 220 Kč

09.11.2018 Pá ve 20:00 hod. XIII. STOLETÍ + VÝSMĚCH? + STEELHÄTTE COMPANY

 

XIII. STOLETÍ:

Jihlavská gothic-rocková legenda hlásí návrat na koncertní pódia!
Tentokrát ve staronovém složení se změnou na postu baskytaristy - Miroslav Palda Paleček, Petr Štěpán,
Kateřina Kameníková a Pavel Štěpán.

Skupina vznikla roku 1990 z punkové kapely HNF (Hrdinové nové fronty) a své první album Amulet vydala o dva roky později. V různých obměnách sestavy doposud natočila a vydala 10 řadových alb, 2 záznamy koncertů (Nocturno, Live in Berlin) a tři kompilace (Karneval, 2CD Ritual, 3CD Horizont události). Album Horizont události obsahuje mimo skladeb skupiny a nových skladeb Faust a Bohové na strojích i skladatelskou tvorbu Petra Štěpána — scénickou hudbu k divadelním hrám a elektronický projekt Hindenburg. U příležitosti oslav výročí pětadvaceti let fungování XIII. století 5. února 2016 vydalo studiové album s názvem Intacto. Dle slov Petra Štěpána by mělo Intacto být poslední studiovou deskou skupiny. 21. října 2016 vyšel desetialbový box, pojmenovaný Pandora. Exkluzivně k jeho vydání skupina v červnu téhož roku dodatečně ve studiu natočila dvě nové, bonusové skladby- Nový věk temnoty a Evropa.

XIII. století:

Petr Štěpán

Zpěvák, hudebník, skladatel a textař v jedné osobě (1962). Vůdčí osobnost gothic rockové skupiny XIII. století. Tento filosof temnoty a renesanční postava nového věku, kráčí v životě mnoha cestami. Je autorem Knihy Nosferatu a Zpovědnice. Píše básně, prózu a povídky. K jeho aktivitám patří zájem o výtvarné umění, divadlo a kinematografii. Prostřednictvím své tvorby se vyjadřuje na širokém poli témat sahajícím od gotického romantismu až po dějinné události a rozpory dnešního světa. Společně se svým bratrem založil v osmdesátých letech punkovou skupinu HNF - Hrdinové nové fronty (1985 – 1988). Mimo XIII. století se věnuje též vedlejším hudebním projektům.
Pro Horácké divadlo složil scénickou hudbu ke třem inscenacím Williama Shakespeara v překladu Martina Hilského a v režii Karla Kříže (Jindřich V., Kupec benátský, Komedie omylů).

Pavel Štěpán

Patří k zakládajícím členům původní sestavy XIII. století. Se svým bratrem založil v osmdesátých letech punkovou skupinu Hrdinové nové fronty. Od roku 2014 je členem jihlavského divadelního sdružení De Facto Mimo. V současnosti účinkuje v inscenacích Žijí mezi námi a Třetí světová láska, které se hrají v divadle DIOD Jihlava.

Kateřina Kameníková

V sestavě XIII. století působí od roku 2011.

Jindřich "Henry" Dostál

V sestavě XIII. století působí od roku 2014.

http://www.xiiistoleti.com/

http://bandzone.cz/xiiistoleti

 

VÝSMĚCH?

Naše kapela Výsměch? z Poličky patří mezi stálá jména české dark scény. Od počátků došlo k mnohým změnám v sestavě, včetně obohacení o zpěvačku, jež se stala zdrojem nové energie. Naše třetí album vyšlo u vydavatelství Cecek Rekords na podzim roku 2015. Titulní skladba Thorns byla zařazena na prestižní zahraniční kompilaci "33 GOTH BANDS YOU SHOULD KNOW part II". Ta vyšla u vydavatelství Gothic Music Records.

Novou krev do žil naší tvorby přinesly společné kocerty s legendami jako Clan of Xymox, XIII. století či The Last Days of Jesus.

Současná sestava:

JOYeW – basa
Y.end.A - kytara, zpěv
P.and.A - klávesy, zpěv
p.Kocour – bicí

 

http://bandzone.cz/vysmech

http://www.vysmech.com/intro

 

STEELHÄTE COMPANY (alternative-experimental / Svitavy)

Vážení přátelé absurdního, mystifikačního a rouškou tajemna obestřeného čehokoliv - síla všeho toho, po čem naše nenasytná srdce prahnou, nachází se v živých a neustále se vyvíjejících vystoupeních tohoto neuvěřitelného souboru. Proč utrácet čas, peníze a energii za nahrávky, které stejně nedokážou pravdivě ani opravdově zobrazit živočišnost a zběsilost živé prezentace, proč odrazovat neobeznámeného posluchače polovičním prožitkem, když každý zasvěcený a posléze i bezesporu vděčný divák, nám v němém úžasu, po zhlédnutí kompletního komponovaného programu, poděkuje za nezapomenutelný, intenzivní, zážitek.

Vážení přátelé, neváhejte, tato příležitost tu nebude věčně...

 

http://bandzone.cz/steelhatecompany

 

Koncert pořádají Alternativní klub Tyjátr a Středisko kulturních služeb

Předprodej vstupenek od 10. října v recepci Fabriky a on-line http://kultura-svitavy.cz/

 

 

 

 

Místo konání: Alternativní klub Tyjátr

Vstupné: 230 Kč předprodej, 260 Kč na místě

09.11.2018 Pá v 18:30 hod. Veselá Trojka + Duo Aramis

 

Společný koncert Veselé Trojky Pavla Kršky a Dua Aramis. Jde o muzikanty známé především z TV Šlágr, jejichž hudba potěší milovníky lidové písničky. Texty, které pohladí po duši především starší generaci, jsou doplněny o humorné vyprávění.

Předprodej v IC Svitavy

 

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 220 Kč

11.11.2018 Ne v 15:00 hod. Divadlo loutek Ostrava -- Malá mrtvá zvířátka(Alla döda små djur )

 

 

Dosud málo divadelně zpracovávané téma smrti, které však již velmi brzo začne zajímat každé zvídavé dítě, hrají dvě herečky a spousta loutek. Vyprávějí s nadhledem a vtipně a třech malých kamarádech, kteří se rozhodnou každé mrtvé zvířátko pohřbít se vším všudy. Toto pohřbívání je přivede k mnohému zamyšlení.

Místo konání: divadlo Trám

Vstupné: 80 Kč, rodinné pasy

14.11.2018 St v 19:00 hod. Cirk La Putyka (Praha) UP END DOWN

 


Novocirkusová báseň o lidech a andělech

 

UPOZORNĚNÍ PRO ABONENTY V PRVNÍ ŘADĚ:

Kvůli prodloužení jeviště bude zablokována celá první řada. Vaše náhradní místa budou na přístavcích po levé i pravé straně. Přístavky budou v ten den určené jen pro vás. Omlouváme se za komplikace a děkujeme vám za pochopení!


Příběh člověka, který žije jen se svými vzpomínkami. Se svými vzlety a pády. Není schopen se od nich odpoutat a žít uvolněně a svobodně.
Každý člověk aspoň jednou v životě přemýšlí o tom, co se odehraje, až nastane onen „konečný okamžik“. Jak vypadá a co následuje? Up End Down je pohled na cestu od narození do smrti skrze naše fantazie, na cestu mezi zemí a nebem. Křižovatka žánrů, ulic, nebe a země, narození a smrti, vzpomínky a přítomnosti, úsměvu a slz, vzletů a pádů.
Koncept a režie: Rostislav Novák ml., spolupracovali: Alexandr Minajev, Daniel Gulko, SKUTR, Jaroslav Boltnar, Stéphanie N'Duhirahe, Bonaventure Gacon, Tomáš Měcháček, choreografie: Rostislav Novák ml., Anna Schmidtmajerová, Tereza Toběrná, Jiří Weissmann, Lenka Vagnerová, Petr Horníček a kolektiv, hudba: Vojtěch Dyk, Jakub Prachař, Jan Maxián, scéna: Hynek Dřízhal a kolektiv, kostýmy, make-up: Kristina Záveská, produkce: Vít Novák, Kristýna Milaberská a Martina Suchá, světelný design: Jan Mlčoch, hudební design: Petr Kaláb a Robert Matoušek
Hrají: Rostislav Novák st., Vojtěch Fülep, Rostislav Novák ml., Jan Balcar, Andrej Rády, Jan Kletenský, Zuzana Havrlantová / Šárka Fülep Bočková, Zbyněk Šporc, Jiří Weissmann, Alexandr Volný, Anna Schmidtmajerová, Jana Smolíková, Daniel Komarov, Michal Boltnar, Jiří Kohout

 

http://www.laputyka.cz/cz/default.aspx

 

Délka představení: 1 hodina 15 minut (bez přestávky)

 

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 400 Kč

15.11.2018 Čt v 19:00 hod. MIROSLAV PALEČEK – „Ježkárny a …“

 

Písničkář je znám nejen jako polovina dua Paleček & Janík, ale také jako originální interpret písní Osvobozeného divadla autorů V&W&J.
Pořad je vhodný pro komornější a intimnější prostředí.
V sólovém recitálu zazní většina písní z CD „JEŽKÁRNY“, které vyšlo koncem února 2015 u firmy SUPRAPHON u příležitosti 110. výročí narození Jana Wericha, dále pak písně
z autorského CD „Každej je nějakej“, a nechybí ani věčné hity – „Hele lidi“, „Prodavač limonád“, „Valčíček“, „Úsměv“, „Na Novej rok“, „Slušovická romance“, „Na věky tu přeci nejsi“, „Petřínská rozhledna“ atp., dostane se i na čerstvé novinky. Písničkám vedle kultivovaného projevu nechybí prostota, lidovost, nepodbízivý humor, melodičnost
a úsměvná melancholie.

Místo konání: Ottendorferův dům

Vstupné: 180 Kč

15.11.2018 Čt ve 20:00 hod. Den poezie

14:00 Přednáška Jaroslava Provazníka na téma pohádky a jejich důležitost v raném vývoji dítěte

18:00 Literárně-hudební večer s básníkem Janem Těsnohlídkem a písničkářkou Pavlou Boučkovou

Akci pořádá Městská knihovna

Místo konání: Fabrika Svitavy - bar u knihovny

16.11.2018 Pá v 19:00 hod. Agentura KS Willy Russell: SHIRLEY VALENTINE

„ Život je potřeba žít naplno a nikdy není pozdě ho měnit.“

 

Bravurní komedie o hledání sebe sama je určena nejen ženám středního věku, ale všem, kdo mají rádi dobrou zábavu.
One woman show Simony Stašové. Shirley Valentine je jméno dívky, kterou ta současná, čtyřicetiletá matka rodiny a manželka počestného občana, už dávno není. I když se musí starat hlavně o to, aby život její rodiny žijící v Liverpoolu běžel ve vyježděných kolejích, sny a touhy té dívky, kterou kdysi byla, v ní zůstávají. Snad proto podlehne návrhu své kamarádky a udělá něco, co se od ní neočekává – odjede na dovolenou do míst, kde se pěstuje vinná réva, do Řecka. A tam začíná nový život, nové dobrodružství, všechno to, co už považovala za ztracené. Bravurní komedie o hledání vlastní identity z dílny známého britského komediografa Willy Russella, jehož muzikál Pokrevní bratři obletěl celý svět, je určena nejen všem ženám středního věku, které pomalu ztrácejí životní elán, ale i všem divákům, kteří mají rádi dobrou zábavu. Navíc je skvěle napsané monodrama, v němž herečka ztvárňuje nejen Shirley, ale zároveň všechny postavy jejího mikrosvěta, přímo stvořené pro hvězdu Městských divadel pražských Simonu Stašovou, která dlouho čekala právě na takovouto příležitost. Sama se vyjádřila, že tahle hra je právě o tom, co touží říct teď v tuto chvíli. Nápomocen jí v tom byl brněnský režisér Zdeněk Kaloč.
Autor: Willy Russell, překlad: Pavel Dominik, režie: Zdeněk Kaloč
Osoby a obsazení: Všechny postavy ve hře představuje Simona Stašová

 

http://www.adf.cz/

 

Délka představení: 2 hodiny 45 minut (včetně přestávky)

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 400 Kč

16.11.2018 Pá a 17.11.2018 So Podzimní setkání divadel - POSED

 

POSED 2018

 

 

Tento způsob zdá se mi poněkud… aneb Svět Jindry Pevného
Na konci letošní zimy přišla nesmírně smutná zpráva. Zemřel Jindra Pevný. Tak mlád… Jindra byl náš blízký kamarád. Maloval obrazy, sochal do kamene sluneční hodiny, stavěl nezaměnitelné kytary a taky hrál divadlo. S námi v Céčku. Slona, Fialový vítr. Spolu se svou skvělou ženou Vlaďkou. A s Karlem Šefrnou vlastní bluesové písně coby Ošklivé sestry. Mnohokrát vystavoval své úžasné obrazy v Trámu.

A tak jsme se rozhodli oslavit život úžasného Jindry letošním Posedem. Vybrali jsme třicet jeho obrazů, nafotili je a poslali divadelníkům do Jaroměře, Chocně, Turnova, Žamberka, Prahy a domů do Svitav. Každý má svobodu v tom, jaký obraz si vybere a jak s ním naloží – divadlo, písnička, básnička…cokoliv. To je téma letošního Posedu. Posedu, který bude dvoudenní – zahrají na něm soubory Majto ze Žamberka Šťastného prince – inscenaci, která získala cenu na letošní Loutkářské Chrudimi a mnoho uznání na Jiráskově Hronově. Céčko zahraje Hotel – také cena za inscenaci na Chrudimi. Mladí svitavští divadelníci dvě úplně nové hry (tak nové, že ta jedna bude vlastně generálka).

Mladí recitátoři z polského města Strzelin zarecitují verše polských básníků.

A sobotní večer zakončí neopakovatelný, legendární Točkolotoč. Kapela, o které kdysi Michael Kocáb řekl: „Už nechci dělat nic jiného, jenom ležet a poslouchat Točkolotoč.“

 

Program Posedu 2018:

 

Pátek 16. listopadu

 

Trám 19:00 hodin


Majto Žamberk: Šťastný princ
O zlaté svázanosti, křídlech a skutečných pokladech

Céčko Svitavy: Hotel
Původně poetické povídání o starých věcech a lidech, které bylo upraveno do formy holotropního loutkového divadla (holotropní loutkové divadlo – rychle dýchající divadlo provozované holemi)

 

Sobota 17.listopadu

 

Trám 15:00 hodin


Tento způsob zdá se mi poněkud… aneb Svět Jindry Pevného

Tyjátr 17:00 hodin
Promítání z her Slon, Fialový vítr a kousek Ošklivých sester…

Trám18:00 hodin
soubor Nové divadlo! YESSS!!! (Svitavy): Rašín na E4 - VEŘEJNÁ GENERÁLKA
Soubor, jehož členové se znají dlouho, ale v tom složení hraje poprvé. Inscenace je v procesu a výsledek bude ještě v překvapení.

Soubor JAMKA DRUMKA: No Time for Losers
Pro někoho životní moment, pro někoho fraška. Když můžete, děláte všechno proto, abyste mohli ještě víc. Nakonec pak všichni skončíme v hajzlu...

Tyjátr 20:30 hodin
Koncert kapely Točkolotoč

Součástí Posedu je výstava obrazů Jindry Pevného
Petr Mohr

P.S. A proč jsem vlastně pojmenoval letošní Posed tak podivně? Jindra miloval Vančurovo Rozmarné léto. Začátek léta vždy slavil na zahradě doma v Pomezí se svými přáteli společnou četbou této krásné knížky…

Místo konání: divadlo Trám , klub Tyjátr

21.11.2018 St v 17:00 hod. MUDr. Radkin Honzák – Psychopati mezi námi

 

Přednáška známého psychiatra.
Akci pořádá Městská knihovna

ZRUŠENO ZE ZDRAVOTNÍCH DŮVODŮ!

Místo konání: Ottendorferův dům

22.11.2018 Čt v 19:30 hod. Z jižní Moravy až na konec světa

 

1918-1938-1948-1968. Významná léta pro naši zemi, osudové roky pro moravské Chorvaty. Pojďte se o nich dozvědět více a seznámit se s pohnutými příběhy, které těmto pozoruhodným Moravanům 20. století připravilo.
Připravili jsme pro Vás komponovaný filmový večer, který je postaven na vzpomínkách pamětníků, na jejich vyprávění, na jejich prožitcích, na tom, co si nesou s sebou životem a o čem byli ochotni se podělit.
Rozhovory s nimi jsou výsledky dlouhodobého dokumentačního projektu, který realizuje Sdružení občanů chorvatské národnosti v ČR. Provází Lenka Kopřivová.

Místo konání: Kino Vesmír

Vstupné: 50 Kč

24.11.2018 So ve 20:00 hod. VIII.večer MAC

 

Místo konání: Alternativní klub Tyjátr , divadlo Trám

Vstupné: 80 Kč studenti, 110 Kč ostatní

25.11.2018 Ne v 15:00 hod. DAMU Praha: Dlouhý, široký a bystrozraký

 

 

Loutková pohádka Karla Jaromíra Erbena Dlouhý, Široký a Bystrozraký inspirovaná výtvarníkem Zbyňkem Sekalem.

Šli dva, šli tři. Vlastně šli čtyři, a ještě kůň k tomu. Šli dlouho, šli lesem. A kam došli?
Do Železného zámku!
Tvůrčí tým: Štěpán Lustyk, Lukáš Bouzek, René Vitvar, Alžběta Vitvarová

Místo konání: divadlo Trám

Vstupné: 80 Kč, rodinné pasy

25.11.2018 Ne v 15:00 hod. Na muzice ve Fabrice

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 60 Kč, senioři: 40 Kč

27.11.2018 Út v 19:00 hod. RICHARD POGODA

 

UVÁDÍ KE STÝM NAROZENINÁM MIROSLAVA HORNÍČKA
VZPOMÍNKOVÉ „HOVORY H“

 

Olomoucký hudební redaktor Rich. Pogoda zasvětil celou profesní kariéru kabaretu a divadlu malých forem. Jako zpívající swingový pianista měl vzácnou možnost spolupracovat 12 let s nesmrtelnou osobností českého jeviště Miroslavem Horníčkem. Mezi roky 1988 až 2000 absolvoval s mistrem maraton více než dvou stovek večerů. Za tu dobu se z doprovodného hráče stal Horníčkovým jevištním kolegou a posléze i členem rodiny a strávil s manželi Miroslavem a Bělou Horníčkovými mnoho inspirujících chvil jak v jejich vinohradském bytě, tak i na chalupě v Kytlici. Tam poznal i herecké kolegy, hudebníky a výtvarníky, kteří se u Horníčků pravidelně objevovali.
Letos by se dožil Miroslav Horníček stovky. Jubilejní vzpomínání na spo-lečné zážitky bude okořeněno písněmi u klavíru, které měl nejraději. Ozvou se songy Voskovce a Wericha, semaforské hity i písně, jež Richard Pogoda zkomponoval na Horníčkovy texty. Zmíněné skutečnosti dělají z této klubové nabídky zcela nezaměnitelný večer, který uspokojí i toho nejnáročnějšího posluchače. Swingem pulzující písně budou zvukově obohaceny saxo-fonistou Miroslavem Švihálkem.

 

Předprodej vstupenek od 14. 11. v recepci Fabriky.

Místo konání: Ottendorferův dům

Vstupné: 150 Kč

29.11.2018 Čt v 16:00 hod. Den pro dětskou knihu

 

Pohádky ze Zakletého zámku - dílna pro děti a jejich dospělé s Alenou Vorlíčkovou a Lucií Musilovou (povídání, čtení, hraní, tvoření, vysypávání obrázků barevným pískem podle šablon)

Akci pořádá Městská knihovna

Místo konání: Fabrika Svitavy - bar u knihovny

30.11.2018 v 19:00 hod. jenom písničky Tour - Kryštof

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 990 Kč, 890 Kč a 790 Kč

zpět

Novinky e-mailem

Pokud máte zájem o zasílání emailem pořadů Střediska kulturních služeb a programu svitavských kin vždy v předstihu na další měsíc, zaregistrujte se pomocí Vašeho e-mailu.

Souhlasím

K ukládání nastavení, měření návštěvnosti a správnému fungování webu využíváme soubory cookies. Souhlasíte s jejich užíváním? Více informací