Středisko kulturních služeb Svitavy

Kulturní nabídka, leden 2019

03.01.2018 Čt v 19:00 hod. Moravské klavírní trio – Novoroční koncert

 

 

Jana Ryšánková - klavír, Jiří Jahoda - housle, Miroslav Zicha - violoncello
Operní sólisté: Iveta Jiříková - soprán, Vlado Chmelo - baryton

Moravské klavírní trio bylo založeno v roce 1997 v České republice ve městě Leoše Janáčka – v Brně. Od roku 1999 hraje v nezměněném složení – Jana Ryšánková klavír, Jiří Jahoda housle a Miroslav Zicha violoncello. Za dobu své existence absolvoval soubor stovky koncertů na významných pódiích doma i v zahraničí. Počtem nastudovaných skladeb, který zahrnuje více než 25 celovečerních recitálů klasické triové literatury, se Moravské klavírní trio řadí k souborům s nejrozsáhlejším repertoárem v Evropě. Dále pak přímo pro Moravské klavírní trio vznikly desítky často virtuózních transkripcí známých symfonických a operních děl.
Letos budou hosty renomovaného Moravského klavírního tria, vyhlášeného brněnského ansámblu v čele s houslistou Jiřím Jahodou a vlastním koncertním cyklem Muzikobraní, sopranistka Iveta Jiříková, která debutuje v Národním divadle v Praze v náročné roli Libuše považované za vrchol dramatického sopránového oboru a věhlasný brněnský barytonista Vladimír Chmelo, držitel Thálie, který účinkoval v operních domech po celém světě včetně proslulé newyorské Metropolitní opery, milánské Scaly či argentinského Teatro Colon. Na přivítanou zazní Šampaňská árie z Mozartova Giovanniho a následovat budou operní skvosty Bizetova Carmen, Verdiho Trubadúr, Donizettiho Don Pasqual a největší pozornost bude věnována českým velikánům a operám Libuše Bedřicha Smetany, Jakobínovi a Rusalce Antonína Dvořáka.


Moravské klavírní trio je poctěno, že může právě v jubilejním novoročním projektu přivítat tak významného umělce,
který mimo světové operní domy (Metropolitní opera New York, La Scala Milano, Teatro Colon Buenos Aires) pravidelně vystupuje také na proslulých evropských scénách a spolupracuje s pěveckými hvězdami
jako například Renée Flemingovou, Annou Netrebko, Plácidem Domingem.
S barytonistou Vlado Chmelem se představí již novoročnímu publiku známá sopranistka Iveta Jiříková, která na koncertě zazpívá i obě významné árie z opery Libuše Bedřicha Smetany, které má aktuálně na repertoáru v Národním divadle v Praze.
Celým koncertem bude provázet houslista Moravského klavírního tria Jiří Jahoda.


 

http://globart.cz/cs/novorocni-koncerty/slavnostni-novorocni-beneficni-koncert-2019/

Místo konání: Ottendorferův dům

Vstupné: 250 Kč, 150 Kč KPH

04.01.2019 Pá v 19:30 hod. The Doors: Live at the Bowl 68

 

The Doors jsou naprostým fenoménem oslovujícím celé generace i dlouho po smrti Jima Morrisona. Koncerty této legendy se jen málokdy obešly bez hudebních i jiných exhibic. Stejně tomu bylo v Hollywood Bowl 1968, kde The Doors nechali jedinkrát zaznamenat celý svůj koncert. Jim Morrison, John Densmore, Robby Krieger a Ray Manzarek ze sebe tehdy vydali to nejlepší. 

 

http://www.doorsvkinech.cz/

 

Lístky lze koupit na recepci Fabriky, pokladně kina Vesmír nebo online na www.kultura-svitavy.cz

Místo konání: Kino Vesmír

Vstupné: 180 Kč

06.01.2019 Ne v 16:30 hod. 30.tradiční Tříkrálový průvod

 

Místo konání: náměstí Míru

12.01.2018 So v 19:00 hod. Ples volejbalistů

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 100 Kč , 200 Kč

13.01.2019 Ne v 15:00 hod. Na arše v šest – soubor Paramian (Dramatická školička)

 

Autorské představení dětského souboru Paramian je inspirováno stejnojmennou knihou Ulricha Huba. Vypráví biblický příběh o potopě světa z pohledu tří tučňáků a holubice. Hrají: Anička, Pája, Ráchel a Mikuláš.

Režie: Jana Mandlová

Místo konání: divadlo Trám

Vstupné: 80 Kč

14.01.2019 Po v 19:00 hod. Michal Prokop & Framus Five

 

 

Michal Prokop, český rockový zpěvák, hudební skladatel, bývalý politik Občanské demokratické aliance, moderátor a kulturní činitel.. Pro mnohé kritiky a fanoušky nepřekonatelný zpěvák, který svou plodnou hudební kariéru, jež bývá spojována s kapelou Framus Five a hudebními žánry blues, rock a soul, zahájil už v době vysokoškolských studií v 60. letech. Hudební osobnost s širokým záběrem činností - skladatel, kytarista, moderátor, bývalý politik, je nositelem významných ocenění  jako jsou Řád umění a literatury Francouzské republiky (1995), titul nejlepší zpěvák 1. československého Beatového festivalu v Praze (1967) nebo zpěvák roku časopisu Melodie (1988) a držitel několika platinových a zlatých desek a dvojnásobný člen Beatové síně slávy Radia Beat (2007, 2017). V roce 1963 začal veřejně vystupovat v rockové hudební skupině, později pojmenované Framus Five, zpočátku jako kytarista, od roku 1967 coby zpěvák. Skupina se žánrově postupně orientovala na soul a rhythm and blues, což se projevilo už na debutovém albu Framus Five z roku 1969. Později přibyly i vlivy progresivního rocku (album Město ER s texty Josefa Kainara z roku 1970, vyšlo 1972). Od roku 2000 Michal Prokop opět veřejně vystupuje s obnovenou skupinou Framus Five a s akustickým triem. A také vydal několik nových CD a DVD.
Framus Five:
Michal Prokop - zpěv, Luboš Andršt - kytara, Jan Hrubý - housle
Jan Kolář - klávesy, zpěv, Jiří Šíma - saxofon, zpěv, Roman Kubát - trubka
Zdeněk Tichota - basa, Pavel Razím - bicí

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 350 Kč předprodej, 400 Kč na místě

15.01.2019 Út v 19:00 hod. Divadlo Šumperk: Divotvorný hrnec ( Divadelní abonentní cyklus )

 

 

Známý muzikál v adaptaci Jiřího Voskovce a Jana Wericha, s vtipnou zápletkou a nestárnoucími písněmi.

Autoři: E.Y. Harburg, F. Saidy, B. Lane, režie: Jiří Seydler.

http://www.divadlosumperk.cz/

Délka představení: 2 hodiny 15 minut (včetně přestávky)

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 400 Kč

17.01.2019 Čt v 19:00 hod. Trdlo (folk-folklor z Pardubic)

 

Folk-folklórní skupina Trdlo vznikla v roce 1982 z pardubických muzikantů, kteří se rozhodli hrát lidovou hudbu jinak, než klasické folklórní soubory. 

 

http://www.trdlo.info/

 

Předprodej od 17. 12. v recepci Fabriky a on-line na www.kultura-svitavy.cz.
V předvečer koncertu v pokladně kina Vesmír.

Místo konání: klub Tyjátr

Vstupné: 180 Kč

18.01.2019 Pá v 20:00 hod Market + Entropie

 

Market
Někdo o nich mluví pejorativně jako o české odpovědi na Kinga Krula, spousta posluchačů zase označuje jejich debutovou desku Art Star za jednu z nejlepších domácích nahrávek roku 2018. Rozhodující je, že se jim povedlo rozčeřit vody. Pražská kapela Market, která ve své tvorbě kombinuje indie rock, jazz, rap nebo pop a libuje si v samplování, má zkrátka dobře našlápnuto.

Místo konání: klub Tyjátr

Vstupné: 60 Kč

18.01.2019 Pá v 19.00 hod. Ples „Čar a kouzel“ - Obchodní akademie

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 120 Kč předprodej, 140 Kč na místě

19.01.2019 So ve 20:00 hod. Ples Zálesci

 

Předprodej na tel. čísle 732504588  nebo na emailu : david.simek@svitavy.cz 

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 250 Kč

20.01.2019 Ne v 15:00 hod. SVITAVSKO - STRZELINSKÝ FABRICKÝ KLAVÍR

 

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: Dobrovolné

22.01.2019 Út v 15:00 hod. Zdravá výživa pro každého - PharmDr. Margit Slimáková

PharmDr. Margit Slimáková je v současnosti nejvýraznější česká specialistka na výživu a zdravotní prevenci. Zpopularizovala u nás Zdravý talíř, který rychle nahrazuje zastaralou výživovou pyramidu.
Proč je třeba jíst zdravě a jak to v pohodě zvládat i bez počítání kalorií anebo jiných nepřirozených restrikcí?
Přednáška je zaměřená na kvalitu života, výživu a zdravotní prevenci a spoustu dalších témat, kterých se přednáška a vaše dotazy mohou týkat.

Prodej: https://www.ticketportal.cz/Event/PharmDr-Margit-Slimakova-Zdrava-vyziva-kazdemu

 

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 230 Kč

24.01.2019 Čt od 20:30 hod. Trombenik

 

 

Pánové Trombeniku se nechali zmámit klezmerovou hudbou.
Charakteristický zvuk kapele dodává pětice nástrojů: klarinet, housle, bendžo, kontrabas a bicí. Zpívá se v angličtině přistěhovalců z Evropy a v jidiš.

 

https://www.trombenik.cz/

 

 

Místo konání: Alternativní klub Tyjátr

24.01.2019 Čt od 17:00 hod. Schindlerův seznam

 

 

Schindlerův seznam po pětadvaceti letech ve Svitavách!


9. března 1994 proběhla ve svitavském kině Vesmír česká předpremiéra filmu Schindlerův seznam. Stala se z toho velmi významná událost pro město, neboť Oskar Schindler je svitavský rodák a ve Svitavách prožil své mládí. V parku naproti jeho rodnému domu byl v ten den odhalen památník, připomínající Oskara Schindlera a utrpení všech obětí holocaustu ve 2.světové válce.
Odhalení a premiéry se toho 9. března 1994 zúčastnilo mnoho významných osobností českého veřejného života. Tím nejvýznamnějším hostem byl tehdejší nejvyšší zemský a pražský rabín Karol Sidon.
Premiérou filmu ve Svitavách vše neskončilo. Ve svitavském muzeu vznikla vzápětí stálá expozice věnovaná Oskaru Schindlerovi, holocaustu a všem obětem války. A od toho roku si vždy na jaře ve Svitavách připomínáme utrpení všech Židů: Duben – měsíc holocaustu - koncerty, přednášky, divadelní představení, výstavy, filmové projekce – abychom nikdy nezapomněli!


24. ledna 2019 od 17:00 hodin bude ve svitavském kině Vesmír po pětadvaceti letech obnovená premiéra filmu Schindlerův seznam, režiséra Stevena Spielberga. Hluboce šokující, nemilosrdné drama o noční můře holocaustu, založené na skutečných událostech. 
Připravili jsme výstavu dokumentů a fotografií z onoho 9. března 1994.
Po filmu proběhne v Tyjátru koncert židovské kapely Trombenik z Prahy.
A ještě něco navíc: oslovili jsme tvůrce a aktéry filmu, jestli by mohli poslat pozdrav na počest Schindlerova seznamu. Tak se nechme překvapit. Kdo ví…


Petr Mohr

Místo konání: Kino Vesmír

Vstupné: 110 Kč

27.01.2019 Ne v 15:00 hod. Na muzice ve Fabrice aneb Tančíme s dechovkou

 

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 80 Kč

27.01.2019 Ne v 15:00 hod. Divadlo M. Kopeckého Praha: Povídání o sluníčku aneb jak pejsek Ferda potkal sluníčko

 

Hravá pohádka s písničkami o sluníčku, které nedopatřením spadlo na zem. 

Režie: Rostislav Novák

Hrají: Vladimíra a Matěj Kopečtí

Hudba: Jan Knížek

Místo konání: divadlo Trám

Vstupné: 80 Kč

31.01.2019 Čt v 19:00 hod. Jiří Kolbaba: Sedm divů Islandu

 

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 160 Kč předprodej, 200 Kč na místě

Výstavy SKS, leden 2019

01.01.2019 - 31.01.2019 Výstava

 

Foyer


Jana in the world
Výstava fotografií Jany Kovářové z cest a zemí bližších i vzdálených, které mají své místo především na blogu janaintheworld.com.

 

2. pasáž
Petr Florián - Židovské hřbitovy
Soubor fotografií židovských hřbitovů z okolí Chrudimska a Středočeského kraje

 

3.patro
Milan Vopálenský - Dva světy
24 let, Nový Rychnov, spolužák Lukáše Klingory
Jeho tvorba je zaměřena na portréty, autoportréty a konceptuální fotografii. Miluje mlhavé počasí, temnotu a surrealismus.
Finalista Canon Czech Competition 2015
www.milanvopalensky.com, @milda2221

 

4.patro
Lukáš Klingora - Dechem
23 let, Poděbrady, spolužák Milana Vopálenského
Využívá techniky výtvarné fotografie a snaží se zachytit vztahy mezi člověkem a přírodou
Držitel ocenění Prix De La Photographie Paris
www.lukasklingora.com , @lukasklingora

 

Výstavní prostory kina Vesmír a divadla Trám

 

1.patro a 2.patro
Fotografie Jitky Havlové
Soubor fotografií brněnské malířky a fotografky Jitky Havlové

Divadlo Trám
Obrazy Jindry Pevného
Výstava je tématicky spojená s divadelní přehlídkou POSED, která se uskutečnila ve dnech 16. a 17.11. v Divadle Trám.
 

Místo konání: Fabrika Svitavy - foyer, 2.podlaží, 3. podlaží,Areál Kina Vesmír,Divadlo Trám

zpět

Novinky e-mailem

Pokud máte zájem o zasílání emailem pořadů Střediska kulturních služeb a programu svitavských kin vždy v předstihu na další měsíc, zaregistrujte se pomocí Vašeho e-mailu.

Souhlasím

K ukládání nastavení, měření návštěvnosti a správnému fungování webu využíváme soubory cookies. Souhlasíte s jejich užíváním? Více informací