Středisko kulturních služeb Svitavy

Kulturní nabídka, září 2019

01.09.2019 Ne POUŤ KE SVATÉMU JILJÍ

 

Horní část náměstí:

Historický program s jarmarkem a dobovým koloritem věnovaný
životu ve Svitavách v 16. století.

09.00 – Zahájení dobového života se stylovým jarmarkem s historizujícím zbožím
a řemesly. Dobové občerstvení. Jízdy na konících, tábor landsknechtů, výstavka historických reálií a zbraní ve stylu 16. století
09.15 – Průvod jarmarkem
09.30 – Drzá služebná – honosné renesanční divadlo s tanci
10.00 – Ať žije král – soutěž pro děti s šermířskými scénami
10.30 – Calata – hudební skupina 1. vstup
11.30 – Učitelka tance – výuka tanců a komentované ukázky tance
12.00 – Střílení poledne - Heraldicus
13.00 – Calata – hudební skupina 2. vstup
14.00 – Sny – komponované taneční vystoupení
14.30 – Šašek málem králem – šermířská pohádka
15.30 – Calata – hudební skupina 3. vstup
16.00 – Co se nosí v renesanci – dobová módní přehlídka
16.30 – Mečem i ohněm - Heraldicus
17.00 – Rozloučení

 

Program připravili Agentura REX a skupina Poustevník


Dolní část náměstí od 10:00 do 15:45:


Cimbálová muzika Aleše Smutného se zpěvákem Karlem Hegnerem
(10:00, 12:05, 14:00)

Cimbálová muzika Aleše Smutného vznikla v roce 1999 . Většina muzikantů již společně účinkovala v doprovodné muzice folklórní hvězdy Jožky Černého, kde vystupoval do roku 1998 i zpěvák a konferenciér Karel Hegner. S tímto vynikajícím zpěvákem kapela spolupracuje dodnes.
Po boku Jožky Černého koncertovala kapela mnoho úspěšných sezón, od roku 2003 se již věnuje pouze vlastním koncertům a vystoupením doma i v zahraničí. Jedinou změnou v obsazení muziky oproti koncertům s Jožkou Černým je cimbalista Jan Telecký.
Cimbálová muzika Aleše Smutného je „nadregionální kapela“ složená z muzikantů zastupujících různé regiony, pojetí lidové písně i hudební žánry. Všichni muzikanti byli nebo jsou členy různých významných hudebních těles a muzik, hudbě se věnují i v civilním životě - učí na ZUŠ či koncertují.


Plzeňský MLS - Malý lidový soubor
"Poutě a posvícení radosti nadělají"
(11:20, 13:00, 15:00)

Plzeňský MLS je skupina muzikantů a zpěváků, která se vytvořila v roce 2009 kolem upravovatele lidových písní a tanců Miroslava Šimandla, známého svým působením nejen na pódiích, ale i na vlnách Českého rozhlasu Plzeň. Soubor tvoří mladí lidé, převážně posluchači či absolventi Konzervatoře Plzeň, kteří se folklóru věnují od dětství. Plzeňský MLS vychází z tradic muzikantského a pěveckého odkazu štrajchových a dudáckých kapel západních Čech – hlavně Plzeňska, Žinkovska, Nepomucka a Chodska. Nástrojové obsazení - troje housle, dva klarinety, kontrabas, dudy a niněra - společně se zpěváky vytváří pestrý krojovaný program lidových písní a instrumentálních skladeb. S průvodním slovem se jedná o ideální vystoupení například pro místní slavnosti, historické akce, jubilea a také pro samostatné koncerty.

Členové souboru v roce 2014 založili spolek Lidové písně vracíme lidem, z.s. , který je pořadatelem vánočního galakoncertu "Plzeňské folklorní Vánoce".
Slovo uměleckého vedoucího:

„Lidová píseň je prostá, ale není vůbec snadné ji dobře zazpívat a zahrát. Jsou to příběhy z dílen anonymních tvůrců. O to více je třeba si jich vážit. To je cesta, na kterou jsme se v našem uskupení vydali. Cesta nesoucí pečeť jednoduché a srozumitelné harmonie umocněné perfektním výkonem všech muzikantů a zpěváků.“

 

Místo konání: náměstí Míru

01.09.2019 Ne v 19:00 hod. Nela Skarková - soprán Akademie múzických umění Praha Vojtěch Poštulka - baryton Opera Moravského divadla Olomouc Korepetitor Mgr. Jitka Křivánková

 

Nela Skarková - soprán


Narozena v červnu roku 1996 ve Frýdku-Místku. Je absolventkou Konzervatoře Evangelické akademie v Olomouci, v oboru Zpěv. Prošla si pěveckými kurzy světoznámých operních pěvců Adama Plachetky a Vladimíra Chmela, kteří působí na světových scénách, a dokonce i v New Yorské Metropolitní opeře a také manželky Adama Plachetky, Kateřiny Kněžíkové Plachetkové. V roce 2016 vystoupila jako sólistka na Večeru Josepha Haydna v Rosa Coeli při provedení Nelssonovy mše s Brněnským orchestrem katedrály sv. Petra a Pavla. Vystupovala jako sólistka při 25. výročí založení Konzervatoře Evangelické akademie s Korunovační mší od W. A. Mozarta se symfonickým orchestrem Sokol Brno pod taktovkou Joele Hány. Účinkovala s Komorním orchestrem Konzervatoře Evangelické akademie na orchestrálním koncertě, výběr z nejlepších absolventů konzervatoře, v klášterním hradisku v Olomouci. Spolupracovala také s Dechovým orchestrem Iši Krejčího a Big bandem Iši Krejčího, kde nastudovala písně jazzového žánru. V letošním roce 2018 působila v operním studiu HAMU, kde ztvárnila roli Knabe v opeře Kouzelná flétna od W. A. Mozarta. V letošním roce nastudovala část opery Psí srdce, kde dostala hlavní roli Ženu. V květnu letošního roku také ztvárnila roli Barbariny z Figarovy svatby v rámci festivalu v Trutnově pod záštitou RunOpeRun.


Vojtěch Poštulka - baryton


Narozen v roce 1992 ve Svitavách. Hlasovým oborem lyrický baryton. Od roku 2018 je členem souboru opera, opereta Moravského divadla v Olomouci. Operní zpěv vystudoval na Konzervatoři Evangelické akademie v Olomouci nejprve u dlouholeté sólistky Moravského divadla Hany Kostelecké, později pak u běloruského tenora Ivana Choupenitche. V letech 2015 - 2018 studoval zpěv soukromě u operní pěvkyně Natálie Romanové – Achaladze a od roku 2018 v soukromém studiu zpěvu pokračuje u basbarytonisty Davida Szendiucha. Absolvoval mistrovské pěvecké kurzy u světoznámého barytonisty Vladimira Chmela v roce 2016 a 2017. Spolupracoval s hudebními tělesy jako např. Zábřežský komorní orchestr nebo orchestr Konzervatoře Evangelické akademie Olomouc, se kterým vystoupil jako sólista při provedení Korunovační mše C dur W. A. Mozarta později pak také na koncertě nejlepších absolventů konzervatoře ve Vlastivědném muzeu. Při studiu na konzervatoři se podílel na řadě projektů operního studia. V letech 2016 – 2018 působil jako pedagog sólového zpěvu na Základní umělecké škole v Zábřehu na Moravě.


Mgr. Jitka Křivánková - korepetitor


Narozena v Jindřichově Hradci. Vystudovala Konzervatoř P. J. Vejvanovského v Kroměříži pod vedením MgA. Vandy Jandové, studia zakončila orchestrálním absolventským koncertem. Dále je absolventkou Umělecko-pedagogické katedry Ostravské univerzity obor hra na klavír, ve třídě doc. Joanny Domańské a prof. Rudolfa Bernatíka. Zúčastnila se řady soutěží (Chopinova v Mariánských Lázních, Beethovenův Hradec, Anglo – Czech Trust London) a interpretačních kurzů (J. Skovajsa, N. Popov, J. Jiraský). Během studií rozvíjela také bohatou koncertní činnost v oblasti komorní hry a korepetice. Jako pedagog a korepetitor působila na ZUŠ Vsetín, ZUŠ Jilemnice a ZUŠ Jablonec nad Jizerou. V současné době korepetuje rovněž na Konzervatoři EA Olomouc a působí jako regenschori v diecézním sboru CČSH Olomouc.

Vstupné dobrovolné

 

Místo konání: náměstí Míru

05.09.2019 Čt v 18:30 Kurzy tance a společenské výchovy 2019

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 50 Kč

12.09.2019 Čt v 18:30 hod. Kurzy tance a společenské výchovy 2019

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 50 Kč

15.09.2019 Ne v 19:00 hod. Dva nahatý chlapi

Divadelní představení

pořádá : TOP Art Promotion

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 390 Kč

18.09.2019 St v 17:00 hod. Vernisáž výstavy Cesty duše + beseda na téma: Moje jméno není diagnóza

 

Pořádá Psychiatrické oddělení Svitavské nemocnice, spolu s iniciativou Na rovinu a SKS Svitavy.


Ve foyer Fabriky Svitavy bude probíhat výstava „Cesty duše“.
Výtvarné artefakty vytvořili lidé při hospitalizaci na Psychiatrickém oddělení Svitavské nemocnice. Vernisáž výstavy doprovodí Kontrabásnění Tomáše Jirečka a Jakuba Klejcha.  
Následně proběhne beseda „Moje jméno není diagnóza“. Jedná se o autentické sdílení životních zkušenosti lidí s duševní nemocí i s jejich osobními cestami k zotavení. Beseda se také dotýká tématu stigmatizace, která pro lidi s duševním onemocněním či jejich blízké často představuje větší zátěž než samotná nemoc, jelikož přispívá ke strachu vyhledat potřebnou pomoc a hájit svá práva. I proto se na tento problém zaměřuje probíhající reforma psychiatrické péče v rámci projektu Destigmatizac

Místo konání: Foyer Fabrika

18.09.2019 St v 19:00 hod. Velké lásky v malém hotelu

 

 

Bláznivá komedie Raye Cooneyho vypráví o tom, že ani člen vlády by si neměl něco začínat s vdanou sekretářkou. A pokud si vybere k záletům hotel, kde je i jeho manželka a čínská obsluha mu moc nerozumí, je to přímo katastrofa. To potom potřebuješ spolehlivého tajemníka, který dokáže vyrobit takové alibi, nad kterými zůstává rozum stát. Pokud se do toho připlete puritánská poslankyně a podváděný manžel, je jasné, že v hotelu vypukne peklo.
Ve dvou sousedních manželských apartmá hotelu bydlí celkem 11 lidí. Ve spletitých situacích zapříčiněných hned několika nevěrami, z nichž některé zasahují až do nejvyšších politických kruhů bojují o svůj krk vlastně všichni aktéři.
Věříme, že komedie Velké lásky v malém hotelu bude další úspěšnou a divácky oblíbenou komedií.

 

Pořádá: Mamut agency

 

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 390 Kč

19.09.2019 Čt v 18:30 hod. Kurzy tance a společenské výchovy 2019

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 50 Kč

21.09.2019 So ve 20:00 hod. MALÝ ABONENTNÍ CYKLUS : soubor „Z“dividla: UŽ BRZY DOZPÍVÁM soubor VTAHU: Nepřítel lidu

 

Místo konání: divadlo Trám , klub Tyjátr

Vstupné: 80 Kč studenti, 110 Kč ostatní

26.09.2019 Čt v 18:30 hod. Kurzy tance a společenské výchovy 2019

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 50 Kč

27.09.2019 Pá v 19:00 hod. RICHARD POGODA A MIROSLAV ŠVIHÁLEK VEČER S PÍSNĚMI DIVADLA SEMAFOR

 

 

(Po skončení koncertu bude následovat krátká přestávka a po ní projekce filmu
"Jiří Suchý - Lehce s životem se prát)

Olomoucký hudební redaktor Richard Pogoda zasvětil celou profesní kariéru kabaretu
a divadlu malých forem. Společně se saxofonistou Miroslavem Švihálkem zavzpomínají na písně legendárního Divadla Semafor.

Místo konání: Kino Vesmír

28.09.2019 So ve 14:00 hod. SVATOVÁCLAVSKÝ VINNÝ KOŠT

 

Tradiční slavnost vína a dobré nálady
Zahrají a zazpívají: Cimbálová muzika Veltlínek (Znojmo), Točkolotoč, Bardolino, Petr Lüftner a kapela, The Dozing Brothers

 

Místo konání: náměstí Míru ( Horní část )

29.9.2019 Ne od 8:00 hod. Burza filatelistů

Pořádá KF05-78Svitavy

Místo konání: Fabrika Svitavy

Vstupné: 20 Kč, stůl 50 Kč

29.09.2019 Ne v 15:00 hod. Teatr Pavla Šmída: Zapomenutá pohádka

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pohádkový příběh o jednom království, kde vládne lež a nenávist. Kdo přemůže dvouhlavou saň a zlého krále? Snad to dokáže Veronika s Filipem.

V pohádkách totiž na konec vždy zvítězí dobro nad zlem, štěstí nad neštěstím, chytrost nad hloupostí,… Ale na to, že pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí, se často zapomíná. (pohádka na motivy známého výroku Václava Havla)

Loutky Jan Růžička, malba scény Simonetta Šmídová a režie Stanislava Kočvarová.

Místo konání: Divadlo Trám
Kdy: 29. září 2019 v 15:00
Vstupné: 80 kč

 

 

Místo konání: Divadlo Trám

Vstupné: 80 Kč

Výstavy SKS, září 2019

01.09.2019 - 30.09.2019 Výstavy

 

Foyer Fabrika

 

Cesty duše
Výtvarné artefakty, které vytvořili lidé při hospitalizaci na Psychiatrickém oddělení Svitavské nemocnice. Slavnostní vernisáž proběhne 18.9.2019 v 17:00 ve Foyer Fabriky Svitavy.

 

2.patro


Klára Smolíková / Vojtěch Šeda
Ilustrace z knihy spisovatelky Kláry Smolíkové a ilustrátora Vojtěcha Šedy: Pozor, v knihovně je kocour! Výstava potrvá od 2. do 27.září 2019.

 

3.patro


Kam až...Skupina 5+1
Výstava u příležitosti 180. výročí vzniku fotografie. Vystavující autoři: Pavel Rejtar, Petr Moško, Rudolf Němeček, Iva Palátová, Zdeněk Mudroch a Boguslaw Michnik.

 

4.patro


Výstava kreseb a maleb dětí z výtvarných kroužků SVČ Tramtáryje Svitavy


Kino Vesmír


1.patro a 2.patro


Michal Hykel - Vážky
vážky na fotografiích Michala Hykela

 

Divadlo Trám


GAMU v Trámu
Galerijní ateliér mladých umělců představuje svoji tvorbu za poslední rok

 

Místo konání: Fabrika Svitavy,divadlo Trám, kino vesmír

zpět

Novinky e-mailem

Pokud máte zájem o zasílání emailem pořadů Střediska kulturních služeb a programu svitavských kin vždy v předstihu na další měsíc, zaregistrujte se pomocí Vašeho e-mailu.

Souhlasím

K ukládání nastavení, měření návštěvnosti a správnému fungování webu využíváme soubory cookies. Souhlasíte s jejich užíváním? Více informací