Středisko kulturních služeb Svitavy

11. ročník Festivalu amatérských pěveckých sborů

Ve Svitavách je dlouhá tradice pěveckých sborů. Středisko kulturních služeb města Svitavy pořádá od roku 1994 Festival amatérských pěveckých sborů. Na jeho vzniku a organizaci se od samého začátku podílejí dva největší svitavské sbory: Dalibor a Iuventus.

Festival amatérských pěveckých sborů (dále jen FAPS) pořádáme jednou za dva roky o jarním víkendu – letos to bude 16. -17.května.

FAPS je nesoutěžní přehlídka. Jedná se především o společné setkání pěveckých sborů z celé republiky. Na počátku byly sbory vybírány na základě nahrávky své práce. Postupem let se okruh sborů ustálil. Do Svitav přijíždějí špičkové amatérské sbory z celé republiky: Cantamus Praha, Smetana Hradec Králové, PS Lanškroun, Štěk Loučná nad Desnou, Mikrochór Praha, Vlastimil Litomyšl, PS Univerzity Hradec Králové, Romance Ústí nad Labem, Smetana Kladno, CANTUS AMICI Pardubice, Záboj Důr Králové nad Labem, Cantoria Praha, PS ostravských učitelek, VUS Pardubice, PS Polabiny Pardubice, Bona Vita Hořice v Podkrkonoší, Otakar z Vysokého Mýta, KOS Litomyšl, Chorus Magistri z Hradce Králové – to je výčet zúčastněných sborů z České republiky, které do Svitav během těch desíti  předchozích ročníků přijely.

FAPS je mezinárodní festival. Ve Svitavách zpívaly sbory: z Německa – Gymnázium Egeln, Gymnázium Bad Essen, sbor Josef Seliger z Plochingenu, z Holandska – Weesper Mannenkoor z Weespu, ze Švýcarska, z Polska – Mládežnický mužský sbor Lira Warszava a z Ruska – Sborové studio Alyje paruse Rybinsk. Ze Slovenska k nám již třikrát zavítal mužský pěvecký sbor Štiavničan z Bánské Štiavnice, pěvecký sbor z Kremnice a Spevácký zbor z Krupiny.

FAPS není pouze setkání sborů. Je to taky tvůrčí práce. Sbory byly rozděleny do dvou ateliérů. Každý měl na starosti náš svitavský sbor: Iuventus a Dalibor. V ateliérech sbory s renomovanými lektory společně secvičují předem připravené skladby, které předvedou na závěrečném galakoncertu.V  letošním roce je ateliér jeden společný pro všechny sbory. Společnou skladbou je Carmina Burana.

 

Program 11. Festivalu amatérských pěveckých sborů:

  • Zahajovací koncert, 16. května 2014, Fabrika Svitavy, 19 hodin
  • Přehlídka pořádajících a zahraničních pěveckých sborů
  • Slavnostní koncert, 17. května 2014, Fabrika Svitavy, 19 hodin
  • Carl Orff: CARMINA BURANA

Skladba je určena pro sólové hlasy (soprán, tenor, baryton), smíšený sbor, dětský sbor, dva klavíry a bicí nástroje.
Obsah tvoří zhudebněné texty středověkých potulných básníků a hudebníků, kantáta obsahuje písně pijácké, milostné, písně o jaru a o štěstěně, která celé dílo zahajuje i uzavírá.

Spojené pěvecké sbory řídí dirigent Martin Franze


Pěvecké sbory, která se zúčastní letošního FAPSu:
Comenius Lešno, Polsko, sbormistryně Alina Pietrzak
česko-německý sbor YoungVentus, sbormistři Věra Burešová a Ralf Schubert
Dalibor Svitavy, sbormistryně Miroslava Ducháčková
Gaudium Gymnázia ve Svitavách, sbormistryně Věra Burešová
Iuventus Svitavy, sbormistryně Věra Burešová
Smíšený sbor Kantiléna Brno, sbormistr Martin Franze
Smíšený sbor Kantila Křtiny, sbormistr Lukáš Sotolář
Smíšený sbor Virtuosi di Mikulov, sbormistr Martin Franze

Pořadatelé festivalu:
SKS Svitavy
PS DALIBOR Svitavy
PS IUVENTUS Svitavy

Umělecké ředitelky festivalu: Miroslava Ducháčková, Věra Burešová

Prezidentka festivalu: Dana Ludvíčková


FAPS jsou dva dny vzájemných setkání, poznávání hudebního umění zúčastněných sborů, přátelská posezení i navazování nových kontaktů, tvořivá spolupráce všech zúčastěných v ateliérech, které odrážejí odlišnosti a kontrasty různých hudebních žánrů a stylů, to vše v zúčastněných zanechává nezapomenutelné zážitky. Zpěváci i sbormistři si vzájemně rozumějí a společně se podílejí na konečné podobě studovaných skladeb na slavnostním večerním koncertě. Sborové „forte“ a „fortissimo“ nebo naopak „piano“ zazpívané třemi sty hlasy, to je skutečně zážitek. Za pozornost stojí i kontrast svěžích čistých mladých hlasů příjemné barvy v dokonalém hudebním projevu s hlasově zralejším zvukem starších zpěváků na festivalové přehlídce zúčastněných sborů velmi dobré až vynikající úrovně.


Hezké jaro se sborovým zpěvem!

Petr Mohr

Poslední aktualizace: 17.04.2014

zpět

Novinky e-mailem

Pokud máte zájem o zasílání emailem pořadů Střediska kulturních služeb a programu svitavských kin vždy v předstihu na další měsíc, zaregistrujte se pomocí Vašeho e-mailu.

Souhlasím

K ukládání nastavení, měření návštěvnosti a správnému fungování webu využíváme soubory cookies. Souhlasíte s jejich užíváním? Více informací