Středisko kulturních služeb Svitavy

FAPS - 12. ročník Festivalu Amatérských Pěveckých Sborů

Středisko kulturních služeb města Svitavy pořádá od roku 1994 Festival amatérských pěveckých sborů. Na jeho vzniku a organizaci se po celou dobu podílely dva největší svitavské sbory, Dalibor a Iuventus. Festival probíhá jednou za dva roky o jarním víkendu. Krédem je společné setkávání sborových zpěváků z celé České republiky i ze zahraničí, vzájemná inspirace a spolupráce. Sbory vystupují s krátkým programem na přehlídkovém koncertě, těžiště práce je v přípravě a předvedení velkého sborového díla, kde společně vystoupí všichni zpěváci, většinou za doprovodu orchestru nebo orchestrální skupiny. Letos zazní skladba z 20. století za doprovodu symfonického orchestru.
Pořadatelé festivalu:
SKS Svitavy
PS DALIBOR Svitavy

Organizační výbor festivalu:
SKS Svitavy
Miroslava Ducháčková
Věra Burešová

Prezidentka festivalu:  Dana Ludvíčková
Ředitelka festivalu: Miroslava Ducháčková

 

pátek 22. dubna 2016, Fabrika Svitavy, 19.30 hodin:

Zahajovací koncert 12. ročníku Festivalu amatérských pěveckých sborů

Přehlídka zúčastněných pěveckých sborů

vstup volný

 

sobota 23. dubna 2016, Fabrika Svitavy, 19.30 hodin

Slavnostní koncert spojených sborů v rámci 12. ročníku Festivalu amatérských pěveckých sborů
 

Jiří Pavlica: Missa brevis
soprán: Radka Rubešová
baryton: Václav Boštík

pěvecké sbory:
Otakar Vysoké Mýto, sbm. Věra Milerová
Nota bene Bojkovice, sbm. Eva Regináčová
Lanškrounský smíšený sbor, sbm. Vladimíra Jetmarová
Dalibor Svitavy, sbm. Miroslava Ducháčková
Iuventus Svitavy, sbm. Věra Burešová

Orchestr pardubických filharmoniků
provedení řídí Dana Ludvíčková

jako host vystoupí
Cimbálová muzika Hradišťan s Jiřím Pavlicou

jednotné vstupné 200 Kč

 

Missa brevis Jiřího Pavlici vznikla v roce 1999. Je psána netradičně na latinský i český text, tedy i laikovi přibližuje ordinarium. Původně byla napsána pro soprán, baryton, smíšený pěvecký sbor a komorní orchestr. V roce 2014 ji Jiří Pavlica upravil také do podoby symfonické, ve které bude za účasti autora provedena na letošním FAPSu. Mezi pěveckými sbory je oblíbená pro svoji melodičnost a zpěvnost.
Mešní ordinárium má šest částí, které se většinou píší latinsky. Tvoří jej tzv. „neměnný zpěv“, který je zpíván při každé mši.
• Kyrie eleison (Pane smiluj se - psáno v řečtině)
• Gloria nebo Gloria in excelsis Deo (Sláva na výsostech Bohu)
• Credo (Věřím)
• Sanctus (Svatý)
• Benedictus (Blahoslavený, požehnaný), původně samostatná část později splynula se Sanctus
• Agnus Dei (Beránku Boží)


Hradišťan & Jiří Pavlica je ojedinělé hudební seskupení s vysokou uměleckou i interpretační úrovní, nezvykle širokým žánrovým záběrem a netradičním repertoárem, jehož silným inspiračním zdrojem byla zejména v počátcích jeho existence lidová tradice. (viz historie)
Od roku 1978 je uměleckým vedoucím Hradišťanu tvůrčí osobnost - houslista a hudební skladatel Jiří Pavlica, pod jehož vedením se dramaturgie začala postupně transformovat do širších souvislostí historických, geografických, ale i společenských. Vzrůstaly také interpretační nároky na členy souboru. Postupně se začala významně prosazovat autorská tvorba Jiřího Pavlici, která zcela převládá v posledních projektech.

Dnes je Hradišťan (v širší podobě i s tanečním souborem) profesionálním tělesem, které programově pracuje zejména s odkazem lidové tradice a jejím filozofickým přesahem. Překračuje hranice hudebních žánrů a spolupracuje s osobnostmi různých kultur celého světa. Je častým hostem, domácích i zahraničních festivalů tradiční, alternativní, ale i vážné hudby. Hradišťan spolupracuje s rozhlasem, televizí a filmem, koncertoval na 4 kontinentech, natočil více než 30 stěžejních zvukových nosičů (viz. Diskografie) a na mnoha dalších spolupracoval. Mezi kmenové sólisty patří Alice Holubová, Jiří Pavlica a David Burda.

Způsob práce, dramaturgie a umělecká úroveň řadí Hradišťan k originálním a nezaměnitelným tělesům české i mezinárodní hudební scény.

Jiří Pavlica - umělecký vedoucí, housle, zpěv
Alice Holubová  - zpěv
David Burda  - klarinet, flétny, zpěv, manažer
Milan Malina  - cimbál, zpěv
Roman Gill  - viola, zpěv
Milan Gablas  - kontrabas, zpěv
Josef Fojta  - klávesy, perkuse, zpěv

www.hradistan.cz

 

 

Poslední aktualizace: 14.03.2016

zpět

Novinky e-mailem

Pokud máte zájem o zasílání emailem pořadů Střediska kulturních služeb a programu svitavských kin vždy v předstihu na další měsíc, zaregistrujte se pomocí Vašeho e-mailu.

Souhlasím

K ukládání nastavení, měření návštěvnosti a správnému fungování webu využíváme soubory cookies. Souhlasíte s jejich užíváním? Více informací