Středisko kulturních služeb Svitavy

Dětská Scéna 2017

DĚTSKÁ SCÉNA 2017

F = Fabrika – hlavní hrací prostor, variabilní kukátkové jeviště, hlediště s elevací
T = Divadlo Trám – komorní prostor, hlediště s elevací
A = Alternativní klub Tyjátr – komorní prostor s jevištěm, hlediště bez elevace
½ = hraje se pro poloviční počet diváků, odpoledne proto soubor vystupuje dvakrát
________________________________________
SOBOTA 10. června

10.00–10.30 Pac a pusu aneb něco z Broučků, Na poslední chvíli, ZUŠ Ostrov / 30’ F
Divadelní soubor Na poslední chvíli působí na ZUŠ v Ostrově od roku 1994. Tentokrát vycházel ze známých Broučků od Jana Karafiáta. V příbězích starých přes 140 let soubor zaujaly situace, které jsou aktuální v každé době.
pro děti od 6 let
10.50–11.10 Raoul, Svačina, ZUŠ Leoše Janáčka, Frýdlant nad Ostravicí / 20’  F
Krátký příběh neobyčejného opraváře kol z francouzského městečka Saint-Céron. Třetí inscenace souboru složeného ze žáků různých ročníků vychází z knihy známého francouzského ilustrátora, kreslíře a humoristy Jeana-Jacquesa Sempého.
pro děti od 10 let
________________________________________
NEDĚLE 11. června

10.00–10.45 Oskar a Růžová paní, PiŠkvorky, ZUŠ Roberta Schumanna, Aš / 45’  F
PiŠkvorky fungují pod ašskou ZUŠkou sedm let, polovina souboru však přišla teprve před dvěma lety. Soubor teď tvoří přesně 6 holek a 6 kluků, kterým je okolo 14 let. Letos sáhli po vážnějším tématu…
Oskar a Růžová paní je pro soubor zatím nejdůležitějším a také nejvážnějším představením. Cílem bylo zachovat myšlenku knihy a zároveň sdělovat tragický příběh s nadhledem hlavního hrdiny knížky, s jeho mudrlantstvím a humorem. Příběh se členů souboru dotýkal, rozhodně ho nechtěli zlehčit, i když se vedoucí souboru snažila prosadit, aby přece jen dopadl, třebas nějakým zázrakem, dobře. Hlasy souboru a autora knihy ale zvítězily…
pro děti od 10 let
11.00–11.15 Zvědavá káčátka aneb Putování Prahou, Ejchuchú, MŠ a ZŠ Sofie, Říčany / 15’ T
Divadelní soubor Ejchuchu vznikl v Říčanech u Prahy před třemi lety. Děti (napříč ročníky prvního stupně) se scházejí jedenkrát týdně v divadelním kroužku.
Drobná inscenace vznikla na základě inspirace školním tématem „hlavní město Praha“. Děti ze souboru Prahu procházeli, zkoumali, četli o ní… zajímali se o lidi, kteří v ní žijí, o stavby, události a pak si s tématem začali hrát. Vznikaly drobné texty a etudy, některé pak soubor zařadil do rámce jednoduchého literárního textu Jiřího Kahouna Zvědavé káčátko.
pro děti od 6 let
11.25–11.35 Strašidelná pohádka, ZŠ Rousínov / 10’  A
Soubor tvořený celou 2. třídou základní školy hraje příběh o tom, co se stane, když Františka a Marta zůstanou samy doma. Text tvoří známá báseň Ivana Martina Jirouse Ptala se Františky Marta.
pro děti od 6 let
________________________________________
PONDĚLÍ 12. června

9.30–9.50 Medvěd, který nebyl, Dětský dramatický soubor divadla Vydýcháno, ZUŠ Liberec / 20’  F
Soubor dětí z různých ročníků literárně-dramatického oboru ZUŠ se zaměřuje na tvorbu pro děti a mládež i pro celé rodiny.
Inscenace podle stejnojmenné knihy Franka Tashlina zaujme výraznou pohybovou stylizací a použitím filmových projekcí. Soubor se soustředí především aktuální téma hledání vlastní identity.
pro děti od 10 let
10.05–10.17 Otík aneb co se skrývá v kolébce, JOJO, ZUŠ Horažďovice / 12’  A
Absolventská inscenace dvou žáků dramatického a výtvarného oboru ZUŠ zpracovává osobitým a překvapivým způsobem známý příběh Otesánka.
pro děti od 6 let
10.25–10.40 Psi, neztrácejte naději, Modroočky, Dramatická školička při SKS města Svitavy / 15’  T
Soubor o své inscenaci na námět knihy Anny Kempové Psi nebaletí říká toto: „Chodíme do Dramatické školičky tři roky. Psi, neztrácejte naději je naše první inscenace a hráli jsme ji pro rodiče na konci loňského školního roku. Letos se aportování a psům ještě trochu věnujeme, ale máme rozum a raději hrajeme hry, blbneme a pijeme čaj se smetanou a cukrem. Cukru spotřebujeme hodně. Tedy my ne, to psi.“
pro děti od 6 let
10.58–11.15 … a bolelo nebe, Dismanův rozhlasový dětský soubor, ČRo, Praha 2 / 42’  F
Soubor nese jméno svého zakladatele Miloslava Dismana, vynikajícího pedagoga a rozhlasového tvùrce. Pod Českým – dříve Československým – rozhlasem pùsobí od roku 1935. Zabývá se jednak rozhlasovou činností – natáčí literární a reportážní pořady – a jednak divadlem. Do souboru chodí v současné době sedmdesát dětí ve věku od šesti do šestnácti let.
Skládačka z deníků, veršů, písňových textů či článků, v nichž si židovské děti, uvězněné za války v terezínském koncentračním táboře, zaznamenaly své zážitky, přání, naděje i obavy. Vyprávění o dětech, které se v nepředstavitelných podmínkách snažily žít, udržovaly smysl pro humor, hrály fotbal, hádaly se, žárlily, praly, byly líné, pomáhaly si, pomlouvaly, ale také hrály divadlo, vydávaly časopis, psaly básně, snily…
po děti od 12 let
________________________________________
ÚTERÝ 13. června

9.30–10.05 Zlozvykárium aneb Pohádky pro zlobivé děti a jejich starostlivé rodiče, Smršť, GFK Plzeň / 35’  F
Soubor Smršť má 22 členů, takže může hrát fotbal na dvě družstva proti sobě. Ale nehraje. Hraje divadlo.
Každý máme nějaký ten zlozvyk. Zlozvyky. Různé. Někdy hrůzné. Zvlášť, když se dovedou do extrému. Děti ze souboru si o nich povídali, hráli si s nimi, improvizovali, vymýšleli, četli z knihy Pohádky pro neposlušné děti a jejich starostlivé rodiče, komentovali, psali, vyráběli loutky, zkoušeli, hledali, občas něco objevili. Hrají o zlozvycích, ale nejen o nich.
pro děti od 8 let
10.25–10.45 Deset tisíc mil pod mořem, Dramatická ondatra, ZUŠ Jihlava / 20’  F
Inscenace, jejíž text napsaly samy děti ze souboru pod vedením svého vedoucího Martina Koláře. Fiktivní příběh o tom, jak se Jules Verne stal/nestal spisovatelem, začíná v soudní síni, kde se odehrává soudní proces s kapitánem potopené lodi...
pro děti od 8 let
11.00–11.25 Milá Anno, Jsme, Jubilejní Masarykova ZŠ a MŠ Sedliště / 25’  F
Soubor, tvořený žáky různých ročníků 2. stupně ZŠ, funguje už čtvrtým rokem. Letos předkládá divákům střípky ze života Anny Frankové, třináctileté dívky, která nepřežila hrůzy holocaustu za 2. světové války.
pro děti od 11 let
________________________________________
STŘEDA 14. června

9.30–9.50 Střípky z putování Pitrýska, Taneční studio Light při ZUŠ Na Popelce, Praha 5 / 20’  F
Soubor tanečního oboru dlouhodobě pracuje s propojením pohybu a tance v divadelní inscenaci. Přehlídka Dětská scéna ve Svitavách prý patří k nejoblíbenějším akcím souboru.
Pitrýsek patří mezi trpaslíky. Krev není voda. Inscenace vychází z půvabné knihy Ludvíka Aškenazyho Putování za švestkovou vůní.
pro děti od 6 let.
10.05–10.25 Méďa spěchá domů, Pískající vršky, ZUŠ Mohelnice / 20’  T
Příběh plyšové hračky, vyrobené v dalekém Sinhapůru, která cestuje za svou holčičkou, aby získala domov a jméno. Inscenace vznikla na motivy knihy Marky Míkové Jonáš spěchá domů.
pro děti od 4 let
10.35–10.55 O bílé kočičí princezně, BUBU, klub dětské kultury, Vsetín / 20’  A
Loutkový soubor (dva kluci a dvě holky) se schází každý týden a vymýšlí divadlo. Hraje ve školkách, ve školách i pro veřejnost. Letos zpracoval pohádku známého brněnského výtvarníka a spisovatele Aloise Mikulky.
Zlá krysí ježibaba drží už několik let v zajetí bílou kočičí princeznu. Podaří se ji někomu vysvobodit?
pro děti od 4 let
11.10–11.50 Jak daleko je daleko – Léto Ludvíčka Adlera, Záludňáci, ZUŠ Litoměřice / 40’  F
Soubor tvoří čtyři kluci a čtyři holky ve věku 14–15 let.
Inscenace vznikla na motivy knihy Arnošta Lustiga Zloděj kufrů. Vypráví příběh Ludvíčka a Markétky, kteří se snažili přežít a nezoufat. "Byla to láska? Neuměli to vyjádřit ve slovech. Neumět neznamená necítit."
pro děti od 12 let
 

 

Poslední aktualizace: 09.06.2017

Dětská Scéna 2017

17 dětských divadelních souborů a téměř 80 dětských recitátorů vybraných ze sedmadvaceti krajských postupových kol z celé ČR vystoupí v rámci 46. celostátní přehlídky dětského divadla a celostátní přehlídky a dílny dětských recitátorů Dětská scéna ve Svitavách ve dnech 9. – 15. června.

Přehlídka je nesoutěžní, pořadatelé kladou tradičně důraz na vzdělávací aktivity. V rámci Dětské scény bude probíhat mj. 6 týdenních praktických seminářů pro vedoucí souborů, pedagogy a studenty, na základě přihlášek se jich zúčastní přes 120 zájemců. Semináře budou zaměřeny na herectví s využitím metody Viewpoints (česko-americký lektor Howard Lotker), pohyb ve vztahu k inscenační práci (Hana Cisovská), scénografii (Tomáš Žižka), základy divadla s dětmi (Lucie Veličková), divadelní improvizaci (Ladislav Karda) a přednes (Irena Konývková). Součástí vzdělávací části budou také rozborové diskuse o přehlídkových vystoupeních.
Divadelní část přehlídky se jako obvykle pokusí zachytit dětské divadlo v celé jeho šíři: od inscenací postavených zejména na slově (… a bolelo nebe, Dismanův rozhlasový dětský soubor, ČRo Praha) či na epickém principu (Medvěd, který nebyl, Divadlo Vydýcháno, ZUŠ Liberec) přes „činoherně“ ztvárněné příběhy s dětským hrdinou (Oskar a Růžová paní, PiŠkvorky, ZUŠ R. Schumanna, Aš), loutkářské inscenace (Otík aneb co se skrývá v kolébce, JOJO, ZUŠ Horažďovice) až po pohybové divadlo (Taneční studio Light, Praha 5: Střípky z putování Pitrýska). Objeví se i pozoruhodné zpracování klasického textu (Pac a pusu aneb něco z Broučků, Na poslední chvíli, ZUŠ Ostrov) nebo pokus o uchopení hry W. Shakespeara (Bouře, děs…, Dětské studio DěS, Divadlo loutek Ostrava)
V doprovodném programu letos vystoupí mj. Divadlo kjógen z Brna s pozoruhodně zdařilým ztvárněním tradičních japonských divadelních frašek (kjógenů).

Z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury a pod záštitou ministra kultury Daniela Hermana pořádají přehlídku NIPOS-ARTAMA, Středisko kulturních služeb města Svitavy a Sdružení pro tvořivou dramatiku ve spolupráci s katedrou výchovné dramatiky DAMU, za finančního přispění Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, města Svitavy a Pardubického kraje.
Kontakty pro média:

Jakub Hulák, dětské divadlo, přednes a dramatická výchova, ARTAMA, tel: 221 507 969, 778 702 490, email: hulak@nipos-mk.cz,
Josef Dušek, NIPOS, public relations, tel: 778 702 494, email: dusek@nipos-mk.cz
                                        
PROGRAM PŘEHLÍDKY:

PÁTEK 9. června
13.00–13.20 zahájení celostátní přehlídky a dílny dětských recitátorů
15.00–18.00 vystoupení recitátorů 3. věkové kategorie

SOBOTA 10. června
9.30–12.30 vystoupení recitátorů 4. věkové kategorie
1. blok přehlídky
10.00–11.10 vystoupení pro veřejnost
13.30–15.15 přehlídkové vystoupení:
zahájení celostátní přehlídky dětského divadla
PAC A PUSU ANEB NĚCO Z BROUČKŮ • Na poslední chvíli, ZUŠ Ostrov • Fabrika
RAOUL • Svačina, ZUŠ Leoše Janáčka, Frýdlant nad Ostravicí • Fabrika
20.00 doplňkový program:
MALÉ DIVADLO KJÓGENU • Brno • Fabrika

NEDĚLE 11. června
9.00–11.30 vystoupení recitátorů 2. věkové kategorie
2. blok přehlídky
10.00–11.35 vystoupení pro veřejnost
15.00–16.40 přehlídkové vystoupení:
OSKAR A RŮŽOVÁ PANÍ • PiŠkvorky, ZUŠ Roberta Schumanna, Aš • Fabrika
ZVĚDAVÁ KÁČÁTKA ANEB PUTOVÁNÍ PRAHOU • Ejchuchú, MŠ a ZŠ Sofie, Říčany • Trám
STRAŠIDELNÁ POHÁDKA • ZŠ Rousínov • Tyjátr
doplňkový program:
20.00 POCHOVAJTE MA ZA LIŠTU • DRIM, ZUŠ J. Rosinského, Nitra • Fabrika
21.15 VŠICHNI JSME SI… Naopak, Dramatická školička Svitavy • Trám

PONDĚLÍ 12. června
3. blok přehlídky
9.30–11.15 vystoupení pro veřejnost
14.00–16.20 přehlídkové vystoupení:
… A BOLELO NEBE • Dismanův rozhlasový dětský soubor, ČRo, Praha 2 • Fabrika
OTÍK ANEB CO SE SKRÝVÁ V KOLÉBCE • JOJO, ZUŠ Horažďovice • Tyjátr
PSI, NEZTRÁCEJTE NADĚJI • Modroočky, Dramatická školička Svitavy • Trám
MEDVĚD, KTERÝ NEBYL • Dětský dramatický soubor Divadla Vydýcháno, ZUŠ Liberec • Fabrika
20.30 doplňkový program:
THE DOZING BROTHERS • Svitavy • farní stodola

ÚTERÝ 13. června
4. blok přehlídky
9.30–11.30 vystoupení pro veřejnost
14.00–16.00 přehlídkové vystoupení:
ZLOZVYKÁRIUM ANEB POHÁDKY PRO ZLOBIVÉ DĚTI A JEJICH STAROSTLIVÉ RODIČE • Smršť, Gymnázium Františka Křižíka Plzeň • Fabrika
DESET TISÍC MIL POD MOŘEM • Dramatická ondatra, ZUŠ Jihlava • Fabrika
MILÁ ANNO • Jsme, Jubilejní Masarykova ZŠ a MŠ Sedliště • Fabrika
20.00 doplňkový program:
BOUŘE, DĚS… • Dětské studio DěS, Divadlo loutek Ostrava • Fabrika

STŘEDA 14. června
5. blok přehlídky
9.30–11.50 vystoupení pro veřejnost
14.00–16.30 přehlídkové vystoupení:
JAK DALEKO JE DALEKO – LÉTO LUDVÍČKA ADLERA • Záludňáci, ZUŠ Litoměřice • Fabrika
MÉĎA SPĚCHÁ DOMŮ • Pískající vršky, ZUŠ Mohelnice • Trám
O BÍLÉ KOČIČÍ PRINCEZNĚ • BUBU, klub dětské kultury, Vsetín • Tyjátr
STŘÍPKY Z PUTOVÁNÍ PITRÝSKA • Taneční studio Light při ZUŠ Na Popelce, Praha 5 • Fabrika
20.30 ukázky z práce seminářů • Fabrika

Z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury a pod záštitou ministra kultury Daniela Hermana pořádají NIPOS-ARTAMA, Sdružení pro tvořivou dramatiku a Středisko kulturních služeb města Svitavy ve spolupráci s katedrou výchovné
dramatiky DAMU. Přehlídka probíhá za finančního přispění MŠMT, Pardubického kraje a města Svitavy
 

Poslední aktualizace: 09.06.2017

zpět

Novinky e-mailem

Pokud máte zájem o zasílání emailem pořadů Střediska kulturních služeb a programu svitavských kin vždy v předstihu na další měsíc, zaregistrujte se pomocí Vašeho e-mailu.

Souhlasím

K ukládání nastavení, měření návštěvnosti a správnému fungování webu využíváme soubory cookies. Souhlasíte s jejich užíváním? Více informací